Рада ухвалила за основу законопроєкт про статус НАБУ: що це означає?
- 21.05.2021, 17:15
- 629
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про "приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність до вимог Конституції"
Про це повідомляє кореспондент #Букв.
За проєкт закону № 5459−1 проголосували 288 народних обранців.
Авторами документа є нардепи від «Слуги народу»: зокрема голова фракції Давид Арахамія та заступник голови фракції, голова партії «СН» Олександр Корнієнко.
У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що 28 серпня 2020 року Конституційний суд України визнав неконституційним указ президента про призначення Артема Ситника директором НАБУ.
А у вересні КСУ визнав неконституційними окремі положення закону України «Про Національне антикорупційне бюро» (зокрема «про опосередковане підпорядкування НАБУ президенту через призначення і звільнення» керівника Бюро).
Отож, підтриманий сьогодні законопроєкт спрямований на усунення суперечностей між Конституцією України та законом про НАБУ.
Що передбачає проєкт закону?
Документом пропонується внести такі зміни:
- Визначити статус НАБУ як центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом; набуття цього статусу не потребуватиме будь-яких додаткових заходів, пов’язаних з ліквідацією або реорганізацією органу.
- Встановити порядок взаємодії НАБУ із Кабінетом Міністрів, центральними органами виконавчої влади «з метою унеможливлення втручання Кабміну у діяльність Бюро».
- Визначити особливості застосування законодавства про держслужбу для незалежності НАБУ.
- Директора НАБУ призначатиме Кабінет Міністрів за конкурсом, а у визначених законом випадках — звільнятиме.
- Конкурс на посаду директора НАБУ проводитиме комісія із шести осіб (із яких три особи визначаються Кабміном та три особи — визначаються КМУ «на підставі пропозицій партнерів з розвитку, які надавали Україні міжнародну технічну допомогу у запобіганні та протидії корупції»); відбір директора НАБУ має бути прозорим та об’єктивним.
- Директор НАБУ Артем Ситник виконуватиме повноваження до призначення нового очільника Бюро за встановленою цим законом процедурою.
- Зовнішню оцінку ефективності діяльності НАБУ проводитиме комісія у складі трьох осіб, «визначених Кабінетом Міністрів на підставі пропозицій партнерів з розвитку, які надавали Україні міжнародну технічну допомогу у запобіганні та протидії корупції».
Автори законопроєкту вважають, що зміна правового статусу НАБУ з державного правоохоронного органу на центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом має закріпити чіткий порядок взаємодії НАБУ з Кабміном, що гарантує незалежність діяльності Бюро.
Читайте також: Коломойський тисне на НАБУ у справі ПриватБанку, — Ситник
Нагадаємо, у листопаді минулого року Кабінет Міністрів погодив подання до Верховної Ради законопроєкту щодо змін до Закону «Про діяльність Національного антикорупційного бюро», яким пропонується надання парламенту повноважень щодо звільнення очільника відомства.
У грудні втратили чинність деякі положення закону України про Національне антикорупційне бюро, які КСУ у вересні визнав неконституційними, проте дав відстрочку на три місяці. Як тоді пояснювали в Міністерстві юстиції, директором НАБУ все ще залишається Артем Ситник.
У березні цього року народні депутати України від фракції «Слуга Народу» збирали підписи за проведення позачергового засідання Верховної Ради для звільнення Артема Ситника.