Передвиборчий сеанс був. А інтрига де?!
Гірчиця для Тимошенко і «піф-паф» по голубах миру на сенсацію не тягнуть
«Було сказано, що якісь нові або несподівані речі, можливо, почуєте найближчим часом — у посланні», — загадково анонсував виступ президента у парламенті нардеп від «БПП» Володимир Арешонков після чергової «резидентської» зустрічі Порошенка з парламентськими «підопічними» 7 вересня. Реклама сходу подіяла. Ті, хто повівся на неї, почали перебирати варіанти: що ж такого нового чи несподіваного можуть почути з президентських вуст? Дехто навіть грішним ділом подумав, чи не збирається, бува, Порошенко зректися з парламентської трибуни своїх намірів сходити по президентську булаву вдруге. А ось і не вгадали. Цьогорічним посланням «до всея України» Порошенко звів курок стартового пістолета у своїй виборчій кампанії.
Із результатів депутатської реєстрації у залі можна було подумати, що, заінтриговані анонсом президентського послання, народні обранці ледь не поголовно на роботу «ламанулися». Та вже з перших телекартинок із сесійної зали стало зрозуміло: 375 зареєстрованих — це не 375 присутніх. «Залисини» виднілися у різних секторах парламентської зали, за винятком хіба що президії й урядової ложі.
Президент не змусив на себе чекати: стрілки годинника ледь «сповзли» за 10-ту, як Порошенко вже розпочав свою промову, що розтягнулася на годину. І вже з перших пунктів виступу стало зрозуміло: послання = виборчий трактат.
Стартував Порошенко з уже розтиражованої ініціативи про закріплення у Конституції стратегічного курсу України на ЄС і НАТО. Далі взяв безвізові нотки, озвучивши цифру про те, скільки вже українців отримали закордонні біометричні паспорти, які відкривають шлях майже у дві третини країн світу. На підході, каже, — 10-мільйонний документ.
Від безвізу — знову до змін у Конституцію. Порошенко заявив, що в Основному Законі не місце нормі, яка дозволяє базування Чорноморського флоту Росії у Криму. «Коли повернемо Крим, — каже, — російської бази у Севастополі точно більше не буде!».
Наступними у черзі президентських тез були питання Томосу для Української православної церкви та кроків щодо зміцнення державного статусу української мови. У цій частині виступу бракувало сценки з транспарантом перед трибуною, який би повторював президентські білборди, що заполонили рекламні площі вздовж і упоперек України. Обійшовшись без картинки, Порошенко увімкнув «озвучку», повторивши слогани зі згаданих білбордів: «Армія боронить нашу землю. Мова боронить наше серце. Церква боронить нашу душу».
Перед тим, як процитувати білбордові гасла, президент зробив відступ від зрепетируваної промови. Скориставшись ситуацією, вирішив заробити додаткові бали на імпровізації. Підсобила трійця «опоблоківців» (Вілкул, Новинський і Шуфрич), яка евакуювалася зі зали під куполом. «Думаю, що саме під час твердої позиції щодо української мови окремі народні депутати покинули залу», — відреагував навздогін «вихідцям» Порошенко.
Але, судячи зі журналістських спостережень за переміщенням «опоблоківської» трійки, на вихід вона подалася не під мовні мотиви, а після заяв Порошенка щодо Томосу, із цитуванням митрополита Іларіона Огієнка про «діло повного розмосковлення нашої церкви».
«Чи є безповоротною наша стратегія? Наскільки їй загрожують реванш проросійських сил та безвідповідальність популістів? Як зробити так, щоб виборчий цикл не зупинив рух країни, або, ще гірше, не розвернув нас назад? Яким чином не змарнувати те, чого ціною великих випробувань досяг український народ? В який спосіб стратегічні успіхи конвертувати у зростання рівня життя людей? Якими мають бути наші невідкладні дії у наступні роки? Відповідям на ці питання і присвячене моє послання — підсумкове у поточній каденції президента, і з прогнозом на прийдешні роки», — вів далі Порошенко. Заключна частина речення прозвучала як заявка на те, що без
Невдоволенням і розчаруванням суспільства Порошенко присвятив окрему главу. Говорив про незадовільні темпи реформ, про те, що більшість українців наразі не відчула покращення добробуту, що суспільство розчароване динамікою антикорупційної боротьби. Згадав і про масову еміграцію українських громадян за кордон. Поділився «полішинельним» рецептом для бізнесу, який дедалі частіше скаржиться на брак робочих рук: вихід один — піднімати зарплату.
