Стражі правопорядку Львова беруться за добровільну реформу
Що з того вийде, побачимо за рік-два
Шквал критики щодо бездіяльності міліціонерів, скандальних подій у Врадіївці ще більше підірвав репутацію правоохоронців. Довіра людей до міліції далі падає. Львівське міське управління міліції вирішило відбілити реноме колег по цеху, вперше в Україні започаткувавши проект “Добровільна реформа міліції” в рамках програми “Львів безпечне місто”. Реалізовуватимуть у 20132015 роках. Це власна ініціатива міського управління міліції, жодної вказівки зверху щодо реформ не було. На вулицях Львова має побільшати камер відеоспостереження, передбачено GPSнавігатори для усіх нарядів міліції. Проект презентував на пресконференції начальник Львівського міського управління міліції Сергій Зюбаненко.
«Сьогодні немає головного критерію реформування міліції — думки містян, зазначив Сергій Зюбаненко. Тому збираємо думки мешканців та гостей”.
Наступного тижня у львівському транспорті, громадських місцях, зокрема там, де трапляється найбільше злочинів, з’являться наліпки з гаслами “Не давай злочинцю жодного шансу!”, “Не мовчи!”, “Не давай хабара!”, “Пильнуй своє майно!”. Плакати попереджатимуть людей про небезпеку кишенькових злодіїв, про насильство над жінками. Буклети щодо профілактики злочинів кидатимуть у поштові скриньки, розповсюджуватимуть в кафе. “Наклейки нагадуватимуть жителям Львова, що вони у будьякий момент можуть зіткнутися зі злочинцями. Львів’яни повинні пильнувати своє майно, а відтак не давати їм жодного шансу вчинити щось неправомірне”, — зазначив Сергій Зюбаненко.
Удосконалиться система повідомлення і реагування на правопорушення (служба “102”). На практиці це виглядатиме так. Черговий міліції отримує повідомлення про злочин. Інформацію в режимі онлайн буде передано усім нарядам міліції, які працюють в місті (ППС, ДАІ, ДСО). На інтерактивній карті черговий міліції буде бачити розміщення нарядів правоохоронців. Тоді автоматично в режимі онлайн черговий вмикає камери, в тому числі комерційних структур, щоб відстежувати траєкторію пересування злочинців. Якщо виникне техногенна катастрофа, залучатимуть пожежників, швидку допомогу, комунальні служби.
“Сьогодні — це 6070 роки, продовжує розмову Сергій Зюбаненко. Звідки візьмемо гроші на реформи, камери, техніку? Будемо працювати з міською та обласною радою. Я реаліст, розумію, що цього може й не бути. Тому працюємо з іноземними грантами. Ведемо перемовини з людьми, які можуть в цьому допомогти. Львів — туристичне місто, де є багато іноземців”.
Найголовніше питання реформи “Як без підняття зарплати міліціонеру змусити його працювати за новим форматом?”. “Питання доволі складне, зізнається пан Зюбаненко. Працює інвестиційний проект для львівських міліціонерів: є земельні ділянки, на яких будуватимуть житло. Я не чарівник і не можу дати високу зарплату. Вивчаємо ситуацію в середині нашого колективу. Основна проблема колективу — несправедливість: нагородження, покарання... Це вирішують керівники. Тепер запропоновано дієву модель. Працівники міліції мають вступати у профспілки, обирати моральних лідерів, яким довіряють. Вони щомісяця збиратимуться у моєму кабінеті, розповідатимуть про проблеми підрозділів. Тоді зрозуміємо, як реформувати колектив в середині. Після цього — вимоги до нових кадрів, особливо тих, які підуть працювати в новий офіс. Звичайно, буде скорочення, набір нових людей. Тих, хто не зможе працювати, переведемо у підрозділи з меншим навантаженням”.