Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«Ці призначення звужують шанс на прозору процедуру перевиборів президента…»

Експерти кажуть, що для Януковича нейтральні люди на високих посадах – річ неприйнятна

На фініші політичного сезону, який настав з початком літніх парламентських канікул, президент і його команда «перетасували колоду» — зробили серію кадрових призначень, які ще більше укріпили нинішню владу і заклали фундамент для її збереження після виборів 2015 року. До цих виборів матимуть безпосереднє відношення всі троє людей, яких минулого тижня підняли по кар’єрній драбині, — новоспечений голова ЦВК Михайло Охендовський, міністр юстиції Олена Лукаш, голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович. Одні організовуватимуть виборчий процес, інші оцінюватимуть його законність, ще інші контролюватимуть суддів, які визначатимуть виборчу правоту. Свою вірність нинішньому президенту (це не завжди одне і те ж, що «вірність закону») згадана трійця довела на практиці не раз. Віктор Янукович ставить на надійних конячок…

Розпочнемо з дами. Олена Лукаш ще наприкінці 2004 року здивувала завзятістю у виконанні поставленого їй завдання. Саме тоді цей 28-річний, нікому не відомий юрист, доводила суддям Верховного суду, що народ обрав президентом саме Віктора Януковича. А фальсифікації виборчого процесу, мовляв, є лише фантазіями опозиції.

Запам’яталася зацикленістю цей правник (її зараховують до оточення керівника президентської Адміністрації Сергія Льовочкіна) і під час недавніх «мовних» баталій у Верховній Раді. У відповідь на вимоги опозиції до представників більшості виступати державною мовою, міністр Кабінету Міністрів Олена Лукаш заявила, що члени фракції Партії регіонів… принципово послуговуватимуться російською. Зваженість, яка має бути властива державному службовцю, і цього разу зрадила Лукаш…

Безвідмовну підтримку ідей і справ Партії регіонів було належно оцінено. Адвокату Януковича двічі допомогли стати народним депутатом, а згодом ввели її до складу уряду. Додатковий преміальний бонус Лукаш отримала у вигляді призначення свого чоловіка Григорія Ілляшова керівником Служби зовнішньої розвідки України. І надання високої посади для рідної сестри Тетяни — її ввели до ЦВК, обрали секретарем…

Нинішній голова ЦВК Михайло Охендовський, якого вважають «людиною секретаря РНБОУ Андрія Клюєва», змусив говорити про себе, коли, будучи рядовим членом Центрвиборчкому, у «помаранчеві» дні наполегливо закликав суддів Верховного суду відхилити всі клопотання довірених осіб опозиційного кандидата у президенти Віктора Ющенка. У пік гострої політичної кризи Охендовського разом із тодішнім головою ЦВК Сергієм Ківаловим відправили у відставку, провалили його повторне обрання. Однак він все-таки залишився у головному виборчому органі країни — депутати вважали його меншим злом, ніж ті ж Ківалов і Лукаш. Тривалий час Охендовський не виказував особливої активності. Лише торік, під час катавасій парламентської кампанії, знову заявив про себе. Коли, за умови бездіяльності окружкомів, ЦВК мала би взяти кермо у свої руки — зокрема встановити результати голосування у п’яти проблемних округах, — Охендовський, на догоду Банковій, запропонував проводити повторні вибори. «Дякуючи» нинішньому голові ЦВК, парламенту досі бракує п’ятьох нардепів…

«Вибори у проблемних округах потребують того, аби Центральною виборчою комісією керував «свій», — каже керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. — Перебування на цій посаді нейтральної людини для влади є неприйнятним». На думку експерта, те, що головою ЦВК став Охендовський, вказує на підконтрольність цієї інституції Банковій. І в цьому Охендовський різниться зі своїм попередником Шаповалом, який, будучи ставлеником Ющенка, все ж утримував політичну рівновагу у ЦВК, балансував інтереси влади і опозиції. На думку іншого експерта — директора Інститу глобальних стратегій Вадима Карасьова, до червня 2014 року, доки триватимуть повноваження 13 із 15 членів ЦВК, у тому числі Охендовського, йому дали випробувальний термін. «Це певний аванс, щоб Охендовський його активно відпрацював, — каже Карасьов. — Саме цей період повинен показати, чи залишать його на цій посаді на доленосний 2015 рік, чи, можливо, доведеться робити заміну голови ЦВК на переправі».

Коментарі для «ВЗ»

Юрій ЛУЦЕНКО, екс-міністр внутрішніх справ

Останні призначення вкотре звужують шанс на прозору процедуру перевиборів президента в 2015 році. Це ще раз підкреслює необхідність створення надпартійного руху громадян, які готові не тільки агітувати та голосувати проти нинішньої бандитської влади, а й вийти на вулиці для захисту свого волевиявлення. Наша команда ТУР («Третя українська республіка») зараз працює в цьому напрямі. Відчуваю, що все більше людей пересвідчується в необхідності єдиної команди опозиції з узгодженим лідером — для виконання програми будівництва нової країни. Яку треба привести до влади шляхом не тільки переможного голосування, а й масового мирного повстання вільних громадян.

Олександр ПАЛІЙ, політолог

Нові призначенці — це люди, які вже довели лояльність Януковичу всупереч усьому, зокрема правді. Мається на увазі роль Лукаш і Охендовського у виборчій кампанії Януковича в 2004 році. Ці люди, як і всі «регіонали», досі розповідають, що фальсифікацій тоді не було…

Підвищення Лукаш і Охендовського може свідчити, що влада готує «бєспрєдєл» на наступних президентських виборах у стилі 2004 року, тобто з масовими фальсифікаціями. На жаль, влада, схоже, наразі не помічає, що ходить по лезу, за яким — її повна делегітимізація. Як це було у Врадіївці, коли в одну ніч міліція і більшість органів влади перестали існувати — просто тому, що їх перестала вважати такими громада.

Олег МЕДВЕДЄВ, політтехнолог

Що для українського суспільства означають призначення Лукаш, Лавриновича, Охендовського? Нічого хорошого. Підготовку до фальсифікації виборів-2015.