Байден «прокинувся». Але чи не запізно?
У «невизначених» штатах, які й вирішують у США долю виборів, швидко зростає рейтинг Трампа
Іще кілька тижнів тому настрої у таборі Демократичної партії США були близькими до ейфорії. Її кандидат у президенти, ексвіцепрезидент Джо Байден, був однозначним фаворитом соціологів. У загальнонаціональних опитуваннях перевага Байдена над його суперником-республіканцем, чинним президентом Дональдом Трампом, сягала навіть 14%. Але раптом… Після з’їзду Республіканської партії, який затвердив кандидатуру Трампа, соціологи зазначають, що перевага Байдена тане. Трамп скоротив відставання як у загальнонаціональних опитуваннях, так і (що найважливіше) у так званих невизначених штатах, виборці яких фактично визначають, хто стане господарем Білого дому.
Джо Байден, як і раніше, випереджає Дональда Трампа в опитуваннях, але чинний президент поступово скорочує відрив. За даними соціологів компанії Morning Consult, проведеного відразу після з’їзду Республіканської партії, за Байдена хочуть голосувати 50% виборців, за Трампа — 44%. (Опитування Morning Consult від 23 серпня прогнозувало кандидатам відповідно 52% і 42%). А соціологи компанії RealClearPolitics стверджують, що за два місяці до президентських виборів (3 листопада) Байдена підтримують 49,6% американців, Трампа — 42,5%.
Попри певне зростання загальнонаціонального рейтингу Трампа, здавалося б, Демократична партія не має особливих причин переживати за підсумок виборів. Але… Уся річ у виборчій системі США. Якби президентом там ставав той, хто набирає на виборах більше голосів, то 2016 року господаркою Білого дому стала би Гілларі Клінтон. Кандидатка від демократів випередила тоді Трампа на кілька мільйонів голосів, але президентом став кандидат від республіканців. США — федеративна держава, в якій для перемоги на президентських виборах треба перемогти у певній кількості штатів. (Бажано — густонаселених, бо такі делегують більшу кількість «виборників»). У багатьох штатах більшість виборців завжди голосують або за демократа, або за республіканця. Тому реальна боротьба йде по суті за «штати, які коливаються», де виборці можуть підтримати кандидатів від обох партій.
Так ось, за даними RealClearPolitics, у «штатах, які коливаються» (це, зокрема, Вісконсин, Мічиган, Пенсильванія, Північна Кароліна, Флорида й Аризона), Байден випереджає Трампа лише на 2,7%. Іще місяць тому перевага Байдена у цих штатах була вдвічі більшою… До виборів два місяці, тож у «невизначених» штатах Трамп цілком може перегнати Байдена.
Поза тим, республіканці сподіваються, що, як і 2016 року, реальний рейтинг Трампа вищий, ніж у соцопитуваннях. За даними компанії CloudResearch, виборці, які симпатизують Республіканській партії, удвічі частіше, ніж прихильники демократів, приховують від соціологів свої справжні політичні переконання.
Чому після з’їзду Республіканської партії рейтинг Трампа пішов угору? На з’їзді «слони» завдали по «віслюках» влучного удару. Республіканці звернули увагу американців на те, що у містах, якими керують мери-демократи, досі тривають заворушення. Їх учасники, зокрема прихильники руху BLM (Black Lives Matter, «Життя чорних важливі»), вимагають… повністю припинити фінансування поліції і розпустити її. Зрозуміло, поміркованим виборцям «невизначених» штатів такі гасла видаються надто радикальними… І такі виборці, констатує портал Hill, схиляються до голосування за кандидата-республіканця. Логіка цих виборців є приблизно такою: «Хтозна, чого очікувати від президента-демократа, якщо його партія так підтримує активістів BLM. А ці молодики не зупиняються навіть перед убивствами. От днями у Портленді (штат Орегон) учасник акцій BLM застрелив одного з прихильників чинного президента, які проїхалися містом під гаслом „Трамп-2020“. Мені особисто Трамп не дуже подобається, але радикали з BLM — іще менше».