Передплата 2024 «Добрий господар»

Напої повинні бути безпечними!

Навіть воду пити потрібно правильно, щоб не зашкодити здоров’ю

У спеку ми п’ємо набагато більше, ніж зазвичай. І це, здавалося б, норма, адже навіть медики закликають пити не менш ніж 1,5−2 л води щодня, не враховуючи звичних нам кави-чаю. Але, виявляється, навіть воду пити потрібно правильно, щоб не зашкодити здоров’ю.

«Влітку у спеку особливо важливо стежити за режимом пиття, — рекомен­дує сімейний лікар Іванна Чопик. — За підвищеної температури навколишньо­го середовища організм запускає тер­морегуляцію і виділяє велику кількість рідини — поту. Так, у середньому люди­ні у спеку потрібно близько 2 л рідини, але точний розрахунок здійснюється за формулою: 40 мл на кг маси тіла. Щоб заповнити нестачу вологи, необхідно не лише підраховувати обсяг спожива­них напоїв, а й рівномірно розподілити його протягом дня: дві третини випива­ти до обіду і третину — після обіду. Або ж 80% води — до 17.00, і з 17.00 до 21.00 — решту, щоб не було навантаження на нирки і набряків».

Лікарі рекомендують — якщо мучить спрага, можна збільшити кількість рідини за умови, що відсутні патології нирок або серцево-судинної системи. Кардіолог вищої категорії Олександра Ісаєва застерігає: «Хворому серцю буде важче працювати, якщо перевантажити орга­нізм рідиною. У спеку потрібно контр­олювати ситуацію: спраги бути не пови­нно, але й багато пити теж не варто».

У спеку слід відмовитися від за­надто холодних напоїв, навіть якщо це приносить велике полегшення і охо­лоджує організм. «Холодні напої зму­шують шлунок блокувати вироблення ферментів і шлункового соку, внаслі­док чого порушується перетравлюван­ня білка, — пояснює гастроентеролог Ірина Заболотна. — Вода повинна бути безпечною, тому варто утримати­ся від пиття води з-під крана. Не менш важливі pH і окислювально-відновний потенціал. А ось від газованої води і пакетованих соків краще відмовити­ся, тим паче у спеку: в них міститься багато цукру. Те ж стосується чаю або кави, які не поповнюють запас вологи, — організм сприймає напої як їжу. Тому не лінуйтеся робити домашні морси, варити компоти зі свіжих ягід. Не за­бувайте про кисломолочні продукти — кефір, ряжанка чудово тамують спрагу і корисні для організму. Добре допо­магає у спеку вода зі скибкою цитрини й кількома листочками м’яти».

Читайте також: Як і з чим приготувати болгарський перець

Схожі новини