Передплата 2024 «Добра кухня»

Одомашнення коней змінило людство: відомо, як

  • 24.10.2021, 19:30
  • 1 535

Ця подія в історії, як пишуть науковці, суттєво вплинула на історію людства, змінивши господарство, швидкість опанування нових земель і ведення війн

Фото ukrvet.ua
Фото ukrvet.ua

Про це йдеться у дослідженні міжнародної групи науковців, про яке пише журнал Nature.

Встановити місце одомашнення коней украй складно: ці тварини не зазнали очевидних зовнішніх змін після приручення.

Натомість науковці покладаються на непрямі свідчення, як-от ушкодження конячих зубів від збруї або навіть символізм, який коневі надавали різні культури.

Дослідники встановили, що коней уперше одомашнили представники ботайської культури на території сучасного північного Казахстану, що в Середній Азії.

Ймовірно, що тамтешні кочові народи п’ять тисяч років тому вирушили на захід, змішалися з місцевим населенням і передали їм навички одомашнення коней (якими пересувалися).

І, якщо міграцію народів підтверджують фрагменти ДНК кочовиків у сучасних людей, ДНК ботайських коней у їхніх сучасників не знайшли.

Так само — за допомогою ДНК-аналізу — відкинули й інші потенційні місця першого одомашнення коней: Анатолія, Сибір та Іберійський півострів.

У новому дослідженні вчені з кількох країн секвенували геном решток 273 коней із Європи та Азії, які жили за 2−50 тисяч років до нашої ери. Його порівняли з ДНК сучасних коней. Так вони виявили домінантну групу тварин, які поширилися приблизно 4000−4200 років тому з Понтійсько-каспійського степу, що лежить у межах річок Волга і Дон.

У коней, яких там одомашнили, були присутні два характерні гени: GSDMC, який відповідає за більш спокійну поведінку, і ZFPM1, який пов’язаний із сильнішим попереком. Це вказує на те, що тамтешніх коней спеціально розводили для верхової їзди: вони були водночас витривалими й менш норовливими.

Після того одомашнені коні зі степів Західної Євразії поширилися на Анатолію, Нижній Дунай, Богемію, Середню Азію і зрештою — на Західну Європу та Монголію, витіснивши місцевих коней у проміжку 1500−1000 років до нашої ери. Поширенню коней сприяло винайдення колісниці, міграції кочових народів, торгівля і війни.

«Причина, з якої ми так зацікавлені кіньми, полягає в тому, що вони перебувають серед тварин, які чи не найбільше вплинули на людську історію. Тісні відносини, які ми розвинули з кіньми, тривали аж до початку ХХ століття, коли для перевезень винайшли моторний двигун», — пояснює автор дослідження Людовик Орландо з Тулузького університету.

Науковці продовжують вивчати історію появи коней у людській історії. Їм, зокрема, цікаво, як коні потрапили на Американський континент, а також, як на біологію цих тварин вплинуло їхнє використання в різних природних умовах: від степів до тундри — і в різних сферах життєдіяльності: сільському господарстві, перевезеннях і воєнних діях.

Читайте також: Археолог-аматор знайшов кілограм золотих прикрас, яким понад 1500 років

Схожі новини