У Львові беруться за відновлення музею Шухевича
- 16.12.2024, 14:30
- 1 070
Львів підготував усі документи для початку робіт з відбудови Музею Шухевича. Як відомо, Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі у ніч на 1 січня зруйнували росіяни, обстрілюючи місто
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/524824/5404360385554933555.jpg)
16 грудня у Львівській міській раді комунальне підприємство «Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації» та громадська організація «Новий музей» підписали меморандум про співпрацю щодо відновлення Музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі. Це рішення поклало початок підготовчим роботам, які розпочнуть цього року на території зруйнованого внаслідок обстрілу рф музею.
Проєкт відновлення музею Шухевича команда під керівництвом Андрія Лесюка, яка стала переможцем архітектурного конкурсу, опрацювала вже на понад 80%. Архітектори доповнили проєкт, враховуючи побажання робочої групи, в якій, зокрема — донька Шухевича Марія Трильовська, історики, музейники та архітектори. Окрім відновлення будівлі музею, працюють і над облаштуванням прилеглої території.
«Ми максимально врахували пропозиції та думки експертного середовища та учасників робочої групи. Проєкт став ще цікавішим та кращим. Під час досліджень на початку проєктування архітектори знайшли, наприклад, огорожу балкону, яка вціліла, її можна відреставрувати, і балкон повернуть на своє місце. Є цегла, яка збереглася, фрагменти стін, які будуть на своєму місці. Частково збережена столярка. Є фортепіано, яке потребує розумної реставрації. Також з важливого — це сходи. Ці сходи були дуже пошкоджені, ними ходити вже не можна, але певні елементи можна поставити на тому ж місці, де вони були. Тут буде музей, у приблоковій споруді - класи з укриттям для роботи з дітьми та громадою, а зверху буде криївка, там, де вона й була колись. Розкладний підйомник облаштують для доступу людей з інвалідністю. Загалом тепер цей простір буде доступним, без сходинок, вхід у музей буде безбар'єрним. Також у проєкті є укриття.
Простір — це друга і дуже важлива частина цього середовища. Ми всі деталі проробили, весь простір доступний. Озеро, яке є поряд, з двома дерев’яними настилами над водою, також хочемо облагородити. Тут будуть різні типи рослин, правильне освітлення, яке буде доповнювати пам’ятник. Також будуть затишні ділянки для роздумів чи відпочинку, де зможуть збиратись мешканці, щоб цей простір жив", — розповів архітектор Андрій Лесюк.
Коли проєкт завершать повністю, його подадуть на експертизу. Після висновку експертів місто зможе почати процедуру з відбору генерального підрядника. Проте підготовчі роботи з відновлення музею можна розпочинати вже.
«Я задоволена, що роботи з відновлення роботи розпочинаються. Ми багато працювали, дискутували і обговорювали, але музей відновиться, і для мене це найголовніше», — зазначила Марія Трильовська донька Романа Шухевича.
Для відбудови музею Шухевича громадська організація «Новий музей» оголосить загальний збір коштів. Такий формат співпраці погодили усі учасники робочої групи.
«Ми дали старт юридичній процедурі відновлення музею Шухевича, який росіяни зруйнували 1 січня цього року. Багато часу пішло на підготовку нормативних документів, адже відновлення музею є найбільш складним у проєктуванні. Тож тепер ми готові негайно приступати до робіт з відновлення пам’ятки нашого міста.
Нашим партнером у відновленні музею, за погодження робочої групи, буде громадська організація «Новий музей», яка себе добре зарекомендувала. Нині вони працюють з музеями, які постраждали від війни, і мають багато добрих прикладів реалізації успішних проєктів. Вони допоможуть, зокрема зі збором коштів. Буде відкритий благодійний рахунок з окремою наглядовою радою", — розповів Євген Бойко, керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради.
Громадська організація «Новий музей» від початку повномасштабного вторгнення росії приєдналася до допомоги музейникам України, які продовжують зберігати культурну спадщину в умовах війни. У межах програми «Музейний кризовий центр» вони підтримували музеї фінансово, організовували навчання, міжнародні резиденції та цифровізували спадщину. За 3 роки роботи залучили майже 11 млн грн від міжнародних донорів.
«Ми маємо значний досвід у реалізації та адмініструванні благодійних коштів та великих музейних проєктів. Тож логічним розвитком нашої організації є долучитись до відновлення зруйнованих росією українських музеїв. Ми вважаємо, що кожен зруйнований росією український музей має бути відновленим, а першим може стати музей Романа Шухевича. Ми готові координувати процес відновлення, зокрема — у частині збору та адміністрування благодійних коштів, забезпечити прозорість їхнього використання. Переконані, що спільними зусиллями зможемо повернути українцям цей важливий об'єкт культурної спадщини та показати, як музейна спільнота, громадськість та міська влада можуть співпрацювати для спільного відновлення зруйнованих росією об'єктів культурної спадщини. А таких на листопад 2024 року вже є понад 2130 по всій Україні», — зазначила Ольга Гончар, голова ГО «Новий Музей».
У ніч на 1 січня музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича зруйнував російський обстріл. Наприкінці лютого у Львові оголосили Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на проєктну пропозицію з відновлення музею. До роковин від Дня народження Романа Шухевича, на місці зруйнованого російським обстрілом музею генерал-хорунжого УПА на Білогорщі, 30 червня презентували ескіз проєкту відновлення зруйнованого музею, який переміг на архітектурному конкурсі.