Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Гарріс назвала Трампа «фашистом»

А Трамп Гарріс — «товаришкою», яка «не здатна бути президентом США»… Запекла битва за голоси Пенсильванії триває

На фініші виборчої кампанії віцепрезидентка США Камала Гарріс слів уже не добирає...
На фініші виборчої кампанії віцепрезидентка США Камала Гарріс слів уже не добирає...

«Так, вважаю Трампа фашистом», — заявила кандидатка в президенти США від Демократичної партії, віцепрезидентка Камала Гарріс. Ці слова Гарріс пролунали у «мінливому» штаті Пенсильванія — на зустрічі з виборцями, які досі не визначилися, за кого голосувати.

На цій зустрічі Камалу Гарріс запитали: чи вважає вона експрезидента фашистом — як його колишні підлеглі, генерали Джон Келлі й Марк Міллі?

«Так, вважаю, — відповіла Камала Гарріс. — Я також вважаю, що людям, які найкраще знають Трампа у цьому плані, варто довіряти. Подивімося на їхні кар'єри. Це люди, за винятком лише Майка Пенса (віцепрезидента за часів президентства Трампа, — А.Є.), які не були політиками. Це професіонали, які обіймали найвищі посади у сфері національної безпеки».

Віцепрезидентка США додала: занепокоєння щодо можливого другого терміну Трампа змусило близько 400 колишніх співробітників республіканських адміністрацій підтримати кандидатку від демократів.

«Це їхні законні занепокоєння, що ґрунтуються на діях і словах Дональда Трампа — про те, що він не дотримається своєї присяги, не захищатиме конституцію Сполучених Штатів, — зазначила Гарріс. — Трамп сам заявив, що зневажатиме конституцію, і він хоче одержати ваші голоси, щоб знову тримати печатку президента. Ніхто, хто стоїть за цією печаткою, не повинен говорити, що хоче анулювати конституцію».

Під час виступу в окрузі Делавер поблизу Філадельфії (штат Пенсильванія) виборці також запитували Камалу Гарріс про те, як вона планує знизити вартість життя, розв’язати проблему імміґрації і припинити бойові дії на Близькому Сході.

Кандидатка від Демократичної партії заявила, зокрема, що її президентство не буде продовженням президентства Джо Байдена (очевидно, не дуже популярне серед «незалежних» виборців Пенсильванії, — А.Є), і пообіцяла убезпечити американські кордони, припустивши навіть, що може підтримати будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Свого часу ту стіну активно лобіював Трамп…

Відповідаючи на запитання про те, що має намір зробити, аби «зупинити загибель невинних палестинців», Гарріс зазначила: недавня смерть лідера ХАМАСу Ях'ї Сінвара (цього терориста вбили ізраїльтяни, — А.Є.) дає шанс на припинення вогню й розв’язання конфлікту, поряд зі створенням Палестинської держави.

Гарріс також виступила за реформу Верховного Суду, нагадавши, що його рішення про скасування права на аборт підірвало довіру американців до цієї інституції.

«Товаришка Гарріс украла перегони в шахрая Байдена»…

Своєму колишньому раднику генералу Келлі, який заявив, що Трамп відповідає визначенню фашиста, кандидат у президенти США від Республіканської партії відповів у власній соціальній мережі Truth Social.

Трамп зазначив, що Келлі (за трампівського президентства спочатку очолював Департамент внутрішньої безпеки, а згодом — апарат Білого дому), був «жорстким і дурним». І що слова Келлі про Трампа, зокрема, що той хотів, аби його генерали були як «генерали Гітлера», є вигадкою.

Відреагував Трамп і на слова Гарріс, яка назвала його «фашистом». «Товаришка Камала Гарріс бачить, що програє, і програє дуже ганебно, особливо після того, як вкрала перегони в шахрая Джо Байдена, — написав Трамп (називає Гарріс „товаришкою“, аби підкреслити її політичне „лівацтво“, — А.Є.). — Тому тепер Гарріс посилює свою риторику, навіть дійшовши до того, що назвала мене Адольфом Гітлером… Вона є загрозою для демократії і не здатна бути президентом Сполучених Штатів».

Два опитування дають перевагу Трампу, чотири — Гарріс

За даними загальнонаціонального опитування, проведеного соціологічною службою Fabrizio, Lee and Associates для видання The Wall Street Journal, Трамп може розраховувати на 47% голосів виборців, а Гарріс — на 45% (різниця — у межах статистичної похибки, що становить 2,5%).

Згідно з цим опитуванням, виборці більше довіряють Трампу в питаннях імміґрації, економіки, інфляції і війни на Близькому Сході, а Гарріс — у питаннях абортів, охорони здоров’я і соціального забезпечення. Водночас «надто радикальним» Трампа вважають 49% виборців, а Гарріс — тільки 39%, «небезпечним» Трампа вважають 48% виборців, а Гарріс — 43%.

Опитування для WSJ — одне з шести останніх загальнонаціональних опитувань. У чотирьох інших (Ipsos для Reuters, Monmouth University, YouGov для Economist і TIPP Insights), Гарріс випереджає Трампа — на 2−3%. Результати ж опитування HarrisX для Forbes збігають з даними опитування для WSJ, тобто дають невелику перевагу Трампу.

Утім, результати загальнонаціональних опитувань відображають лише «загальну температуру по палаті»… Долю цих президентських виборів (вівторок, 5 листопада) вирішить голосування у семи «мінливих» або ж «хитких» штатах, де жоден із кандидатів зараз не має вирішальної переваги, і підсумки голосування передбачити важко.

Останнє соціологічне дослідження у цих swind states, проведене Університетом Qunnipiac і Morning Consult для Bloomberg, вказують на мінімальну перевагу Камали Гарріс у Пенсильванії і Неваді (відповідно 2% і 1%), трохи більшу перевагу Гарріс у Мічиґані (4%), нічию у Вісконсині й Аризоні, та мінімальну перевагу Дональда Трампа у Джорджії і Північній Кароліні.

Очевидно, запекла боротьба триватиме практично до останнього дня виборчої кампанії… Зокрема, у розташованій на північному сході США густонаселеній Пенсильванії, яка відправить до Колегії вибірників, яка визначатиме переможця виборів, аж 19 делегатів.

2016 року в Пенсильванії і сусідніх Мічиґані та Вісконсині переміг республіканець Трамп, 2020-го — демократ Байден. Хто в цих штатах вигравав, той і ставав президентом… Схоже, долю виборів-2024 знову визначать три штати так званого Іржавого поясу США (назва — через концентрацію промислових підприємств у Мічиґані, Вісконсині й Пенсильванії).