Зоряні війни по-китайськи
За даними ЦРУ, Пекін створює кіберзброю — аби в разі війни перейняти контроль над американськими супутниками
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/489006/starwars.jpg)
Як пише авторитетне британське видання Financial Times (посилаючись на «витік» зі звіту розвідки США), за задумом КНР, «розумна» кібернетична зброя зробить американські космічні сателіти повністю непрацездатними — як для прийому-передачі даних, так і для спостереження за об'єктами чи змінами ситуації на поверхні Землі.
«За оцінками США, — пише, зокрема, FT, — прагнення Китаю розвинути здатність «виводити з ладу, використовувати або ж «викрадати» орбітальні супутники противника є суттєвою складовою китайського плану щодо контролю над інформацією, який Пекін вважає ключовим для ведення війни.
Така китайська кіберпотужність значно перевершить будь-які можливості, які рф розгорнула в Україні, де підрозділи радіоелектронної боротьби застосували підхід грубої сили — з незначним ефектом. Ці атаки… намагаються заглушити сигнали між низькоорбітальними супутниками SpaceX та їхніми наземними терміналами, транслюючи на схожих частотах системи перешкод із пересувних платформ (наприклад, Tirada-2).
Натомість амбітніші кібератаки Китаю мають на меті імітувати сигнали, які супутники противника отримують від своїх операторів, — щоб таким обманом або повністю заволодіти цими сателітами, або вивести їх із ладу під час вирішальних боїв.
У секретних документах США (їх серед іншого «злив» у мережу 21-річний американський нацгвардієць Джек Тейшейра — А.Є.) сказано, що такі кіберможливості дозволять КНР «перехопити контроль над американським супутником, зробивши його неефективним для підтримки зв’язку й озброєння, розвідки й спостереження».
Тайвань, який звернув увагу на те, наскільки необхідним для української армії є зараз супутниковий зв’язок, прагне побудувати комунікаційну інфраструктуру, яка зможе витримати атаку з боку Китаю… Важливість супутникового зв’язку підтвердила російська кібератака, що зробила неефективними тисячі українських військових роутерів американської компанії Viasat — за кілька годин до того, як рф розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну… Та російська атака також припинила обслуговування тисяч клієнтів Viasat у Польщі, Італії і Німеччині, де були збої у роботі кількох сотень вітрових турбін.
Та атака на Viasat, хоч і була складною, передбачала злам комп’ютерних систем компанії і розсилання модемам інструкцій, які спричинили їх несправність. А цілі Китаю… набагато більш «просунуті». Як вважають експерти, китайці намагатимуться позбавити супутники США (що, як правило, працюють у взаємопов'язаних кластерах) здатності спілкуватися один з одним, передавати сигнали й команди системам озброєнь, а також надсилати візуальні й перехоплені електронні дані.
Американські військові США попередили, що Китай досяг значного прогресу в розробці мілітарних космічних технологій, зокрема у царині супутникового зв’язку. Командувач Космічних сил США генерал Бі Ченс Зальцман розповів минулого місяця Конгресу, що Пекін… прагне реалізувати свою «космічну мрію» — до 2045-го стати провідною державою на орбіті.
«Китай продовжує агресивно інвестувати у технології, спрямовані на порушення, деградацію і знищення наших космічних можливостей», — констатував Зальцман. За його даними, китайські військові розгорнули у космосі 347 супутників (у тому числі 35 — за останні пів року), завдання яких — спостереження, розвідка, цілевказання й напад на сили США в імовірному майбутньому конфлікті.
«Китай розуміє перевагу США у космічній і кібернетичній сферах, — каже колишній заступник кіберкомандувача, генерал ВПС США у відставці Чарлі Мур. — Тому китайці працюють над усіма можливостями, які хочуть мати — щодо оборони й наступу, розвідки й спостереження. Китай жене на всіх парах».