Чи потрібні «паспорти вакцинації»?
У Європі з ними не поспішають. А в Ізраїлі їх уже запровадили: щепленим власникам «зелених перепусток» пропонують морські круїзи
«Паспорти вакцинації», як називають довідки про щеплення від коронавірусу, можуть звільнити вакцинованих осіб від надокучливих карантинних обмежень. У світі піонером із реалізації цієї ідеї, інформує tvp.info.pl, є Ізраїль, де дві дози вакцини одержала вже половина дорослого населення. «Зелені перепустки» вакцинованих ізраїльтян дозволяють їм не лише піти у басейн чи тренажерний зал, а й вирушити у морський круїз. Водночас у Євросоюзі й Британії до «паспортів вакцинації» ставляться вкрай обережно. Мовляв, оскільки вакцинація від ковіду не обов’язкова, то будь-які переваги для вакцинованих дискримінують тих, хто ще не вакцинувався…
В Ізраїлі «зелені перепустки», які «запустили» там понад тиждень тому, одержують ті, кому не раніше ніж сім днів тому вкололи вже другу дозу вакцини. (Двома дозами вакцини Pfizer/BionTech щеплено вже половину дорослого населення Ізраїлю, у якому живуть 9,3 мільйона осіб). Понад 700 тисяч ізраїльтян, які вже перехворіли на ковід, також мають право на «зелені перепустки» (термін їхньої дії — пів року). Із 21 лютого із «зеленими перепустками» можна користуватися тренажерними залами й басейнами, а також відвідувати спортивні й культурні заходи.
Як інформує видання news.israelinfo.co.il, уряд Ізраїлю пропонує власникам «зелених перепусток» різні бонуси — аби спонукати ізраїльтян, які не поспішають вакцинуватися, зробити щеплення. Зокрема, за домовленістю з ізраїльським урядом компанія Royal Caribbean організує морські круїзи (перші у світі після початку пандемії коронавірусу) — з ізраїльського порту Хайфи, на Кіпр і до Греції. Придбати квитки на розкішний круїзний лайнер Odyssey of the Seas зможуть лише вакциновані ізраїльтяни, що мають «зелені перепустки».
А от у державах Європи приймати рішення про запровадження «паспортів вакцинації» не поспішають.
Хоча у Великій Британії, за даними ЗМІ, уже розробляють мобільний додаток, що дозволить вакцинованим виїжджати за кордон, прем’єр-міністр Борис Джонсон запевнив: уряд не планує вводити «паспорт вакцинації» у Сполученому Королівстві, наприклад, як умову для відвідування пабу, концерту чи футбольного матчу. За словами заступника глави МОЗ Британії, якщо щеплення не обов’язкові, то навіть «паспорти вакцинації», які використовувалися б тільки для закордонних поїздок, дискримінували би частину громадян.
Рада з питань етики Німеччини визнала скасування епідемічних обмежень для вакцинованих осіб недоцільним (принаймні доти, поки не з’ясується, чи щеплені люди можуть інфікувати інших). Рада вважає, що послуги, які мають важливе значення для участі у суспільному житті (наприклад, громадський транспорт або авіаперевезення), повинні бути доступними для усіх громадян, у тому числі невакцинованих.
Міністр охорони здоров’я Франції Олів’є Веран вважає, що «паспорти вакцинації» запроваджувати надто рано, оскільки дві дози вакцини одержали лише 1,2 мільйона французів. Тамтешні політики, що критикують ідею «паспортів вакцинації», стверджують, що ті обме-жать свободу й рівність. А це ж бо, поряд із братерством, «стовпи» Французької Республіки… Водночас, за даними опитування Ifop, 60% французів підтримали би «паспорти вакцинації», — якби ті гарантували щепленим громадянам свободу пересування.
У Китаї вакцинованим видають сертифікати про щеплення. Інформація про вакцинацію може також додаватися до «кодів здоров’я» у смартфонах. Скануючи ці коди, громадяни можуть користуватися громадським транспортом і входити до певних установ і громадських будівель.
У Південній Кореї, де вакцинація стартувала минулого тижня, власті мають намір видавати відповідні сертифікати. Їх власники не будуть звільнені від карантинних обмежень, але, можливо, громадяни із сертифікатами не муситимуть перебувати на самоізоляції, якщо хтось із їхнього найближчого оточення буде інфікований коронавірусом.
У Японії вводити «паспорти вакцинації» наразі не планують. На думку урядовців, дозвіл на міжнародні подорожі для вакцинованих буде дискримінацією тих громадян, які з тих чи інших причин не можуть щепитися (наприклад, через алергічні реакції).