Хто у партії за «нал», хто за вокал
Зіркові «кастинги» перед виборами з моди не виходять
![](https://img.wz.lviv.ua/euIiKf6cCIErJmfjWK0R8tfaAXk=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380202/sup.jpg)
Знаєте, що спільного між парламентськими виборами, які Україна пережила за останні два десятиліття? «Звізданутість». Жодні з перегонів не обходилися без зіркових облич у кандидатських списках (благо, тільки облич, а не інших принад, якими милувалися виборці, коли до італійського парламенту балотувалася порнодіва Чиччоліна). Співаки, актори, спортсмени, письменники… Партії різного калібру намагалися почепити собі на виборчий костюмчик яскраву брошку з розрахунком, що виборець на «цяцьку» поведеться. Розрахунок не завжди спрацьовував, але охоти прикрашати списки зірковими прізвищами це не відбивало. Не стануть винятком із правила і вибори-2019. Причому не лише парламентські. Святослав Вакарчук, Володимир Зеленський, призабутий Іво Бобул — «сценічна» заявка на президентські перегони. Хоча не виключено, що ці ж прізвища побачимо у кандидатських списках і до наступної Верховної Ради. Туди ж зібралася і співачка Анастасія Приходько — у складі «білосердечної» збірної, щодо якої ще півроку тому зарікалася, ставлячи партію Тимошенко в один ряд з «Опоблоком» (до них, мовляв, не приєдналася б). Повний склад кандидатського ансамблю пісні і танців дізнаємося ближче до виборів. А наразі згадаємо поіменно співочих «ходоків» по мандат, які успішно чи ні Верховну Раду підкорювали.
На рахунку «заслужено-народної» Ніни Матвієнко — участь не в одному агітаційному концерті за різних кандидатів. Але сьогодні вже мало хто пам’ятає, що співачка і сама двічі до парламенту балотувалася. Вперше у далекому 98-му — у списку Народного Руху України. Місце під парламентським куполом Матвієнко отримала, але депутатом так і не стала. Відмову від мандата пояснювала тим, що її місце не на політичній, а на співочій сцені. Але через чотири роки Ніна Митрофанівна знову у кандидатському списку опинилася. Тільки тепер вже співала за «Єдність» під проводом тодішнього столичного мера Олександра Омельченка. Блок на виборах пролетів, тож вдруге обирати між двома сценами співачці не довелося. Замість походів у політику задовольнилася роллю голосистого агітатора. Причому не особливо перебірливого. Під час виборчої кампанії 2012-го співала навіть за «регіонала» Антона Яценка. За алібі у Ніни Митрофанівни своя, вигідна філософія: «Ніколи не можна звинувачувати співака. Співаки дуже наївні. Агітувати — право кожного. А відповідає політик, який брехав людям» (з інтерв’ю «Главкому»).
Наступна наша героїня, точніше — Герой України, і за Союзу співала, і за «Союз». Це про Софію Ротару, яка на парламентських виборах 98-го була третім номером у списку партії, яка ратувала за федералізацію, приєднання України до міждержавного союзу з Росією та Білоруссю і надання «общепонятному» статусу другої державної мови. Після двох невдалих спроб пролізти під парламентський купол 2006-го «федерасти» Миримського пішли на третій захід. У блоці «За Союз». Тому самому, у передвиборчому ролику якого богатирі лупцювали по дупі помаранчевого зайця. Вухань кричав «Думай по-українськи», а йому: «Думай, як хочеш. Думай о людях. Думай за Союз». Але Ротару тоді вже не за «Союз» думала, а за «Народний блок Литвина». Разом із космонавтом Леонідом Каденюком, який після «потрібного Україні» і «заслуженої смуглянки» замикав першу трійку «народного» списку. Однак на тих виборах навіть дві знаменитості не стали для Литвина щасливим квитком у Верховну Раду.
