Шахіст із характером
10 січня видатний український гросмейстер, львів’янин Олег Романишин, відзначить 70-річний ювілей
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/449809/romanyshyn.jpg)
За 50 років нашого знайомства ми провели сотні розмов на різноманітні теми. Я написав не один десяток статей про гросмейстера Олега Романишина, можу йому подзвонити навіть опівночі (але не зранку до 11-ї години). І кожного разу, готуючи публікацію, де згадується його прізвище, хвилююся – як сприйме написане? Знаю, уважно прочитає, а потім знайде те, що, на його погляд, не так... Але залишаємося друзями і далі маємо про що поговорити при каві. До речі, серед кавоманів у Львові Олег Михайлович має великий авторитет. Гросмейстер обізнаний з різними сортами цього напою, технологією його приготування й манерою споживання…
Його знайомство зі шахами відбувалося вдома, бо його тато Михайло Антонович був відомим львівським шахістом ще передвоєнної генерації. І очевидно, показував своїм синам Ігорю, Юрію та Олегу, як пересуваються дерев’яні фігурки чорно-білими полями. Саме Олег, хоч був наймолодшим, став для тата постійним суперником. Як каже Олег, вони зіграли, мабуть, понад сто партій, поки синові вдалося досягти нічиєї. Це був перший успіх майбутнього гросмейстера. Щоправда, зізнається Олег, він так і не зрозумів, чи та нічия стала ефектом його зрослої майстерності, чи так собі запланував батько...
Батько ювіляра Михайло Романишин (14.04.1909 – 12.06.1983) закінчив гімназію у Самборі й приїхав до Львова чемпіоном цього прикарпатського містечка з шахів. Почав навчатися у Політехніці й одразу влився у шахове життя галицької столиці, ставши у 30-ті роки одним із кращих членів «Товариства українських шахістів» – поряд із Попелем, Туркевичем, Турянським, Шевчиком. Усі вони, як і багато інших галичан, перед приходом радянських військ влітку 1944 року покинули рідне місто й вирушили на Захід, щоб потім опинитися у різних країнах світу (США, Канада, Австралія). А Михайло Романишин був мобілізований до війська. Воював сапером-мінером у складі 478-го окремого саперного батальйону 336-ї Житомирської дивізії ІV Українського фронту. Брав участь у визволенні Праги, дочекався перемоги над гітлерівською Німеччиною і з бойовими орденами на грудях повернувся до Львова, щоб 1946 року разом із давнім шаховим побратимом Теодором Кукичем і фронтовиком Павлом Яциною створити Львівський шаховий клуб.
Зрозуміло, що з трьох синів Михайла бодай один мав би стати шахістом. Юного Олега довго називали «сином Михайла Романишина», а через кільканадцять років, представляючи сивоголового статечного чоловіка, почали говорити: «Це батько Олега Романишина». Олег не раз казав, що батько навчив його розуміти: поразок не уникнути, але треба вміти їх використовувати для дальшого поступу. Вже у пенсійному віці пан Михайло, електроінженер за фахом, продовжував трудитися, викладаючи в технікумі радіоелектроніки та Політехніці. І постійно приходив на шахові змагання, що відбувалися у Львові.
Сходження Олега Романишина у великі шахи розпочалося, на мій погляд, 1975 року, коли у Єревані на чемпіонаті СРСР він здобув сім перемог. А серед переможених були ґранди – Тигран Петросян, Лев Полугаєвський, Юхим Геллер, Юрій Балашов, Семен Фурман. Якість тих партій потрясла шаховий світ, який зрозумів, що народилася нова зірка.
Чутливий на молоді дарування у шахах Михайло Таль першим відзначив схильність Олега Романишина захищати за шахівницею винятки з правил, оригінальність його ідей, самобутність почерку «цього своєрідного шульги у шахах». Московський гросмейстер, автор монографій з теорії ендшпілю Юрій Авербах сказав коротше: «Це шахіст, який прагне нешаблонних, оригінальних рішень».
Олег Романишин не є носієм лагідного характеру. Один відомий тренер висловився про нього: «Який паскудний хлопчисько! Мабуть, буде хорошим шахістом»... Якщо Олега запитати, чому він усі партії хоче грати на перемогу, він переважно відповідає так: “Хочу виграти одну партію, потім ще одну, пізніше ще одну, а потім ще… Перемога приносить відчуття самоутвердження і, якщо вдається, самовираження”.
Олег Романишин й надалі шукає цікаві рішення. Він залишає по собі нешаблонні знахідки в теорії шахів, за якими зберігається його авторство в іспанській партії, англійському початкові.
Час минає, але не змінює його звичок: Олег Романишин і далі елегантно одягнений (не пам’ятаю, щоб бачив його у джинсах), має особливий стиль носіння краватки (недбалість зав’язаного вузла старанно продумана), вроджену аристократичність манер, цікавиться тенісом. А про каву я вже згадував... Останніми роками поряд з організацією власних виступів щоразу частіше займався справами своєї улюбленої донечки Олі, яка виростала у здібну тенісистку, їздила по містах і країнах на свої турніри, а тепер виросла у здібного науковця. І нині у наших розмовах вже інші теми превалюють над шаховими…
Довідка «ВЗ»
Олег Михайлович Романишин (народився 10 січня 1952 року) – видатний український шахіст, заслужений майстер спорту, міжнародний гросмейстер, чемпіон світу у складі команди України (2001), чемпіон Європи серед юнаків (1973), чемпіон СРСР серед школярів (1968), володар Кубка СРСР (1973), учасник змагань за шахову корону (1975-1994), призер Всесвітніх шахових олімпіад (1978, 1996,1998, 2000), чемпіон Європи у команді (1977, 1980, 1983), учасник матчу зі збірною світу (1984), переможець командних чемпіонатів світу серед студентів (1974, 1976, 1977), неодноразовий призер чемпіонатів СРСР, переможець понад 20 міжнародних турнірів.