Без Трампа, зате з Леді Гагою
На інавгурації Байдена епатажна співачка виконала гімн США – пісню «Зоряно-смугастий прапор»
45-й президент США Дональд Трамп пост здав, 46-й, Джозеф Байден, — прийняв. Щоправда, Трамп на інавгурацію Байдена не прийшов. У такий спосіб удруге цього січня увійшов до історії. Спочатку Трамп став першим президентом США, за імпічмент якому Палата представників проголосувала двічі. А тепер став першим із 1869 року президентом, що не був присутнім на інавгурації свого наступника… Інавгурація Байдена вирізнялася безпрецедентними заходами безпеки. Традиційного натовпу на площі перед Капітолієм у Вашингтоні не було. «Зелену зону» довкола Конгресу загородили колючим дротом, а церемонію охороняли понад 20 тисяч озброєних бійців Національної гвардії.
На церемонію інавгурації обраних президентів США, яка завжди відбувається 20 січня, продають зазвичай 200 тисяч квитків. Люди їдуть до Вашингтона з усієї Америки… Але цього разу представники Байдена попросили його симпатиків залишатися вдома. І причина не лише у пандемії коронавірусу, яка ніяк не «відпустить» Сполучені Штати. Нагадаємо, 6 січня, коли Конгрес зібрався, аби затвердити результати президентських виборів, сотні прихильників Трампа увірвалися до Капітолію… Згодом будівлю звільнили від хуліганів, і конгресмени затвердили перемогу Байдена. Під час заворушень загинули п’ять осіб.
ФБР мало інформацію про те, що екстремісти прагнуть зірвати інавгурацію Байдена, тож 20 січня у Вашингтоні вжили безпрецедентних заходів безпеки.
Кількість присутніх на церемонії скоротили до тисячі осіб (конгресмени, високопосадовці, колишні президенти). На закритій для гостей Національній алеї у Вашингтоні, інформувало напередодні видання The Hill, встановили зоряно-смугасті прапорці — у пам’ять про близько 400 тисяч американців, померлих від ковіду. Обраний президент Джо Байден планував виголосити промову біля західного фасаду Капітолію, а біля східного мала відбутися символічна перевірка новим головнокомандувачем готовності збройних сил.
Через пандемію іноземні держави були представлені на інавгурації 46-го президента США своїми послами. Відсутність глав держав і дипломатів компенсували американські зірки, зокрема кіноактор Том Генкс, співачка й кіноакторка Дженіфер Лопес, співаки Брюс Спрінгстін, Джон Бон Джові й Джастін Тімберлейк. А також Леді Гага. Саме ця епатажна співачка, яка є володаркою американської музичної премії «Греммі», виконала на інавгурації Байдена державний гімн США, пісню «Зоряно-смугастий прапор». А Том Генкс був ведучим 90-хвилинного телешоу Celebrating America «Америка, яка святкує»), що почалося 20 січня о 20.30 за вашингтонським часом. Як інформував Президентський інавгураційний комітет, саме під час цього шоу по ТБ мали транслювати промови президента Джозефа Байдена й віцепрезидентки Камали Гарріс.
Участь зірок музики й кіно у церемоніях інавгурації американських президентів — давня традиція. На першій інавгурації демократа Барака Обами співала Арета Франклін (R&B, «соул» і «госпел»), грали віолончеліст Йо-Йо Ма та скрипаль Іцхак Перлман. (Якщо до вибору цих виконавців був причетним Обама, то треба відзначити його відмінний музичний смак). Через чотири роки пісню «Зоряно-смугастий прапор» на другій інавгурації Обами виконала Бейонсе. Демократа Білла Клінтона вітали на інавгурації Майкл Джексон, Барбра Стрейзанд і Елтон Джон, республіканця Рональда Рейгана — The Beach Boys. А 1961 року на балу перед інавгурацією демократа Джона Кеннеді виступала легенда джазу Елла Фіцджеральд! Ведучим і організатором того балу був знаменитий співак і актор Френк Синатра.
Чим займеться Джо Байден у перші дні після інавгурації? Як повідомив новий керівник апарату Білого дому Рон Клейн, насамперед Байден має намір скасувати деякі найбільш суперечливі, на думку нового президента, рішення Трампа. «Такі дії виконавчої влади принесуть полегшення мільйонам американців, — упевнений Клейн. — Президент Байден вживатиме цих заходів не тільки для того, щоб виправити найбільші помилки адміністрації Трампа, а й для просування нашої країни вперед».
За інформацією Associated Press, у меморандумі, надісланому членам нового апарату Білого дому, Байден включив до цих рішень, зокрема, скасування трампівської заборони на імміграцію до США для громадян деяких мусульманських країн. Також очікують, що в перші дні свого президентства Байден подасть до Конгресу законопроєкт про ґрунтовну реформу міграційного законодавства. Реформа має на меті, пише tvp.info.pl, «якнайшвидше возз’єднати родини іммігрантів-мексиканців, розділені на кордоні США й Мексики внаслідок рішень Трампа».
Загалом, легалізація іммігрантів із Мексики дуже вигідна Демократичній партії. Вони осідають головно у південних штатах, поблизу мексиканського кордону, змінюючи виборчі настрої цих територій. Саме завдяки іммігрантам із Мексики, які традиційно голосують за лівих (бо ті обіцяють соціальні подачки), Байден на цих президентських виборах «узяв» Аризону, що раніше голосувала переважно за республіканців. Навіть Техас, який завжди був оплотом Республіканської партії, уже «захитався». На цих виборах у Техасі переміг Трамп, але його перевага над демократом уже не була тотальною. За деякими прогнозами, якщо притік іммігрантів із Мексики буде стабільним, то вже на виборах-2024 багатонаселений Техас, який делегує до Колегії аж 38 вибірників, «візьме» кандидат від демократів. І це фактично гарантує йому загальну перемогу на виборах.
Байден, повідомив Клейн, також має намір повернути США до Паризької кліматичної угоди й зробити маски обов’язковими у всіх федеральних приміщеннях. У планах нового президента також запуск програми боротьби з економічними наслідками пандемії (на суму 1900 мільярдів доларів), відновлення навчання у школах і розширення програми тестування.
Як повідомила нова речниця Білого дому Джен Псакі, адміністрація Байдена збереже обмеження на в’їзд до США з країн Шенгенської зони, Ірландії, Великої Британії та Бразилії (раніше Трамп заявив, що з 26 січня ці обмеження скасують).
А тим часом…
Джо Байден призначить міністра охорони здоров’я штату Пенсильванія Рейчел Левін заступником міністра охорони здоров’я США. Вона буде першим у США відкритим трансгендером (особою, яка змінила стать), що стала високопоставленим державним чиновником на федеральному рівні. Це призначення ще має затвердити Сенат. Як пише ізраїльське видання «Деталі», «із початком епідемії коронавірусу Левін виявилася в авангарді боротьби із захворюванням і чудово зарекомендувала себе як професіонал».