Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Ще одна «крапка» у дерусифікації Дрогобицької ОТГ

Понад 200 вулиць перейменовано в Дрогобицькій ОТГ. Демонтовано, здавалося, всі встановлені за час «функціонування» комуно-радянської влади пам’ятники та пам’ятні знаки

Церква Святого Юра в Дрогобичі.
Церква Святого Юра в Дрогобичі.

Добре постарались відповідальні за проведення якнайшвидшої дерусифікації та звільнення території ОТГ від топонімів та символів тоталітарного минулого. Вже було заведено вважати, що час демонтажів та заміни всього того, що мало стосунок до комуністичного ідолопоклонства, минувся: всю роботу виконано. Насправді ж виявилося, і це знайшло підтвердження засіданні комісії з питань проведення заходів дерусифікації та перейменування і присвоєння назв вулицям, провулкам, паркам, скверам у межах Дрогобицької територіальної громади, що деякі пропагандистські «міни» ще залишились. Потрібен час для того, щоб, провівши повсюдну пильну інвентаризацію, остаточно звільнитись від символів, в яких закладено ворожо-деструктивний зміст.

Донедавна непоміченим залишався один із встановлених у селі Брониця, яке входить до складу Дрогобицької ОТГ, пам’ятних знаків із «викривальним», засуджуючим український буржуазний націоналізм текстом. Відповідний доказ членам комісії представив депутат Дрогобицької міськради Михайло Задорожний. У Брониці, звісно ж, вже подбали про те, щоб пам’ятний знак нікому більше очі не муляв. Але ж не про поодинокий випадок йдеться. Не лише в Дрогобичі, у кожному селі, яке входить до складу ОТГ, якщо добре пошукати, не на одну пропагандистську «міну» натрапиш. Чи не найбільше подібних «боєприпасів» залишилось на цвинтарях, де свій вічний спочинок радянські «визволителі» знайшли. Обійти, уважно оглянути поховання на предмет виявлення ідеологічно шкідливих «епітафій» доручено депутату Дрогобицької міськради, заступнику директору КП «Служба муніципального управління» Андрію Яніву.

Члени комісії прийняли рішення рекомендувати депутатам Дрогобицької міськради присвоїти назву «Площа Святого Юра» прилеглої до збудованої ще в 1678 році дерев’яної церкви Святого Юра, яка входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, території. За початковим задумом ця приємна метаморфоза має відбутись упродовж теперішньої весни одночасно ще з однією знаковою подією — освячення відреставрованого іконостасу церкви. Що тут потрібно знати? Збудована на одному з наймальовничіших пагорбів Дрогобича церква Святого Юра сусідує з Дрогобицькою солеварнею, до якої на возах по сіль чумаки ще в XI столітті приїжджали. Сказати, що ця місцина особлива — нічого не сказати. Це історичний центр Дрогобича, тут пульсує, б'ється серце міста. Треба зробити все, щоб це відчувалося, давалося взнаки. Нова площа покликана стати початком давно очікуваних, затребуваних часом змін.