«Корупцію в одній з найбідніших держав Африки покарано»
Донька експрезидента Анголи віддасть державі акції нафтової компанії, які коштують 422 мільйони євро
За радянських часів однією з держав Африки, яка дружила з СРСР, була Ангола. Президентом там аж 37 років (до 2017-го) був Жозе Едуарду душ Сантуш, якого в Кремлі вважали дуже прогресивним діячем. На жаль, прості ангольці жодного прогресу не відчули: після правління душ Сантуша Ангола є однією з найбідніших держав Африки… Зате його доньку, Ізабель душ Сантуш, вважають найбагатшою жінкою цього континенту.
За оцінкою Bloomberg, під час правління свого батька в Анголі Ізабель душ Сантуш набула чималеньких статків — понад 5 мільярдів доларів. Уже кілька років нова влада Анголи намагається повернути гроші, які, на її думку, вкрало в держави сімейство душ Сантушів. І перший крок на шляху відновлення справедливості вже зроблено.
За даними нідерландського видання Financieele Dagblad, 2006 року компанія Exem Energy придбала 6% акцій португальської нафтової групи Galp. Ці акції коштують зараз 422 мільйони євро. У ході слідства встановлено, що компанія Exem Energy фактично належить доньці експрезидента Анголи Ізабель душ Сантуш. Згідно з рішенням Міжнародного арбітражного трибуналу, душ Сантуш зобов’язана передати ці акції ангольській державній нафтовій компанії Sonangol.
За вироком Трибуналу, «немає жодних сумнівів», що транзакція, у рамках якої Ізабель душ Сантуш придбала акції Galp за посередництвом Exem Energy, є «нікчемною». Вирок вказує на незаконні оборудки, завдяки яким Ізабель душ Сантуш та її чоловік, який торік помер, збагатилися за рахунок Анголи.
«Я пишаюся тим, що в одній з найбідніших країн Африки відновлено справедливість і покарано корупцію», — заявив адвокат компанії Sonangol Яс Баніфатемі. За його словами, рішення Трибуналу є «остаточним» і оскарженню не підлягає.
За даними 2017 року, Ангола була однією з трьох держав світу з найнижчим рівнем життя. 20 з 25 мільйонів ангольців живуть у злиднях… При цьому столиця Анголи Луанда є найдорожчим містом світу для іноземців (дані 2017-го). Як підрахувала міжнародна консалтингова компанія Mercer, Луанда була для іноземців дорожчою, ніж Гонконг, Токіо, Цюріх і Сінгапур. Як пояснили автори дослідження, високу вартість життя в Луанді для іноземців спричиняє насамперед висока вартість оренди житла (за безпеку треба платити), а також ціни у ресторанах. Оренда двокімнатної квартири в Луанді коштувала 2017-го аж 4 тисячі доларів на місяць, а страва в ресторані — не менше 20 доларів. Ясна річ, поїсти там можуть тільки іноземці. Ангольцям це не по кишені…
Читайте також: Україна — авторитарний поворот Зеленського? Про що пишуть іноземні ЗМІ