Керівниками громад люди обрали тих, хто підтримував реформи
На виборах голів у трьох із п’яти ОТГ Львівщини перемогли представники «Блоку Петра Порошенка»
![](https://img.wz.lviv.ua/ZnW6_ILJI9TZimZZ0ledzZHOGCg=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382849/19mainnew1545601170.jpg)
У п’ятницю, 28 грудня, повинно бути остаточно встановлено результати виборів голів і депутатів 69 селищних і сільських об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які 23 грудня відбулися у 13 областях України (пройшли за так званою мажоритарною системою). А 2 січня має бути підбито підсумки такого ж голосування і у 9 міських територіальних громадах, які, згідно із законом, відбувалися за пропорційною системою. Результати цих виборів архіважливі для визначення політичних тенденцій, адже вибори в ОТГ вважають ледь не генеральною репетицією перед президентськими перегонами 31 березня.
Центральна виборча комісія України повідомила, що у цих місцевих виборах взяли участь представники 46 політичних партій. За попередніми даними, на 622 виборчі дільниці прийшло більше 400 тисяч виборців. Найвища явка (59,53%) спостерігалася у Швайківській ОТГ Бердичівського району на Житомирщині. На Львівщині вона склала 55,5%.
Коли готувався цей номер до друку, офіційних результатів ще не було. Але ще до їх оприлюднення дві провідні політичні сили країни — «Блок Петра Порошенка» і ВО «Батьківщина» сповістили про свою одноосібну перемогу. Згідно з повідомленням прес-служби БПП, члени їхньої партії і самовисуванці, яких підтримувала президентська партія, очолять найбільше ОТГ — 52. За цими ж даними, очільниками ОТГ від «Батьківщини» стали лише п’ятеро її представників. У БПП кажуть, їхні висуванці здобули 465 депутатських мандатів по країні (25,4% від загальної кількості). А від «Батьківщини», мовляв, депутатами стали 438 кандидатів, тобто 24,2%.
Своя арифметика у «Батьківщини». Її лідер Юлія Тимошенко абсолютним переможцем виборів 23 грудня бачить саме свою політичну силу. Тимошенко заявила, що її соратники отримали 35,7% голосів на виборах в ОТГ, а конкурентам від БПП екс-прем'єр дає лише 22,7%.
Тим часом Комітет виборців України (КВУ) оприлюднив свої попередні цифри з виборів голів ОТГ. За цим пунктом БПП набрала 38,5% (тобто має 30 голів ОТГ). У КВУ кажуть: заявляючи про 52 голів, у «Блоці Петра Порошенка», вочевидь, мають на увазі тих самовисуванців, яких ця партія підтримувала. За даними КВУ, партія «Батьківщина» може похвалитися лише 5 головами ОТГ (6,5% від загальної кількості обраних 23 грудня). Показник партій «За конкретні справи», Аграрної партії, УКРОПу — 2,5% (по два голови ОТГ). Результат «Свободи», «Самопомочі», «Народної партії», партії «Черкащани» — 1,3% (всі вони отримали по одному голові ОТГ). Самовисуванці здобули 41% (32 голови ОТГ).
На Львівщині, за попередніми даними, результати такі: у трьох ОТГ (Радехівська, Зимновідська, Меденицька) головами громад стали представники «Блоку Петра Порошенка» — відповідно, Степан Коханчук, Володимир Гутник, Володимир Шулак. У Лопатинській ОТГ лідерські позиції в Олега Микитина (УКРОП), у Бібрській — у самовисуванця Романа Гринуса. А про політичні симпатії при виборі депутатів ОТГ можна буде судити через день-два. Серед лідерів тут — представники «БПП», «Батьківщини», УКРОПу, «Громадянської позиції», Української Галицької Партії.
Коментар для «ВЗ»
Дарія Зубрицька, радник Львівського центру розвитку місцевого самоврядування
Результати виборів у п’яти ОТГ Львівщини показали, що місцеві виборці довірили керувати громадами тим людям, які проявили найбільшу цікавість до децентралізації, які помітили її успіхи і захотіли на своїй території реалізувати цю реформу. Всі переможці раніше вже керували населеними пунктами, ініціювали їх об’єднання — тому місцеві жителі дали їм найбільший аванс довіри.
А щодо різноголосся у коментарях партійних лідерів — кожна політична сила квапиться заявити про свої успішні результати. Вибори на Львівщині (судячи з того, що троє із п’яти голів є представниками «БПП») показали, що більшу підтримку отримала партія, яка нині втілює анонсовані реформи. Водночас не вважаю маніпуляцією чи перекрученням фактів аналіз підсумків виборів з боку інших партій. Бо вони брали до уваги якийсь певний показник. Я назвала б це суб’єктивним трактуванням. Публікація попередніх результатів виборів в ОТГ свідчить про те, що партії дуже пильнують за місцевими виборами, що об’єднані громади стають важливим чинником нашого життя.