По всьому світу стала новина…
- 07.01.2023, 07:00
- 864
7 січня — Різдво Христове, друге після Великодня за значенням свято церковного календаря
Напередодні відзначають Святий вечір. Спозаранку господиня бралася готувати дванадцять пісних страв — кутю, борщ, голубці, вареники, рибу (печену, копчену, смажену…), балабухи, узвар… Жодної з них не куштували аж до кінця дня.
Тоді активною роботою була зайнята вся родина. Старші дівчатка допомагали мамі біля печі. Господар заготовляв сіно, солому для худоби, заносячи зі стіжків у хлів — щоб у свята не працювати. Хлопчики відгортали сніг, прокладали стежки, носили воду, дрова… Все відбувалося у мирі та злагоді, не годилося гримати на когось, образити словом; навіть терпіли «витівки» котика і песика, бо ті у Святий вечір розкажуть Новонародженому Ісусикові, які в них лихі ґазди.
Сідали вечеряти з першою зорею. Запаливши свічку, насамперед молилися за померлих, потім — здоров’я живих, просили у Господа, аби дав їм дожити до наступного року.
Особливі дійства відбувалися, коли глава родини клав під стіл оберемок сіна (Ісус Христос народився на сіні) і вносив дідуха (житній або пшеничний сніп, туго перев’язаний перевеслом) — символ міцності та єдності роду, поколінь, достатку. Щойно мама ставила кутю на стіл (з неї розпочинали вечерю), усі присутні (насамперед діти) кудкудакали, кукурікали, щоб був приплід домашньої птиці.
Після вечері не прибирали посуд — аби і праведні душі померлих могли спожити їжу. Бог у цей час відпускає їх на землю. Таким гостям залишали полумисок із водою та чистий рушник — щоб умилися з далекої дороги.
До речі, за вечерею необхідно було скуштувати дванадцять страв (хоча б потрішечки). Потім частину з них діти відносили старим самотнім людям, убогим, сиротам. Траплялося, що сусіди гуртом варили для знедолених вечерю чи запрошували до свого столу. Малеча не забувала навідатися до хресних батьків, принести їм гостинці (ту ж часточку святої вечері), привітати зі святом.
Святкового вечора сім'я довго колядувала. Зокрема, лунали «Бог Предвічний народився» (її вважають Різдвяним гімном), «Нова радість стала», «По всьому світу стала новина»…
Вранці на Різдво Христове, або ще й опівночі, йшли до церкви на Богослужіння, після якого всім миром віталися:
— Христос Рождається!
— Славімо Його!
Тарас Лехман