Героїня нашого часу
Хоробра медсестра пересувалася полем бою поповзом. Снайпери стріляли по всіх рухомих цілях...
Це вражаюче фото, яке зробив відомий французький фотограф Ерік Бувет, облетіло увесь світ. Жінка, що не побоялася піти під кулі. Без каски і бронежилета. Без щита. Марія Матвіїв — медсестра з міста Буська Львівської області. Працює на “швидкій” диспетчером (у Львівському обласному центрі медичної допомоги і медицини катастроф). Професії віддала 22 роки життя. На Майдан їздила п’ять разів. Перебувала у гущі подій і у “чорний четвер”, 20 лютого. Кореспондент “ВЗ” поспілкувалася з цією героїчною жінкою.
«До Києва завжди їздила зі сестрою та чоловіком. Жили на Майдані, у наметі Буської сотні, — розповідає Марія. — Коли побачила 18 лютого по телевізору, які страшні події розгортаються у столиці, скільки поранених та вбитих, прийняли рішення — їдемо.Сестру не пустила. Сказала: “Якщо з нами щось станеться, виховаєш з мамою нашого Дмитрика (сину Марії — 12 років. — Авт.). Ввечері зібрали з чоловіком речі і пішли на площу, звідки відправлялися автобуси на Київ. Добровольців було небагато. Мене брати зі собою не хотіли через те, що я — жінка. Чоловік узявся їх переконувати: “Вона — медик. Ще стане нам у нагоді!”. Як у воду дивився”.
На Майдан автобус прибув о пів на четверту ранку. Марія з полегшенням зітхнула: людей не розігнали — вони вистояли! І тільки тоді помітила: лінія оборони проходить біля самісінької сцени.
Працювали цілий день і всю наступну ніч. Робили “коктейлі Молотова”. Марія також надавала допомогу пораненим, готувала їжу. Однак втома взяла своє — жінка вирішила прилягти на кілька годин у наметі Буської сотні (точніше, у тому, що від нього залишилося). Не встигла стулити очей, як її розбудили. “Наших біля Жовтневого обстрілюють!”.
“Як так сталося, що з чоловіком розминулися?” — питаю. “Його випадок врятував. Під час першої атаки поранених було небагато. Здебільшого серце хапало. Кажу йому: “Біжи до Жовтневого, принеси ліки (барбовал, валідол). І води, бо люди просять”. От він і побіг, тільки сумку мені залишив. А я, почувши крики про допомогу, кинулася на Інститутську. Радію, що не мала на собі накидки зі знаком Червоного Хреста — по ньому зумисне цілили...”.
Та жахлива картина досі стоїть у неї перед очима. Хлопці поховалися за дерев’яними щитами, без зброї, а їх холоднокровно розстрілюють. Люди підбігали, щоб відтягти пораненого з лінії вогню, а снайпери прицільно стріляли їм у голову, живіт, грудну клітку”.
Жінку врятував сіті-лайт. Коли на неї полетіли друзки скла, впала на землю. Пересувалася полем бою на ліктях. “Чоловік дзвонить, питає: “Де ти?”. Кажу: “У болоті лежу, на Інститутській”. А він: “Лежи, я зараз буду”. Я його заспокоюю: “Не треба, Петре. Тут небезпечно. Буду якось сама вибиратися. Почекай хвильку-дві”. А сама думаю: “Яка хвилька? Дай Боже взагалі живою залишитися”. Але інстинкт самозбереження у Марії “відімкнувся”, коли почула, як стогнуть поранені.
З поля бою (не без допомоги побратимів) їй вдалося витягти чотирьох людей. “Головне — евакуювати потерпілого. Бо під обстрілом яку допомогу йому надаси? І зробити це треба швидко — до п’яти хвилин максимум”, — пояснює. Прикривав її своїм щитом чоловік з Коломиї. Наступного дня сам підійшов, привітався. Марія його би й не впізнала, якби сам не признався, бо бачила лише тих, хто стікав кров’ю...
На світлині, де Марія схиляється над пораненим, — чоловік, якому куля поцілила у голову. “Кров лила як з водопровідного крана, — згадує медсестра. — Вхідний отвір мав не менше двох сантиметрів. На жаль, у нього не було шансів”.
Іншого не стало по дорозі у лікарню (куля розпорола бідолашному живіт). Про долю третього не знає, однак не впевнена, що живий, бо мав тяжке поранення. “Зате четвертий точно живий. Хоч одного вдалося врятувати!” — каже.
Пройшовши такий вишкіл, Марія вже нічого не боїться. Навіть війни. Але працювала би не у госпіталі, а допомагала би виносити поранених з поля бою, бо це — важча робота. А її Марія ніколи не цуралася.
“Керівництво не нагородило вас медаллю “За відвагу”?”. “Та воно навіть не знає про мої пригоди! — простодушно усміхається Марія. — Ну от, тепер завдяки журналістам буде знати...”.