Олександр ШУСТОВ: «Бондаренко спіймав свій стрибок. Знімаю перед Богданом капелюха»
Російський стрибун у висоту обіцяє ще поборотися з українцем
/wz.lviv.ua/images/news/2014/01/d6468813019478fc1c4de844594b9b44.jpg)
Стрибки Олександра Шустова (на фото) завжди привертають увагу глядачів, навіть коли він не готовий до позахмарних висот. Завдяки фірмовій техніці найвідомішої стрибкової школи Євгена Загорулька польоти росіянина вирізняються особливою легкістю і естетичністю. Уже два роки поспіль у січні чемпіон Європи-2010 навідується до Львова, — аби на Меморіалі Олексія Дем’янюка вшанувати пам’ять батька свого хорошого друга Дмитра.
- Олександре, ваш тренер Євген Загорулько після Олімпіади у Лондоні офіційно оголосив, що іде на пенсію...
— У його найкращих учнів, Андрія Сильнова та Анни Чичерової, були травми, вони відновлювалися після операції. А коли уже готові були знову розпочати тренування, ми підійшли до Євгена Петровича і попросили не поспішати на пенсію, повчити нас ще хоча б трішки. Він пообіцяв і надалі опікуватися нами. У Загорулька невеличка команда, але яка! Два олімпійські чемпіони — Андрій і Аня, і я — чемпіон Європи. Рішення залишитися у спорті далося тренерові непросто. Він втомився від напруження чемпіонатів і Олімпіад. Особливо важко дався йому домашній чемпіонат світу-2013 у Москві. Тренеру він приніс розчарування: і Аня не дострибнула до запланованого результату, і мені вдалося не все бажане. Тренер кожен старт переживає більш емоційно, ніж ми, “стрибає” разом з нами.
- “Фішкою” московського чемпіонату був наш Богдан Бондаренко...
— Минулого сезону Богдан упіймав свій стрибок і перетворився на аса, який достовірно знає, як і що потрібно робити. Він може скаржитися на травми, але коли ти докладаєш колосальних зусиль і злітаєш на такі висоти, без травм просто неможливо. Я перед Бондаренком скидаю капелюха. Дивився на його стрибки і ловив себе на думці: з людиною, яка може робити таке, приємно просто перебувати поруч в одному секторі.
- Чи могли ви рік тому припустити, що Бондаренко стане головним героєм стрибкового сезону?
— А чому б ні? Ми разом стрибали на Олімпіаді та деяких інших стартах, і він час від часу демонстрував шикарні стрибки. А за рік він з хлопчика виріс у чоловіка, навчився робити усе на повну силу. Такий талант приховати складно.
- Ваш тренер, та й багато інших фахівців, сходяться на тому, що єдина слабка ланка Богдана, яка заважає йому злітати ще вище, — далека від досконалості техніка. Завдяки чому він тоді перемагає?
— Він використовує відцентрову силу під час розбігу, лягає на швидкість, яка несе його з величезною потужністю. У нього нестандартна техніка? Ну і нехай! Для чого щось змінювати, якщо йому вдається те, на що не здатні інші. Краще — ворог хорошого.
- Камери щоразу фокусують увагу на різнокольорових шипівках Богдана. Вас же впізнають за темними окулярами, які ви не знімали навіть під час стрибків...
— Для мене окуляри — радше необхідність. Минулої зими я потрапив в аварію і трішки довбанувся головою. Через це яскраве світло заважало мені, викликало дискомфорт. Тепер намагаюся відійти від необхідної в минулому сезоні звички. Але маєте рацію, окуляри намертво “приклеїлись” до мого іміджу. Можливо, коли під час літнього сезону яскраво світитиме сонце, я знову повернуся до них. Принаймні мені вони не заважають.
Минулий сезон я боровся з травмами. Вони поки що не дозволяють мені зібрати стрибок, не дають багато стрибати, відпрацьовувати потрібні елементи. Тільки нога перестала турбувати, як уже й змагальний сезон наблизився. Виходиш у сектор і головою знаєш усе достеменно добре — як і що потрібно зробити. Але організм не реагує на твої команди. У цьому сезоні ми з тренером вирішили не ставити надзвичайних завдань. Натомість будуватимемо плацдарм для майбутніх результатів. Випробовуватимемо стрибки в різних умовах і спостерігатимемо, як ламається техніка залежно від умов.
- Бондаренко на московському чемпіонаті стрибнув 2,41 м, а кілька днів тому Іван Ухов повторив цей результат у приміщенні...
— Мені також хочеться зануритися у цю боротьбу. Якщо здаєшся без бою, у спорті тобі не місце. Поки ще є спроби в запасі, треба боротися. Нехай Богдан і Ваня сьогодні на голову сильніші. Але настане літо, там і подивимося, за ким залишиться останнє слово. Кожен з нас може вистрелити. Ось сьогодні Андрій Проценко на 2,32 м стрибнув. А вчора Ухов встановив рекорд Росії у приміщенні — 2,41 м. За два дні два рекорди побачив (сміється).
- Як ви гадаєте, коли Хав’єр Сотомайор стане вже нарешті екс-рекордсменом?
— Це неможливо спрогнозувати. Так, Бондаренко минулого сезону двічі перелітав за 2,41 м. У погоню за рекордом кинувся наш Ухов. Однак кожен сантиметр на висоті за 2,40 м дається титанічними зусиллями. Такі польоти надзвичайно складні передусім фізично. Але коли стрибун екстра-класу впіймає свій стрибок, відчує, що може зробити це тут і тепер, наважиться на такий політ... Треба дивитися легкоатлетичні змагання, щоб не пропустити цей історичний момент. Сьогодні є декілька молодих атлетів, здатних це зробити. Наш час, час зрілих, досвідчених і латаних-перелатаних, уже виходить. Але ми ще декілька років потерпимо. Дихатимемо молодим конкурентам у спину, щоб стимулювати їх до вищих стрибків.
Фото з архіву “ВЗ”.