Sputnik V розділяє Європу
На тлі глобального дефіциту вакцин від COVID-19 усередині ЄС тривають палкі дискусії: купувати російську вакцину чи ні?
«Допоки російська вакцина Sputnik V перебуває на розгляді в Європейському агентстві лікарських засобів (EMA), одні країни вже заявили про готовність використовувати російську вакцину. Інші ж вважають, що Росія намагається використовувати Sputnik V, щоб розділити Європу», — пише норвезька телерадіомовна корпорація NRK.
Угорщина вже використовує російську вакцину. Словаччина також придбала Sputnik V. Австрія веде переговори про закупівлю 1 млн. доз, а Італія — уклала угоду про виробництво цієї вакцини у своїй країні. Виготовляти Sputnik V в Італії почнуть після того, як її схвалить EMA.
Прем’єр-міністр Литви Інґріда Шимоніте вважає, що така стратегія є неправильною. У своєму Twitter вона написала, що президента Росії Путіна не хвилює питання здоров’я людей, а Sputnik V — це лише «ще одна гібридна зброя для поділу і панування». За словами головного помічника прем’єр-міністра Польщі Міхала Дворчика, ця держава не має наміру купувати російську вакцину. Натомість польський уряд роздумує над тим, чи не почати застосовувати китайську.
«Цілком зрозуміло, що Sputnik V став для Росії інструментом її „м'якої сили“, — - вважає глава Варшавського офісу німецького Фонду Маршалла (США) Міхал Барановський. — Політична мета російської стратегії — розділити Захід». Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан також заявив, що ця вакцина «є більше засобом пропаганди та агресивної дипломатії, ніж інструментом солідарності і здоров’я».
Нещодавно американська новинна агенція CNN написала, що млява програма вакцинації у Європі дала «одному з найбільших ворогів континенту золотий шанс отримати важливу дипломатичну перемогу».
Розбіжності щодо російської вакцини вже мають свої політичні наслідки. Зокрема, нещодавно прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матовіч та його уряд подали у відставку. Матовіч підписав таємну угоду про закупівлю 2 млн. доз вакцин у РФ, попри те, що партнери прем’єр-міністра по коаліції виступили проти цього. Перші 200 тисяч доз Sputnik V вже надійшли у Словаччину.
У лютому президент Чехії Мілош Земан скерував до Путіна листа з проханням допомогти його країні з вакциною. Проте міністр охорони здоров’я Чехії Ян Блатний відмовляється купувати російську вакцину, доки її не схвалить EMA.
Утім, більшість країн ЄС, ймовірно, схвалять застосування Sputnik V, якщо він буде затверджений EMA. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Німеччина повинна використовувати «всі затверджені вакцини». Меркель і президент Франції Емануель Макрон під час телефонної конференції 30 березня обговорили з Путіним питання застосування Sputnik V на території ЄС. Норвегія, яка не є членом ЄС, також розгляне можливість затвердження Sputnik V, після того як він буде схвалений до використання у ЄС.
Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) розпочало процес затвердження російської вакцини на початку березня. Очікується, що її буде затверджено протягом найближчих двох місяців, пише «Німецька хвиля». Наприкінці квітня EMA направить групу фахівців до Росії для ретельного вивчення виробничого процесу.
Міністр охорони здоров’я Росії Мурашко заявив, що Росія до кінця червня розраховує мати у надлишку 118 мільйонів доз вакцини Sputnik V. Цього достатньо, щоб повністю вакцинувати 59 мільйонів людей. Однак два місяці — це задовгий період для урядів, які зазнають тиску через вимогу відкрити кордони своїх країн вже до початку цього літа. Крім того, у Росії є труднощі з виробничими потужностями, тому вона намагається укласти угоди на виробництво у декількох країнах.
Водночас, керівник групи експертів Євросоюзу француз Тьєррі Бретон заявив, що «ЄС абсолютно не потребує російської вакцини від COVID-19». Він вважає, що країни ЄС самі можуть забезпечити виробництво від 300 до 350 мільйонів доз вакцин до кінця червня.
У лютому компанія BioNTech відкрила новий завод у Марбурзі (Німеччина), пообіцявши виготовити 250 мільйонів доз вакцини Pfizer до кінця червня та ще 2,5 мільярда доз — до кінця цього року. Французькі виробники фармацевтичних препаратів, які вже налагодили співпрацю з BioNTech, заявили про готовність виготовити 125 мільйонів доз вакцини Pfizer для ЄС. А німецька біотехнологічна компанія CureVac забезпечить країни ЄС 405 мільйонів доз своєї вакцини. Згідно з планом, поставки почнуться у травні.
Проте як показує досвід, графіки виробництва і поставки вакцин можуть легко зірватися. Тому Росія і її Sputnik V й залишаються частиною «гонки вакцин» у Європі.
Переклад із норвезької. (Gro Holm, «Russisk vaksine splitter EU», NRK).