Передплата 2025 «Добрий господар»

Росія прагне задавити свободу слова і для іноземних ЗМІ

Російська цензурна організація «Роскомнадзор» склала перші вісім протоколів за статтею Кодексу про адміністративні правопорушення щодо ЗМІ, визнаних в Росії «іноземними агентами»

Про це йдеться на сайті відомства. Зокрема, протоколи стосуються діяльності медіа-корпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода і її проектів. Раніше «Роскомнадзор» вніс Радіо Свобода та всі його проекти у список «Іноагентів» і став вимагати, щоб випуски передач, програм, всіх інших матеріалів маркувалися відповідними позначками. Радіо Свобода поки утримувалася від такого кроку. Зокрема, вимагають, щоб кожен випуск матеріалів позначався такими словами: «Данное сообщение (материал) создано и (или) распространено иностранным средством массовой информации, выполняющим функции иностранного агента, и (или) российским юридическим лицом, выполняющим функции иностранного агента».

29 грудня «Роскомнадзор» провів перевірку, після чого направив в ТОВ «РСЕ / РС», що представляє інтереси медіа-корпорації в Росії, повідомлення про складання 130 адміністративних протоколів. Згідно з планами відомства, їх складання завершиться на початку лютого.

Протоколи будуть передані в суд, який може накласти за кожне порушення штраф до 500 тисяч рублів на юридичну і до 50 тисяч рублів на посадову особу. Загальна сума санкцій за фінансові порушення, ймовірно, становитиме десятки мільйонів рублів.

Раніше в список ЗМІ-«іноземних агентів» внесли, зокрема, Російську службу РСЕ / РС (Радіо Свобода) і його регіональні проекти, телеканал «Настоящее время», а також ще кілька підрозділів медіакорпорації Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода, в тому числі і Крим. Реаліі — проект Української служби Радіо Свобода, який інформує жителів окупованого Росією Кримського півострова. Включення в список накладає на ЗМІ додаткові обмеження, зокрема, вони зобов'язані надавати регулярні фінансові звіти про свою діяльність і певним чином маркувати свої публікації в ЗМІ.

З цього приводу працівники, журналісти та фрілансери Радіо Свобода говорять, що у Росії фактично нема жодних підстав підпорядковувати цим вимогам Українську службу Радіо Свобода з її проектами Крим. Реалії, а також Донюбас. Реалії, телеканал «Настоящее время», які не розміщені на її території та працюють не за законодавством Росії. Вони поки відмовляються виконувати вимоги про додаткове маркування та вважають це засобом посилення російської цензури на іноземні ЗМІ.

Нещодавно в Росії також застосоване нововведення, коли ЗМІ- «іноземним агентом» можуть визнавати також фізичних осіб. У грудні Міністерство юстиції Росії включило п'ять чоловік до реєстру «іноземних засобів масової інформації, що виконують функції іноземного агента». До реєстру потрапили правозахисник Лев Пономарьов, активістка Дарина Апахончіч, головний редактор «Псковськой губернии» Денис Камалягін, а також журналісти, які співпрацюють з Радіо Свобода, Людмила Савицька і Сергій Маркелов. Мін'юст Росії не роз'яснив, на яких підставах включив до реєстру цих людей.

Корпорація Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода заявила, що оцінює дії російської влади як «небезпечні зусилля, спрямовані на переслідування журналістів, і кроки до того, щоб громадяни Росії отримували тільки схвалену Кремлем інформацію». Керівництво корпорації неодноразово відзначало, що її статус гарантує журналістську незалежність і не допускає політичного та цензурного втручання в редакційну політику.

З цього приводу відомо, що на днях п'ять колишніх керівників Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (RFE / RL) закликали обраного президента США Джо Байдена після інавгурації 20 січня звільнити генерального директора Агентства США з глобальних медіа (USAGM, яка підпорядковує п'ять американських мереж іномовлення, серед них «Голос Америки», Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (RFE / RL), Офіс мовлення на Кубу, Радіо Вільна Азія (RFA) і Близькосхідна мовна мережа) Майкла Пека, якого призначили за пропозицією президента Трампа, і зробити інші кроки, щоб «захистити недоторканність» мовників, що працюють на іноземну аудиторію. Вони заявили, що Пек своїми «кадровими і політичними діями намагався нав'язати ідеологічне забарвлення програм і жорсткий державний та політичний контроль, ризикує знищити довіру і ефективність всього міжнародного мовлення США».

Пек був призначений головою USAGM за пропозицією президента США Дональда Трампа у червні 2020 року. «Пек пропонує радикальні зміни в управлінні RFE / RL, RFA і MBN, намагаючись поставити власних ідеологічних агентів в їх адміністрації протягом наступних двох років і принципово змінити відносини цих мереж з урядом», — йдеться у листі.