Замість Євро вийшли у плей-оф
Суперники збірної України, з якими та у березні побореться за путівку на чемпіонат Європи, визначаться 23 листопада
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/501693/zbirna.jpg)
Дива не сталося — Італію Україна не перемогла. Але чи варто наших футболістів через це сварити? Звичайно, ні. В останньому турі відбору на Євро-2024 «синьо-жовті» зіграли дуже добре. Напевно, це була найкраща гра збірної України у цьому відборі… На жаль, забити не вдалося. Зате вперше у семи офіційних поєдинках проти Італії Україна не пропустила. І вперше (!) не програла. Зрештою, ще нічого не втрачено: у березні наступного року «синьо-жовті» продовжать боротьбу за путівку на Євро у плей-оф. Аби влітку 2024-го поїхати до Німеччини, підопічним Сергія Реброва треба буде виграти два матчі. Суперники збірної України у плей-оф визначаться вже 23 листопада.
Як і можна було очікувати, збірна Італії розпочала матч у німецькому Леверкузені дуже інтенсивно. Наставник «Скуадри адзурри» Лучано Спалетті робив ставку на забитий гол. Тоді Україні, яку влаштовувала тільки перемога, довелося би забивати щонайменше двічі. Зробити це в матчі з італійцями, які вміють грати у захисті, «синьо-жовтим» було би надзвичайно складно… У першому таймі Італія могла відкривати рахунок тричі, але два рази гості з вигідних позицій пробили повз «рамку», а коли на українські ворота вивалився Фраттезі, виручив наш голкіпер Трубін. Україна ж справді гольових моментів у першій половині гри не мала. Так, були удари з-за меж штрафного майданчика у виконанні Циганкова й Судакова, але італійський воротар Доннарумма проблем із ними не мав.
Після перерви Італія тримала взятий високий темп лише перші 15 хвилин, а потім… «здохла». Очевидно, дався взнаки непростий матч проти Північної Македонії, який Італія провела 17 листопада. А от у збірної України, яка того дня не грала, сил залишилося більше. Тож наші почали пресингувати в центрі поля й на половині суперника, і змогли «затиснути» італійців, які, здавалося, навіть трохи розгубилися… У другому таймі був момент у Мудрика. Після вкидання з-за бокової м’яч, що політав-пострибав у штрафному італійців, потрапив до нашого півзахисника. На жаль, Михайло в тому перспективному епізоді зіграв дуже прямолінійно, пробивши в Доннарумму.
Нарешті постійний тиск «синьо-жовтих» змусив Італію помилитися у захисті. Зубков класно паснув на Мудрика, і той був на м’ячі першим. Прокинув «круглого» в бік воріт і… Кристанте «заїхав» Михайлові по нозі. Мудрик упав у штрафному Італії, але… Арбітр жодного «криміналу» не побачив. Судді, що працювали зі системою VAR, також чомусь не вважали, що відеоповтор того моменту варто переглянути…
До честі італійців, вони визнають, що арбітр помилився. «На полі я не дуже зрозумів, що там сталося. Після матчу я подивився повтор, і, на мою думку, пенальті можна було ставити», — заявив голкіпер збірної Італії Джанлуїджі Доннарумма. А ось післяматчевий коментар журналіста італійського телеканалу Rai Sport Альберто Рімедіо: «Що більше я дивлюся повторів, то більше мені здається, що це пенальті. Якби нам не поставили такий пенальті, то говорили би про це два роки. Справді, Мудрик стрибає, але він робить це, щоб уникнути контакту зі суперником».
Цей скандальний епізод змусив пригадати нещодавню скандальну заяву президента УЄФА Александра Чеферіна. Словенець сказав, що Італія «надто важлива», тож мусить вийти на Євро-2024, інакше буде «катастрофа»… Можна припустити, що суддівська бригада, яка обслуговувала матч у Леверкузені, ту заяву Чеферіна почула… Прикро. Але зациклюватися на моменті з непризначеним пенальті зараз усе-таки не варто.
Треба дивитися вперед — у березні підопічні Сергія Реброва продовжать боротьбу за путівку на фінальний турнір чемпіонату Європи. За результатами в Лізі Націй УЄФА збірна України одержала право зіграти у плей-оф — у мінітурнірі за участі 12 збірних. Їх буде поділено на три Шляхи, по чотири команди в кожному.
За станом на 21 листопада були відомі два учасники Шляху, А — Польща й Естонія. Найкращі шанси стати третьою командою Шляху, А мав Вельс (хіба би в останньому турі у його групі Хорватія не обіграла вдома Вірменію, і водночас Вельс переміг би Туреччину). Четвертий учасник Шляху, А визначиться 23 листопада жеребкуванням — Фінляндія, Україна або Ісландія.
Якщо це буде Україна, то у півфіналі 21 березня зіграємо на виїзді з Вельсом (якби напряму з його групи вийшла Хорватія) або з Польщею (якби напряму вийшов Вельс). Відповідно, 26 березня у фіналі, якби Україна туди пробилася, її суперником буде переможець пари Польща — Естонія або пари Хорватія — Естонія. (Місце проведення фіналів плей-оф визначить жереб).
Як на мене, краще буде «зажеребитися» до Шляху В, бо суперники там слабші, ніж Вельс, Польща чи Хорватія. Якщо до Шляху, А потрапить Фінляндія, то у півфіналі Шляху В Україна зіграє на виїзді з Боснією і Герцеговиною, а у фіналі - з переможцем пари Ізраїль — Ісландія. Якщо ж до Шляху, А потрапить Ісландія, тоді у півфіналі Шляху В поїдемо у гості до Ізраїлю, а у фіналі поборемося з переможцем пари Боснія — Фінляндія.
Заплутано? Так, УЄФА з тією Лігою Націй «нахомутав» неслабо. Власне саме тому Чеферінові так залежало на прямому виході Італії на Євро (не забуваймо, це чинний чемпіон Європи), що у плей-оф «Скуадрі адзуррі» точно би «світив» Шлях А. Там у півфіналі була б Естонія, для Італії не проблема, але у фіналі були би Вельс, Польща або Хорватія. В одному матчі ці збірні точно можуть «пободатися» з Італією… Тож мудрагелі з УЄФА вирішили не ризикувати.
Із урахуванням непризначеного 11-метрового на Мудрикові, «випадкове» жеребкування 23 листопада мало би залишити збірну України у Шляху В, де наші шанси пробитися на Євро будуть вищими. Аби бодай трохи відновити справедливість…
Група С
Англія — Мальта 2:0
Італія — Північна Македонія 5:2
Північна Македонія — Англія 1:1
УКРАЇНА — Італія 0:0
І В Н П М О
1. Англія 8 6 2 0 22−4 20
2. Італія 8 4 2 2 16−9 14
3. УКРАЇНА 8 4 2 2 11−8 14
4. П. Македонія 8 2 2 4 10−20 8
5. Мальта 8 0 0 8 2−20 0