Передплата 2024 «Добра кухня»

«Телефонують ректорам, щоб студенти голосували за „Повітрянофлотський“ проспект»

  • 13.04.2023, 13:55
  • 845

Влада намагається застосувати адміністративний ресурс, щоб не змінювати радянську назву Повтірофлотського проспекту

Про це сказала депутатка Київради від «Європейської Солідарності» Дінара Габібуллаєва в ефірі телеканалу «Київ».

"Телефонують ректорам, використовують адміністративний ресурс і просять студентів проголосувати за назву «Повітрянофлотський». Чи це є нормальним, що будуть використовувати адміністративний ресурс під час голосування?", — зауважила Дінара Габібуллаєва.

«Така велика артерія, як Повітрофлотський проспект, у всіх сенсах зараз має радянський наратив. Зараз важливо робити українізацію і просто своїми руками міняти цей вектор. Ми ніколи не будемо більше пов’язані з росією, з армією росії. Дуже важливо під час перейменування закладати кардинальні сенси — сенси того, що ми позбавляємося, очищаємось», — зазначила вона.

«Діячі культури, митці, дипломати вважають, що дуже доречно саме під час російсько-української війни перейменувати саме цей проспект на проспект Європейського Союзу. Це покаже і вдячність нашим партнерам за допомогу. Тим більше там знаходиться і міністерство оборони, яке отримує допомогу від наших європейських партнерів. Там також знаходиться російське посольство, і було б дуже символічно, аби проспект був перейменований на проспект Європейського Союзу. Тоді росія зрозуміє, що їй не місце в цивілізованому західному світі. В цьому дуже багато символізму», — наголосила Дінара Габібуллаєва.

У додатку «Київ Цифровий» триває голосування за перейменування низки столичних топонімів. Серед них і Повітрофлотський проспект.
Низка громадських діячів напередодні Саміту Україна-ЄС звернулася до киян та столичної влади із закликом підтримати перейменування Повітрофлотського проспекту на проспект Європейського Союзу. Відповідне звернення оприлюднив у твіттері ексміністр закордонних справ Володимир Огризко. «Дорогі кияни, прийшов час нарешті позбавити наші вулиці, парки і сквери російського минулого. Воно приносило нам лише трагедії. Наше майбутнє - європейське. То ж давайте наближати його усіма можливими засобами, навіть у назвах. Україна буде в ЄС, Україна буде в НАТО!», — пише Огризко.

Повітрофлотський проспект свою назву отримав «в ознаменование развития и укрепления Красного воздушного флота». Правонаступники цього «флота» нині обстрілюють Київ, вбиваючи людей і руйнуючи інфраструктуру. Переконані, що возвеличенню агресорів і убивць не місце на вулицях Києва. Натомість цей проспект є знаковим для того, щоб символізувати інтеграцію до Європейського Союзу — яка, відповідно до Конституції, є обов’язком для Президента, Парламенту і Уряду України, зазначили громадські діячі у своєму зверненні.
Ініціативу підтримали політолог Михайло Басараб, учасник війни проти росії Мирослав Гай, правозахисник Йосип Зісельс, громадські діячі Михайло Гончар та Андрій Левус, журналіст Сергій Квіт.

«Я киянин, і все своє свідоме життя борюся проти комуністичної диктатури та її наслідків, і переконаний, що із наших рідних вулиць належить остаточно прибрати глорифікацію комуністичного режиму, навіть у таких прихованих випадках, як із назвою Повітрофлотського проспекту. На мій погляд, цей один із центральних проспектів Києва має носити назву Проспекту Європейського Союзу, адже прагнення членства у Європейській Спільноті відстояне нами на Майдані, відображене в Конституції України і є обов’язком української влади.

Той факт, що саме на цьому проспекті розташоване Міністерство оборони України, лише підкреслює наскільки важливою є декомунізація назви «Повітрофлотський» та перейменування у проспект Європейського Союзу, куди ми рухаємось, відстоюючи у російсько-українській війні свій зовнішньополітичний вибір та незалежність Української Держави.

Нова назва водночас буде гідною і символічною у контексті нашої вдячності за безпрецедентну допомогу ЄС Україні під час російської агресії. Закликаю Вас усіх підтримати мою пропозицію заради майбутнього нашої країни у вільній сім'ї народів об'єднаної Європи!", — написав Юрій Щербак.

Відомий історик, колишній голова Українського інституту національної пам‘яті, народний депутат Володимир В‘ятрович закликав киян активно позбуватися радянські символіки у назвах вулиць.

«Київ активно позбувається совєтсько-російської топоніміки. Це нова хвиля українізації міста після проведеної раніше декомунізації. Вона робить нашу столицю більш українською та європейською. Тому геть не розумію дивної ініціативи врятувати назву Повітрофлотського проспекту, яку придумали більшовики в 1923 році для вшанування «Красного Воздушного флота», — написав В‘ятрович у Facebook.

«Її автори закликають „не дамо знищити історію Києва“, але історія нашого міста не зводиться до совкової. Не помічати совєтських коренів цієї назви — це як вірити, що Дніпропетровськ було названо на честь апостола Петра, а не більшовика Петровського», — зауважує Володимир В‘ятрович.

«Декомунізація, десовєтізація, дерусифікація Києва — роблять місто кращим», — наголошує депутат.

Схожі новини