Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Окупанти пограбували більше українських музеїв, ніж було під час Другої світової війни, — ЗМІ

  • 16.01.2023, 08:30
  • 586

росіяни вкрали в Україні десятки тисяч мистецьких творів та історичних експонатів, зокрема — предметів античності

Фото ілюстративне із мережі
Фото ілюстративне із мережі

росіяни протизаконно вилучили із музеїв на тимчасово окупованих ними територіях України десятки тисяч експонатів — від античного скіфського золота до сучасних авангардних творів, пише видання.

Згідно із заявами експертів, це найбільше викрадення витворів мистецтва з часів Другої світової війни.

Тим часом, переконані фахівці, метою цього розкрадання є не лише захопити матеріальні та історичні цінності, а й позбавити Україну її культурної спадщини.

За даними прокуратури та музеїв України, лише в Херсоні росіяни викрали понад 15 000 предметів мистецтва та об'єктів історичного значення. Окупанти пограбували або повністю знищили понад 30 музеїв, зокрема — у Маріуполі, Мелітополі та Херсоні. Йдеться лише про ту частину культурних цінностей, вилучення яких документально зафіксоване, тому ймовірно, що насправді масштаби розкрадань значно більші.

За свідченнями очевидців (охоронців та співробітників музеїв) мародерство мало централізований і системний характер, вилучення експонатів відбуввлося під керівництвом російських фахівців.

На думку старшого радника The Art Loss Register (організації, яка займається пошуком викрадених предметів мистецтва) Джеймса Реткліффа, йдеться про реалізацію заздалегідь підготовленого окупантами плану.

«Це не те ж саме, якби військовий сховав у рюкзак срібну чашу» — сказав він.

Водночас, стверджує Реткліфф, кожен міжнародний аукціонний будинок, який отримає предмети з України, вкрай ретельно перевірятиме їх.

Видання зазначає, що викраденими окупантами з музеїв України предметами мистецтва та історичними експонатами міжнародні організації, зокрема — ЮНЕСКО та Інтерпол, займаються з 2014 року, коли росіяни оволоділи фондами українських музеїв у тимчасово окупованому Криму.

Схожі новини