Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Пріоритет Фрідріха Мерца — «зміцнити Європу»

Попри усі старання капосного Ілона Маска, підсумки парламентських виборів у Німеччині обнадіюють

Майбутній канцлер Німеччини - лідер консервативного блоку ХДС/ХСС, 69-річний Фрідріх Мерц. Фото reuters.com.
Майбутній канцлер Німеччини - лідер консервативного блоку ХДС/ХСС, 69-річний Фрідріх Мерц. Фото reuters.com.

Німці знову довели, що не люблять, коли іноземці, навіть дуже багаті, дають їм «цінні» поради… На втручання у виборчу кампанію у ФРН мультимільярдера зі США Ілона Маска («топив» за ультраправу, євроскептичну й проросійську «Альтернативу для Німеччини») обурені такою нахабністю німецькі виборці відповіли рекордною явкою — близько 84%!

Гадаю, це не лише позбавило АдН кільканадцяти мандатів, а й трохи покращило результат соціал-демократів. Частина потенційних виборців СДПН, загалом розчарованих канцлерством Олафа Шольца, все-таки проголосувала за його партію — назло Маску, який неодноразово брутально ображав Шольца.

У тому, що переможе консервативний блок ХДС/ХСС, сумнівів не було. Але невідомо було, з кількома партіями майбутній канцлер Фрідріх Мерц формуватиме свій уряд, із однією чи двома?

Якби лівацький «Альянс Сари Ваґенкнехт» або ліберальна Вільна демократична партія подолали виборчий бар'єр, християнським демократам і соціал-демократам мандатів для більшості у 630-місному Бундестазі забракло б. Але і «Альянс», і ВДП одержали менше 5% голосів, а відтак «чорні» й «червоні» мають достатньо мандатів, аби разом сформувати уряд.

Розклад у Бундестазі такий: ХДС/ХСС — 208 депутатів (28,52% голосів), «АдН» — 152 (20,8%), СДПН — 120 (16,4%), «Зелені» — 85 (11,6%), «Ліві» — 64 (8,8%).

Якби Мерц мусив залучити до коаліційних перемовин, крім СДПН, іще й «Зелених», формування уряду могло би затягнутися. Із однією партією-партнером домовитися легше, ніж із двома, до того ж Маркус Зьодер, лідер Християнсько-соціального союзу (баварський «брат» Християнсько-демократичного союзу) уряду із «Зеленими» не хотів… Двопартійну «велику» коаліцію можна буде сформувати швидше.

МЗС Німеччини очолить Борис Пісторіус?

Після найгіршого по Другій світовій війні результату для соціал-демократів (порівняно з виборами 2021-го, СДПН втратила понад 9% голосів) не дивно, що чинний канцлер ФРН Олаф Шольц не бачить себе у складі нового кабінету міністрів. Шольц також розповів у ефірі ARD, що під час формування уряду «головним перемовником» від СДПН він не буде.

«Це відкриває двері для такої фігури, як нинішній міністр оборони Борис Пісторіус», що, як і Мерц, є «прихильником жорсткої лінії щодо росії», зазначає Politico. За німецькою традицією, лідер «молодшого» партнера в коаліції очолює МЗС. Утім, Пісторіус може залишитися міністром оборони, адже завдяки ефективній роботі там став найпопулярнішим політиком ФРН.

Своїми головними завданнями у внутрішній політиці Мерц бачить виведення економіки Німеччини з рецесії (для цього хоче знижувати податки) й обмеження неконтрольованої імміґрації (якщо вдасться, то нарешті виб'є стілець з-під популістської «Альтернативи», що «розбухла», зокрема, на антиімміґрантських гаслах).

А яким буде канцлер Мерц у зовнішній політиці?

Тут усе складається для України й для Європи якнайкраще.

Шольц, звісно, також усіляко підтримував (і далі підтримує) Київ. Але… На відміну від Шольца, якому для усвідомлення нових геополітичних і безпекових реалій у Європі й світі були потрібні місяці (якщо не роки), Мерц розуміє усе відразу.

Поки Європа ще відходить від шоку, спричиненого виступом віцепрезидента США на Мюнхенській безпековій конференції (Джей Ді Венс дав зрозуміти, що Америка більше не відчуває обов’язку захищати Європу), Мерц уже зробив правильні висновки.

Німеччині, заявив днями майбутній канцлер, треба мати на увазі: чинний президент США не буде повністю дотримуватися основного принципу НАТО — зобов’язання щодо спільної оборони країн-членів Альянсу (у разі нападу на одну чи кілька з них). «Після заяв Дональда Трампа… стає зрозуміло, що… ця американська адміністрація значною мірою байдужа до долі Європи», — констатував майбутній канцлер ФРН.

Як зазначає Politico, «завзятий атлантист Мерц, який провів більшу частину своєї кар'єри юриста, працюючи з американськими компаніями і для них», хоче повести Європу в новому напрямку, попереджаючи, що «НАТО може померти».

А тому, на думку Мерца, Європа мусить не лише терміново зміцнити свою оборону, а й якнайшвидше створити новий безпековий союз — замість Північноатлантичного альянсу. «Для мене абсолютним пріоритетом буде якомога швидше зміцнити Європу, щоб крок за кроком ми досягли незалежності від США у питаннях оборони», каже Мерц.

Яким буде новий безпековий союз у Європі, про який говорить Мерц? Говорити про деталі зарано. Майбутній канцлер ФРН вважає, насамперед Німеччина має зміцнити відносини зі сусідніми Польщею і Францією (саме до Варшави й Парижа Мерц здійснить перші візити як канцлер, «якщо можливо, того самого дня»). Сподіваймося, у новому безпековому європейському союзі Мерц, який з першого дня великої війни послідовно підтримував Київ, бачить і Україну.

Загалом, попри усі старання капосного Маска, підсумки парламентських виборів у Німеччині обнадіюють.