Передплата 2025 «Добра кухня»

Угода про надра зі США: український уряд скерував кошти на підготовку

  • 09.04.2025, 14:45
  • 422

Український ряд виділив 113 мільйонів гривень для підготовки угоди про надра зі США. Кошти скерували із резервного фонду держбюджету на консультаційні послуги для підготовки проєкту угоди про співпрацю зі США у галузі корисних копалин

Фото ілюстративне zoda.gov.ua
Фото ілюстративне zoda.gov.ua

Відповідне розпорядження № 316 від 8 квітня опублікували на сайті уряду.

Кошти скерують на формування переговорної позиції України з урахуванням законодавчих особливостей як української, так і американської сторін, вказано у документі. Угода стосується створення Інвестиційного фонду відбудови.

Із виділеної суми Мінекономіки отримає 59 млн грн, а Мінʼюст — 54 млн грн. Ці міністерства до 15 квітня мають залучити фахових консультантів — експертів, що мають досвід співпраці з українським урядом у галузі державного боргу, зовнішніх запозичень, а також юристів із міжнародних юрфірм для допомоги у підготовці переговорів щодо укладення угоди.

Як відомо, міністр фінансів США Скотт Бессент 12 лютого привіз в Україну пілотний проєкт угоди про корисні копалини. У Вашингтоні сподівалися, що наша держава її одразу підпише, однак президент Володимир Зеленський заявив, що заборонив підписувати угоду, оскільки вона не зможе захистити інтереси України: там немає звʼязку з інвестиціями, прибутками та гарантіями безпеки. Після того угоду почали доопрацьовувати.

Допрацьовану угоду мали підписати 28 лютого, під час візиту Зеленського у Білий дім. Проте тоді президент США Дональд Трамп та президент України посварилися — українська делегація достроково залишила Білий дім. Документ не підписали. Однак обидві сторони заявили, що перемовини про угоду тривають.

Штати тепер пропонують нову угоду про українські копалини, а також нафту й газ, не пропонуючи гарантій безпеки натомість. Джерела пишуть, що США агресивно розширюють свої вимоги. У Києві вважають, що це може підірвати суверенітет України, спрямувати прибутки за кордон і поглибити залежність країни від Штатів.

Однак Київ проситиме змінити угоду, вимагаючи натомість збільшити обсяг американських інвестицій. Президент США Дональд Трамп уже пригрозив Зеленському «великими проблемами», якщо той відмовиться від угоди про надра.