Азаров благословив Бюджет, якого ніхто не бачив
Кабінет Міністрів попередньо схвалив законопроект про Державний бюджет на наступний рік.
Ось тільки новину про це після середового засідання Кабміну озвучив не уряд, а перший заступник глави президентської Адміністрації Ірина Акімова. Не побачили того дня заявленого документа навіть у профільному парламентському комітеті. Про це «ВЗ» заявив голова підкомітету з питань бюджетної політики Комітету ВР з питань бюджету Олександр Чорноволенко.
—У середу (18 грудня), коли мало відбутися засідання комітету, Бюджет на 2014 рік ще не надійшов до Верховної Ради, — каже Олександр Чорноволенко. — Тому — що там, які показники, не відомо. Є інформація про те, що міністр доходів і зборів сказав: ПДВ не буде зменшуватися, як планувалося, а податок на прибуток, замість зменшення на три відсотки, зменшиться лише на один. Валовий національний продукт начебто збільшиться аж на
14 відсотків. Але не у реальному, а у номінальному обчисленні, з урахуванням інфляції. А якою буде інфляція, не називається. Станом на третю годину дня (середи) у Кабміні Бюджету як такого не було — лише загальні розмірковування про нього.
— Тобто цього пленарного тижня питання Бюджету у сесійній залі парламенту не розглядатиметься?
— Воно не може розглядатися. Але є пропозиція від голови Верховної Ради про розгляд за скороченою процедурою. Що мається на увазі, ніхто не знає. Для прийняття Бюджету скорочена процедура не передбачена. А загальна процедура така: до 15 вересня Бюджет має надійти у Верховну Раду, парламент розглядає його чи відправляє на доопрацювання. Якщо розглядає, протягом місяця Бюджетний комітет узагальнює всі пропозиції, питання виноситься на голосування у першому читанні. Далі — пропозиції, які Верховна Рада затвердила, передаються до уряду, і він готує Бюджет до другого читання. Уся процедура, як правило, займає два місяці. 15 вересня уряд начебто подав Бюджет до Верховної Ради. Але його не бачили ні жоден депутат, ні члени уряду. Голова Верховної Ради, на прохання прем’єр-міністра, відправив цей Бюджет назад. Це зловживання, яке тягне років на 10-15 тюрми як для голови Верховної Ради, який не мав права одноосібно відправляти Бюджет, так і для прем’єр-міністра. Якщо такі речі відбуваються, не слід виключати, що вже у четвер Рибак може подати на затвердження ВР те, що він називає Бюджетом. І більшість з Партії регіонів та комуністів проголосує.
— Як могли вплинути на Бюджет московські домовленості Путіна — Януковича?
— Говорити конкретно можна буде лише після того, як побачимо Бюджет. Але, виходячи з того, яке записали зростання номінального валового національного продукту, можна сказати: вони з глузду з’їхали на радощах, що їм дали зайві 15 мільярдів доларів. Ці гроші просто додали до валового національного продукту, і таким чином отримали цей безглуздий приріст. До доходів Бюджету записали кредити, замість того, щоб записати це як дефіцит. По-іншому це не можна пояснити. Ніде у світі немає таких темпів (14 відсотків) приросту ВНП.
Щодо цін на газ, то здавалося б, завдяки більш дешевшому російському газу мали б зрости прибутки хімічної і металургійної промисловості. Тобто Фірташа й Ахметова особисто. Але проблема у тому, що для їхньої промисловості немає таких замовлень на світовому ринку. Тому сказати, що, маючи дешевший газ, отримаємо більше грошей у валовий національний продукт, не можна.
— Були припущення, що, оскільки це, по суті, останній Бюджет перед президентськими виборами, максимум з можливого кинуть на «соціалку» (як підкуп електорату). Прогнози, вочевидь, небезпідставні?
— Це буде обов’язково, власне, за це Янукович і боровся. Він хотів отримати ці гроші і в Росії, і в Європі, й у Китаї. Наразі Росія пообіцяла. Але я б не назвав це кредитом. Так чи інакше треба буде збільшувати внутрішній борг. Два мільярди доларів точно підуть на покриття боргів по «Нафтогазу». Але це постійні втрати, вони завжди були. Якщо їх позбудуться, ці два мільярди доларів можуть піти на разові виплати або фіктивні підвищення. У бюджетній сфері можуть бути збільшені зарплати. Можливо, частково — пенсії. Але десь наприкінці наступного року, так, щоб багато не платити. А головне — не викликати інфляцію. Бо швидке зростання доходів у бюджетній сфері може викликати інфляцію, яка з’їсть всі ці доходи. Причому як для бюджетників, так і для небюджетників. Хоча чи вдасться взагалі реалізувати задумане — питання. Бо Росія лише пообіцяла дати гроші. А чи дасть — не факт.
— Є різне бачення дій опозиції у ситуації з ухваленням Бюджету: варто чи ні блокувати його прийняття?
— Опозиція ніколи не голосує за Бюджет. Інша річ, що у процесі обговорення його можна критикувати. А для цього потрібно, щоб була повна процедура розгляду. Моя особиста думка: якщо буде спроба ухвалити Бюджет у скороченому режимі, за один день, то цю фальсифікацію варто блокувати. Якщо ж наступний тиждень буде присвячений обговоренню Бюджету, ми, не голосуючи за нього, можемо висловити свої пропозиції. Це буде лише на користь. Бо навіть депутати від більшості нічого не знають про Бюджет, за який їм, хочеш чи ні, а доведеться голосувати. Цифри, які будуть запропоновані, — взяті зі стелі, без будь-яких економічних обрахунків. Тому при обговоренні Бюджету стане краще зрозуміло, про що йдеться.