Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Два приміщення, які вкрали під час «Афери століття», повернули в комунальну власність

Сьогодні майно на вулиці Хмельницького, 37, рієлтори оцінюють у два мільйони гривень

Ці приміщення на вулиці Хмельницького, 37, були вкрадені у громади Львова в рамках «Афери століття». Фото з сайту «Варіанти»
Ці приміщення на вулиці Хмельницького, 37, були вкрадені у громади Львова в рамках «Афери століття». Фото з сайту «Варіанти»

Верховний суд України повернув у комунальну власність Львова два приміщення на вул. Богдана Хмельницького, 37, які вісім років тому незаконно приватизували «чорні нотаріуси», внісши дані про майно в державний реєстр. Станом на 2016 рік вартість цих приміщень була на рівні 800 тисяч гривень, а тепер, за оцінкою рієлторів, коштують понад два мільйони гривень.

Нагадаємо, у 2016 році у Львові викрили масові оборудки з комунальним майном і назвали це «Аферою століття». У руках приватних підприємців (завдяки аферам «чорних нотаріусів»), опинилися понад два десятки приміщень комунального майна в різних районах Львова, зокрема центральної частини. Площа приміщень — 40−80 метрів квадратних. З того часу мерії через суди вдалося повернути кілька приміщень. Процес повернення приміщень триває.

Як повідомили «ВЗ» у Львівській міськраді, незабаром у повернутих приміщеннях по вулиці вул. Богдана Хмельницького, 37, відкриють центр рекрутингу 38-ї бригади морської піхоти військово-морських сил ЗСУ.

Історія з цими приміщеннями така. Львівська міськрада подала позов до Господарського суду області, щоб повернути два нежитлові приміщення на вулиці Хмельницького, 37, площею 30,2 метри квадратних з незаконного володіння. Суд підтримав позов міста, приміщення були фактично повернуті. Та Західний апеляційний суд скасував це рішення на користь бізнесменів, які через «чорних нотаріусів» приватизували майно. Горе-бізнесмени не здавалися і через суди хотіли повернути приміщення, які раніше незаконно оформили.

Лише у листопаді 2024 року Касаційний господарський суд Верховного Суду України задовольнив скаргу Львівської міськради і зобов’язав «підприємців» повернути приміщення у комунальну власність.

«Афера століття» виникла не лише через дії «чорних нотаріусів», а й через те, що комунальне майно міста було неналежно захищене у державних реєстрах, — сказав для «ВЗ» юрист, громадський активіст Юрій Габуда. — Горе-підприємці «чіпають» те, що зазвичай лежить юридично неправильно, де можна зробити маніпуляції з документами. Ось так і вийшло. З 2016 року управління комунального майна заявило, що перевірили усе комунальне майно в реєстрах, аби не було чергових афер. Хто заважав це зробити до 2016 року? Тоді не було б «Афери століття».