Передплата 2025 «Добрий господар»

Виборчі бюлетені світяться, як гроші

Через несумлінних окремих кандидатів у президенти, які «забули» делегувати у ДВК своїх представників, на дільницях можуть утворитися черги

Незважаючи на потуги відомих сил зірвати дострокові президентські вибори, українська влада робить усе, щоб вони відбулися. Нехай майже у фронтових умовах. На те, щоб забезпечити вільне волевиявлення, працюють усі державні структури. І не тільки вони.

У четвер, 15 травня, Верховна Рада ухвалила закон, який дозволить громадянам голосувати навіть тоді, коли традиційні виборчі дільниці заблоковано (такі випадки з вини сепаратистів почастішали у Донецькій і Луганській областях). Цей закон передбачає, що коли є певні перешкоди для нормального функціонування виборчих комісій (а такі перепони уже створюють), то, за поданням голови місцевої облдержадміністрації, ЦВК може змінити розташування ОВК, зокрема винести його за межі відповідного територіального виборчого округу. Згідно із законом, на цілодобову охорону ОВК міліція заступатиме уже за вісім днів до дня виборів (раніше охорона працювала на кілька днів менше). Силовиків також зобов’язано супроводжувати машини з членами ОВК і виборчою документацією.

На попередніх виборах такого «ескорту» у них не було. Як відомо, на початку виборчої кампанії, після подій у Криму, парламент постановив, що дострокові президентські вибори вважатимуться такими, що відбулися, навіть незважаючи на те, що на окремих дільницях чи в округах ці вибори буде зірвано.

Про те, що підготовка до виборів іде повним ходом, свідчить і повідомлення з державного поліграфкомбінату «Україна». Там до кінця п’ятниці повинні завершити виготовлення бюлетенів. Всього таких документів суворої звітності надрукують 34 мільйони 643 тисячі 888. Для виробництва цієї продукції з бюджету витратили 42 мільйони гривень. На відміну від попередніх виборів, парламентських, нові бюлетені (розміром 60 см на 20 см) значно краще захищені. Вони не горять. При нагріванні (від 35 градусів і вище) цупкий, бузково-охристого кольору папір стає жовтим. Під інфрачервоним світлом світиться так само, як банкноти, на ньому проступають водяні знаки. Отож виявити фальшивку буде легко.

Фахівці кажуть, що, незважаючи на вписане у бюлетені 21 прізвище, завдяки зручному шрифту читати текст легко. Як і передбачено законом, «запасних» бюлетенів на кожну дільницю видадуть на піввідсотка більше — на випадок, якщо частину їх буде зіпсовано. Коли саме бюлетені завезуть на конкретну ДВК, не розголошують — з міркувань безпеки.

Голосування відбуватиметься по всій Україні, за винятком анексованого окупантами Криму…

Коментар для «ВЗ»

Федір АЛЄЙНИКОВ, начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Львівської облдержадміністрації

Особливих проблем з підготовкою до виборів у нас немає. Єдине зауваження: дільничні комісії не завжди добросовісно виконують свої обов’язки, затримуючи видачу виборцям уже виготовлених запрошень.

Ще один нюанс — цього разу біля виборчих дільниць можуть бути черги. Причина у тому, що десь половина кандидатів у президенти не подала своїх представників у виборчі комісії. Відтак для членів ДВК, особливо великих, де понад дві тисячі виборців, навантаження буде підвищеним: бюлетені видаватимуть не вісім членів ДВК, а чотири.

Просимо виборців поставитися до цього з розумінням. Як відомо, цього разу на Львівщині голосуватимуть чимало кримських татар, які через окупацію півострова вимушено покинули рідні місця. Уже 80 кримчан написали відповідні заяви про тимчасову зміну місця голосування. А загалом кожного дня у кожний із 34 відділів ведення реєстру виборців Львівщини надходить до ста заяв про тимчасову зміну місця голосування. Ці люди прибувають з іншої області, з іншого населеного пункту області. Є такі, що на час виборів перебуватимуть в іншій країні. Відчувається надзвичайно висока відповідальність виборців.

Порівняно з усіма попередніми виборами (а я маю досвід роботи на них з 1997 року) ця відповідальність зросла у десяток разів. Люди перевіряють наявність себе, родичів, сусідів у виборчих списках, цікавляться місцем розташування виборчої дільниці, виборчим законодавством, хочуть, щоб вибори пройшли чесно, відкрито, прозоро. n Нові бюлетені не горять. Але при нагріванні змінюють колір