Що таке справжні дикі танці, Руслана Лижичко відчула не на сцені «Євробачення», а під парламентським куполом, куди потрапила з другої спроби. На виборах 98-го Лижичко балотувалася у списку Партії зелених. Партія у парламент пройшла, але 30-й номер Руслани виявився непрохідним. Депутатський мандат співачка отримала через вісім років — із «Нашою Україною». Після депутатства (ні Руслана, ні вся тодішня ВР до кінця каденції не досиділи — президент розпустив парламент) запевняла, що у політику не хотіла, що сім годин намагалася переконати Ющенка не вплутувати її у цирк під куполом, але, мовляв, здалася. Схоже, здаватися — це Русланина слабкість. У травні 2004-го Януковичу (тоді ще прем’єру) здалася: не відмовилася стати його позаштатним радником. На президентських виборах 2010-го не змогла сказати «ні» Тимошенко, приєднавшись до її «співочого колгоспу» (так іронічно називали агітбригаду артистів, які стали довіреними особами «біло-сердечної» кандидатки; серед «колгоспників» були Наталія Могилевська, Тіна Кароль, Ані Лорак, Потап і Настя, Павло Зібров, Ірина Білик, Віктор Бронюк, Тарас Петриненко). 2014-го, коли їздила з рядженим генерал-полковником Рубаном до Захарченка (за полонених домовлятися), і там здалася. Ні, не «на підвал», а на екскурсію Донецьком, під час якої головний «ДНРівець» переконував її, що нормальний пацан-господарник, а не монстр-ворог України. Після поїздки Лижичко розповідала, як ощасливила й охоронців Захарченка, котрі мріяли якщо не сфотографуватися з нею, то хоча б у ліфті поруч постояти. Кому — селфі, кому — постояти, а кому і більшого хочеться. Під час цьогорічного святкування Дня металурга у Маріуполі Руслана не здалася, а віддалася — на руки «голубові миру» Сергію Таруті. При свідках, серед яких був і «русскоскрєпний» нардеп Вадим Новинський. Фото наробило шуму у соцмережах. «Дикі танці перед виборами починаються», «Руслана пішла по руках», «А на задньому плані — святий Новинський, черги своєї чекає», — писали під постом коментатори. А Руслана їм: навіщо, мовляв, злословите, Тарута — «друг українського соціального і культурного життя».
У випадку з лідером «Океану Ельзи» Святославом Вакарчуком ту ж цитату підставляють, тільки з іншим прізвищем — не Тарути, а Віктора Пінчука. Чи збігаються плани Пінчука на Вакарчука у великій політиці з бажаннями останнього, дізнаємося вже скоро: часу на роздуми у співака все менше залишається. Визначитися з «так» чи «ні» у цій ситуації буде значно складніше, ніж десять років тому, коли Вакарчук прийняв для себе рішення піти з парламенту (на позачергових виборах 2007-го співак балотувався у списку «НУ-НС»). «Безперервні міжпартійні та внутрішньопартійні суперечки, якими так переймаються ті, хто мають вести Україну вперед, деморалізують суспільство всередині країни і підривають її авторитет назовнi. Політичне життя держави звузилося до безжальної сутички за владу. Її жертвами стають не лише моральні принципи, а й національні інтереси, про які так часто говорять політики всіх кольорів і таборів», — пояснював відмову від мандата «океанельзівець». А хіба у політиці відтоді щось змінилося?
Шість років тому Таїсія Повалій (№ 2 у списку Партії регіонів) бідкалася, як доведеться підлаштовувати свій звичний графік під депутатську роботу. Це ж як рано, мовляв, доведеться вставати, аби встигати марафет (зачіска, макіяж, манікюр) перед поїздкою до ВР навести! Та переймалася Повалій недовго: їдучи до Верховної Ради, почала частіше мимо проїжджати. То у неї записи, то кулінарні шоу, то концерти. Це вам не на депутатську зарплату глянцеві журнальчики у сесійній залі гортати. «6900? Та я стільки за один куплет можу отримати», — порівнювала Повалій свої «трудові» у парламенті і на сцені.