Проблеми є, наближав епілог Порошенко, їх треба визнавати, не ховаючи голови у пісок, але… І тут настала черга кульмінаційної фрази, яку президент залишив на закуску. Як вишню для торта, від якої «апологети перемоги» мали б облизатися, а «зрадофіли» подавитися. «За останні чотири роки нам із вами вдалося зробити більше позитивних змін, ніж за попередні 23 роки Незалежності», — тріумфально виголосив Порошенко, перейшовши до риторики про врятовану країну, якій вдалося вистояти в умовах гібридної російської агресії. Говорив про розбудову і зміцнення армії, дієвість антиросійських санкцій, виграшні наслідки «газової» перемоги України у Стокгольмському арбітражі…
Схоже, на Банковій дослухалися до критиків, які «бомбили» Порошенка за шквал у промовах займенника «я». Цього разу «якань» було значно менше, зате додалося більше «ми», «наша». Підсумовуючи досягнення (річною колекцією президент не обмежився: аби кейс солідніше і масивніше виглядав, запасся списком за чотирирічку), Порошенко взявся подяки роздавати. Ось тільки зі субординацією у переліку «подякоотримувачів» кривувато вийшло. Спершу згадав депутатів і міністрів, далі — спікера, і лише у хвості — кабмінівське начальство. Причому словесна грамота дісталася як Гройсману, так і його попереднику Яценюку. «Кубик цукру» для «Народного фронту», щоб перед виборами «наліво» не поглядав?
Підійшовши до питання Донбасу, Порошенко акцентував на тому, що оптимальним варіантом для України є розв’язання конфлікту мирним шляхом. Щодо силового сценарію повернення окупованих Росією територій, у чому Росія намагається переконати Захід, то «така опція має бути», наголосив Порошенко. Але поспішив уточнити, що задіювати цю опцію без крайньої необхідності Україна не має намірів. «Кожна армія має бути готова до будь-яких сценаріїв, — заявив Порошенко. — В України є право на самооборону. Але наша стратегія миру полягає в його досягненні політико-дипломатичним шляхом».
Перед тим, як приступити до параграфу про вибори, президент роздав «статуетки» у номінації «Ганьба». Прізвищ не називав, але вони між рядків прочитувалися. Ну хіба важко було здогадатися, кого мав на увазі Порошенко, говорячи про адвокатів авторитаризму, закамуфльованого під ідею парламентської республіки канцлерського типу? «Якщо вчитатися у зміст, а не у заголовок, там у канцлера повноважень більше, ніж у кайзера, а у „рейхстазі“, по суті, створюється однопартійна система. Режим одноосібної влади ні до чого доброго Україну не привів. Це урок, який треба запам’ятати всім», — атакував Порошенко «Вону». Не обділив увагою і «голубів миру», які ледь не з кожного стовпа воркують про необхідність компромісу з Росією. «Але у дзьобах цих горлиць — мир на умовах російського агресора», — заявив Порошенко.
Говорячи про важливість інформаційної безпеки, президент «пройшовся» по медіа і нібито незалежних громадських організаціях, які діють під диктовку Кремля і його агентури в Україні. «Отож підтримую ідею законопроекту про реєстрацію агентів впливу держави-агресора Російської Федерації. Такий закон жодним чином не вплине ані на громадянське суспільство, ані на мас-медіа, ані на свободу слова», — наголосив Порошенко.
Далі була подяка депутатам за те, що ухваленням закону про розширення складу Центрвиборчкому розблокували процес оновлення ЦВК (в яку кругленьку суму це «мудре рішення» влетить бюджету, президент, звісно ж, скромно змовчав). Ну і на завершення параграфу — клятвене: «Як президент гарантую вільні, чесні і демократичні вибори глави держави, нового парламенту, органів місцевого самоврядування. Так, як вони були проведені у 2014−2015 роках». Звучить як мантра, якою Порошенко «притягує» здійснення своєї заповітної мрії про другий президентський термін. Якщо вже гарантії на чесні і прозорі парламентські вибори дає (які відбудуться через сім місяців після президентських), то далеко замахнувся…
Із коментарів у соцмережах
Світлана Заліщук, нардеп
Президент в Раді очікувано говорив про мову, церкву й армію. Важливі речі. Але говорив уже більше як кандидат, а не президент. Саме тому мало говорив про не менш важливі теми: економіку, податки, бізнес, розвиток, інвестиції, корупцію, проблеми в судовій системі, про те, як втримати міграцію (переклав відповідальність винятково на роботодавців, які мають «збільшити зарплату»).
Зовсім нічого не сказав про нові виборчі правила. Поганий сигнал для законопроекту (Виборчого кодексу. — «ВЗ»).
Андрій Магера, заступник голови ЦВК
«Сподобалося з виступу президента: треба жити за правилами, а не грати правилами. Сподіваюсь, це стосується всього у державі».
Сергій Руденко, журналіст
З послання президента розпочалася президентська виборча кампанія під назвою «Голосуй, або програєш». Правильно я зрозумів?
Сергій Наумович, блогер
Якби єдиним критерієм вибору нового президента було вміння кандидата робити захопливі публічні виступи з періодичною зміною тембру голосу, я б вже сьогодні проголосував за Порошенка).