Шахраї за шахівницею
В атлетичних видах спортсменів ловлять на допінгу. А в шахах – свій різновид обдурювання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/436874/1476852121-1.jpg)
У сучасних реаліях шахи сильно постраждали від так званого чітерства. Люди підказували і раніше, але тепер шахраї поставили собі на службу непереможний комп’ютер. Коли навіть простий смартфон грає у шахи сильніше, ніж досвідчений гросмейстер, порушникам навіть не треба таємних навушників. Достатньо сховати такий телефон, наприклад, у туалеті.
Чітерство (від англ. to cheat — шахраювати) — жаргонний термін, який застосовується в контексті ігор, і означає застосування недозволених методів чи нестандартних прийомів для полегшення гри.
Є чимало розповідей про подібні випадки (деякі з них досить кумедні), які розійшлися світом у газетах та журналах. На одному з великих турнірів у Німеччині перед останнім туром з’ясувалося, що за перший приз ведуть боротьбу відомий гросмейстер і аматор з рейтингом нижче 2000 очок Клеменс Альверманн. Могло здатися, що це щасливий випадок для гросмейстера, і він легко переможе аматора. Але усе пішло іншим шляхом: незабаром позиція гросмейстера розвалилася, і він з подивом визнав свою поразку. А суперник радісно вигукнув: «Вчасно здався, бо тут через вісім ходів поставлю мат!». Такий висновок не був очевидним навіть для сильного гравця, але саме комп’ютер показав, що чорному королю справді буде мат через вісім ходів. Під час партії Альверманн часто покидав турнірне приміщення, але на це тоді не звертали уваги. Але фраза про мат абсолютно викрила шахрая. Аналіз партії показав, що більшість ходів німця збігалася з рекомендаціями комп’ютерної програми… Альверманна дискваліфікували, але перший приз відібрати не змогли.
2001 року на турнірі у Москві серед лідерів раптом з’явилися два слабенькі гравці, які несподівано перемагали значно сильніших суперників. Після протестів гросмейстерів організатори поставили на вході до турнірного залу простий металошукач. І це допомогло: «лідери» не мали можливості занести свої телефони і не виграли жодної наступної партії.
Останніми роками ФІДЕ здійснила кілька кроків для боротьби з чітерством. Створена спеціальна комісія, на великих турнірах шахістів перевіряють спеціальними сканерами. Однак цих зусиль замало. Нерідко порушників ловлять з речовими доказами. Зокрема, з телефонами в туалеті були впіймані гросмейстери Гайоз Нігаладзе (Грузія) та Ігор Раусіс (Чехія). Обидвох дискваліфікували і позбавили звання гросмейстерів.
Досить багато відомих шахістів попалися на шахраюванні в Інтернеті під час пандемії. Видатна шахістка, львів’янка Анна Музичук, розповіла мені, що минулого року була запрошена до турніру в режимі онлайн і отримала за суперницю монголку з рейтингом, нижчим на 300 пунктів. Однак уже в дебюті Анна побачила, що проти неї грає суперник рівня топ-гросмейстера… Аналізуючи після партії хід поєдинку, Музичук зрозуміла, що монгольська шахістка грала у стилі найкращої комп’ютерної програми.