До успіху не вистачило... міліметра
На чемпіонаті світу українські лучники залишилися без нагород
/wz.lviv.ua/images/news/2013/10/afebf0199989b18f105c229c9cced0a8.jpg)
Найсильніші лучники світу весь минулий тиждень провели на морському узбережжі турецького Белека. Спортсмени приїхали на курорт не для того, щоб ніжитися на сонці та пірнати у хвилях. У розпал оксамитового сезону вони розігрували нагороди чемпіонату світу.
Українським нащадкам Робін Гуда цього разу, на жаль, не судилося втрутитися у медальні розбірки. Уже у першому колі лук зачохлив дебютант чемпіонату Ярослав Мокринський. Львів’янин спіткнувся об мексиканського лучника Хуана Рене Серрано (2:6). Другим залишив змагальну арену олімпійський чемпіон Пекіна-2008 Віктор Рубан. В 1/16 фіналу харків’янина зупинив Сюн Юн Лі (3:7) — 18-річне корейське дарування, яке на першому ж своєму дорослому чемпіонаті світу не посоромилося спростувати авторитет багатьох уславлених чемпіонів. Зокрема у фіналі Лі зухвало переміг чемпіона Лондона-2012, володаря незліченної кількості нагород чемпіонатів та етапів Кубка світу 33-річного О Чжана Хека.
Потужно розпочав свої дуелі Маркіян Івашко. “Всуху” програв львів’янину румун Рузван Марку (6:0). До останнього чинив українцю супротив малазієць Атік Базиль Бакрі. Та коли справа дійшла до перестрілки, вихованець Віктора Міненка продемонстрував направду сталеві нерви — “десятка”! Суперник випустив стрілу у “дев’ятку”. Після такої валідольної стрільби Маркіян у наступному колі вирішив пошкодувати нервові клітини тренерів та уболівальників. Олімпійському чемпіону Лондона у командній першості і п’ятому номеру світового рейтингу, Мауро Несполі, Маркіян віддав лише один — другий сет (28:27, 25:28). А за кілька хвилин нокаутував італійця пострілами у самісінький центр жовтого кола (29:25, 29:26). У наступному раунді неподалік Івашка вперто натягував тятиву лідер канадської збірної Кріспін Дуенас. Після четвертого сету рахунок становив 5:3 на користь українця. Його влаштовувала навіть нічия, однак стріли, здавалося, збилися з наміченого курсу — 15:22. У перестрілці обидва суперники вцілили у вісімку. Однак суддя, почаклувавши з лінійкою біля мішені, віддав перемогу канадійцю, який у подальшому виборов свою першу особисту медаль світової першості — “бронзу”.
“Нові правила у перестрілці передбачають лише один постріл. Нерідко переможця визначають за допомогою лінійки: перемагає той, чия стріла влучила ближче до центру. Тож вирішальним може стати кожен міліметр, — пояснила багаторазова чемпіонка Європи та призерка першостей світу Катерина Палеха. — Раніше переможця визначали за сумою балів. Тепер же стрільба нагадує теніс, і навіть термінологія у нас у чомусь подібна: серія з трьох пострілів називається сетом. За перемогу у сеті начисляють два бали, за поразку — нуль, якщо ж нічия, кожен із суперників одержує по балу. Дуель триває до шести балів. Глядачам нововведення до вподоби, а ось лучники скаржаться: ці правила зрівнюють класного майстра і середнячка, особливо під час зимових чемпіонатів, коли стріляють на 18 м... Поки що командні змагання проходять за старими правилами. Однак у найближчому майбутньому нововведення торкнуться і команд”.
Один міліметр (!) приніс перемогу Майї Ягер із Данії. У фінальному протиборстві з китаянкою Їн Сю у перестрілці дівчата влучили у “десятку”. Навіть збільшене зображення мішеней свідчило, що стріли влучили в одну точку, тільки на різних мішенях. Перед тим данська лучниця не пустила в 1/8 фіналу нашу Анастасію Павлову (4:6). Далі за своїх подруг по команді пройшла Лідія Січеникова. Перед чернівчанкою не встояли словачка Лєнка Харкарікова (6:0), господиня арени Бегунхан Еліф Унсал (6:4) та молдаванка Александра Мірка (6:2). Однак ключика до таємниці перемог майбутньої бронзової призерки, кореянки Ок Хі Юн, українка не знайшла (2:6).
“В останні роки легендарна корейська стабільність дещо похитнулася. Хоча корейці і далі продовжують цілити у рекорди, на змаганнях почали програвати, — веде далі Катерина Палеха. — Окрім того, корейці порушили своє ж негласне правило: не включати у команду олімпійських чемпіонів. Зазвичай корейських лучників, які стали олімпійськими чемпіонами, винагороджують значною сумою, виділяють місце для відкриття власної школи і — до побачення, звільни місце у збірній іншим. Тепер же на один з турнірів до Туреччини корейці привезли олімпійську чемпіонку 2004 року Пак Сон Хьон. Можливо, у них насправді не все так гаразд, як нам здається. Хоча ми і досі, виходячи стріляти проти корейців, хвилюємося більше, ніж зазвичай... Корейці роз’їхалися по всьому світу. У багатьох країнах працюють їхні наставники. У Лондоні в індивідуальній першості на п’єдесталі пошани було відразу дві мексиканки. Це результат чотирирічної роботи корейського тренера.Чи зуміли б ми знайти спільну мову з наставниками з Кореї? У нас і свої тренери хороші. Саме вони колись вчили корейців стрільби з лука”.
У командному турнірі українські чоловіки, перемігши в 1/8 фіналу збірну Індії (177:172), у наступному колі не встояли проти команди США (183:190) і посіли шосте місце. Жінки у першій же зустрічі поступились китаянкам (180:184) і завершили змагання на дев’ятій позиції. Разом з нами на дев’ятому місці зупинилася команда Грузії, за яку виступають дві представниці львівської школи стрільби з лука — Крістіна Есебуа і Юлія Лобженідзе.