Вадим Пристайко проаналізував дипломатичні помилки та наївність 2019 року
- 15.05.2025, 16:36
- 229
Колишній міністр закордонних справ в першому уряді Зеленського Вадим Пристайко заявив, що повномасштабне вторгнення росії в Україну — це в тому числі наслідок дипломатичних прорахунків після 2019 року
Про це повідомляє видання «Ліга».
В інтерв'ю Вадим Пристайко заявив, що так званий «нормандський протокол», який у 2019 році підписав Андрій Єрмак з тодішнім помічником путіна Владиславом Сурковим перед самітом у Парижі, був для України вкрай невигідним і ганебним. І тому коли Зеленський на зустрічі з путіним відмовився підписувати ці умови, російський диктатор відчув себе обманутим.
«Те, що путін розраховував, що з його приїздом, потрібно лише з’явитися перед софітами і прийняти, умовно кажучи, капітуляцію України, в той час ще й політичну, а не ту, яку вони зараз просувають нам. Ми більше пів року готувалися до цієї зустрічі, на яку чомусь українці покладали багато надії… Чомусь хотілося вірити, що, помінявши владу в Україні, ми підійдемо з новими підходами і все вирішимо. І путін очікував певних кроків від України, які були зафіксовані в документи, підписані оцією переговорною групою, яку очолював Андрій Єрмак, тому що саме Єрмак був представником президента на цих переговорах», — нагадав дипломат.
Пристайко переконаний, що ці домовленості були надзвичайно важкі і могли призвести ще раніше до катастрофічних подій.
Він пригадав, що путін приїхав, перший раз побачився з Зеленським і не досяг своєї мети. По розмовах між його співробітниками і реакції, яку українські переговорники побачили в кімнаті, все стало зрозуміло: вони вкрай незадоволені.
На запитання, чи може Вадим Пристайко порівняти дипломатію Порошенка і Зеленського, дипломат сказав, що обираючи нову владу у 2019 році, українці хотіли повністю змінити підходи в тому числі і до переговорів з росією, вважаючи, що класична зовнішня політика не дає потрібного результату.
«Поява Володимира Зеленського в президентському кріслі - це був відгук нашого власного суспільства на те, що стандартні, традиційні методи управління, на думку українського народу, вичерпалися. Це популізмом можете називати. От навіть не розбираючи, що не так, от ти при владі зараз — ти неправильний. І все що ви робите — неправильно, ми зараз прийдемо і зробимо все по-іншому. Ви ж пам’ятаєте, як Володимир Зеленський, ще не будучи президентом, його критика буда спрямована на те: а що ви досягли? „Я буду розмовляти“, „я зустрінусь посередині“, „я зазирну в очі“. Безумовно, ця людина ніколи цього не робила, вона не заглядала в очі путіну, і тому їй здавалося, що чому ви до цього часу не заглянули в очі. Це ж так просто. Ну завжди ж можна домовитися. Якщо ти дуже хочеш — ти завжди можеш завершити війну, зустрітись посередині. Хтось запитає: а Дніпро — це посередині, наприклад, чи не посередні? Де ми маємо зустрітися? Я розумію, що він мав на увазі не географічно посередині. Але є речі, які з часом набувають принципового значення. Президент Зеленський пройшов грандіозну трансформацію як людина. Але з іншого боку — він є продуктом того народу, який вірив, що влада просто не домовляється, вони не могли повірити, що колишні брати і сестри рускіє - це ворог, а не влада, яка сидить на Банковій вулиці», — зазначив Пристайко.
Колишнього міністра закордонних справ запитують: чи є якась помилка української дипломатії й в чому вона?
«Я думаю тільки про одне — ми як дипломатія допустили війну. Не все в наших руках, але якщо розуміти, для чого потрібна дипломатія в країні, вершина її існування, заради чого вона взагалі існує - це не допустити війни і знищення своєї державності, свого народу», — наголосив дипломат.
За його словами, до цього моменту українська дипломатія не впоралася з цим завданням.
«Багато причин є. І не від неї залежить тільки. Але якщо просто визначити, то так — от наші всі переговори, ми намагалися вирішити, ми вірили, що є шлях розв’язання менш болючий і трагічний, ніж ми зараз із вами проходимо. Але в силу багатьох причин, ми більше не займаємося цим і не уявляємо, що робиться не так зараз», — сказав Вадим Пристайко.