На депутатському рахунку Таї — аж два запити за парламентську дворічку. Причому обидва щодо ремонту доріг. І не десь у глибинці, а в елітній Петропавлівській Борщагівці (передмістя Києва). Здогадайтеся з трьох разів, куди ведуть дороги, стан яких так хвилював депутата Таю. Правильно — до триповерхового будинку подружжя Повалій-Ліхути. Асфальт на Борщагівку замовляла, а курс на Білокам’яну взяла. У «Раші» голосить і не червоніє. На початку жовтня у Верховній Раді зареєстрували проект постанови, в якому прізвище Повалій фігурує у списку «співунів», котрих вимагають позбавити звання «Народний артист України» за те, що Батьківщину на «отчізну-мать» проміняли.
У парламенті нинішнього скликання ціле співоче тріо засідало. За списком Радикальної партії «мандатоносицею» стала представниця України на «Євробаченні-2013» Злата Огнєвіч. По мажоритарці на рідній Кіровоградщині депутатським значком розжився «Юний Орел» Михайло Поплавський. А під прапором «БПП» путівка до Верховної Ради дісталася співочій кумі президента Оксані Білозір.
Злата Огнєвіч свою депутатську пісню недоспівала. Спершу почала прогулювати пленарні засідання, а потім і взагалі гримнула дверима. Роль обуреної парламентським «гадючником» зіграла правдоподібно. «За цей рік замість реальної роботи приймаються корупційні лобістські закони, на користь одного чи іншого клану. Про культуру ніхто не думає. Я йшла у парламент не по мандат, а тому, що вірила: у Верховну Раду прийшли нові люди, які можуть змінити країну на краще. Як культурний діяч не бачу своєї необхідності у цьому парламенті», — заявила Огнєвіч з парламентської трибуни, озвучивши рішення про складання мандата. Можливо, ніхто і не запідозрив би підводних течій у цьому зреченні, якби не один цікавий факт: першою у черзі на вакансію у «вилоносній» фракції була адвокат Тетяна Юзькова. Донька першого голови Конституційного Суду (вже покійного) Леоніда Юзькова — того самого, якого називали наставником Віктора Медведчука. За інформацією, яка просочилася у ЗМІ, українського кума Путіна поєднували з Юзьковою не лише робочі (на юридичній ниві) і дружні стосунки. «Лямур» залишився у минулому, а ось нагоду обзавестися ще одним надійним штиком у Верховній Раді (на додачу до «своїх» з «опблоківської» обойми) Медведчук не проґавив. І йому приємно (точніше — вигідно), і Ляшкові не все одно. У головного ж «вилоносця» з Юзьковою теж спільне минуле. Він навіть цивільною дружиною її називав. Юзькова — для діла (тепер вже не у парламенті, а в оновленій ЦВК), а Огнєвіч так — для краси була, «заманіловка» для електорату. Злата свою «красиву» справу зробила — Злата вільна.
Для Оксани Білозір, у послужному списку якої вже і депутатство було, й урядова «галочка» (у 2005-му співачка очолювала Мінкультури), 80-й номер у списку «БПП» на позачергових перегонах 2014-го не одразу фартовим став. За результатами виборів мандат Білозір не дістався. Але через півтора року депутатський значок на груди вона таки водрузила: звільнилося парламентське крісло, з якого Юрія Луценка у Генпрокуратуру пересадили. Дивно, як співоча депутатка досі своє крісло в Раді іменним гербом не помітила. Таким, як на рожевому пальті, яке Білозір «вигуляла» нещодавно у Верховній Раді і через яке стала героїнею кпинів у соцмережах. А під пальтечком величезного хреста часом не було? Ним би пані Білозір депутатів благословляла — після хорового прочитання перед кожним пленарним засіданням молитви «Отче наш». Ось тільки «молитовний» законопроект, серед авторів якого була Білозір, до розгляду у сесійній залі так і не дійшов.
Нардеп Михайло Поплавський співає про кропиву, а косить «капусту». У Верховній Раді його не чути, зате в аграрно-харчовому бізнесі таку бурхливу діяльність розвів, що, глядиш, скоро у топ-п'ятірку парламентських товстосумів виб’ється. З мільйонами примножується і список авторських та торгових марок Поплавського. Крім «фірмових знаків» та прав на пісні, концерти, кліпи, книги, рецепти харчів і напоїв, там навіть два сорти ковбаси є — «Ректорська» і «Професорська». До повної колекції тільки фірмових консервів «Депутатські тушки» бракує.