Передплата 2025 «Добрий господар»

«Забирайся, поки не пізно!»

Білоруси продовжують чинити опір диктаторському режиму Лукашенка

Шостий день Білорусь з кров’ю виборює свою незалежність. Після грубо сфальсифікованих результатів недільного волевиявлення країна піднялася на спротив режиму Лукашенка. І, незважаючи на безпрецедентне свавілля підпорядкованих «бацькє» каральних органів (за добу було затримано 700 протестувальників — а всього таких заручників уже майже сім тисяч!), вимагає справедливості. Вслід за робітниками інших промислових підприємств у четвер на акцію протесту вийшли працівники знаменитого «БєлАЗу»…

Білоруси не змирилися з тим, що диктатор знову намагався їх обдурити, і демонструють світо­ві факти виборчого віроломства — сфотографовані власні бюле­тені з позначкою за опозиційну кандидатку Тихановську. На ра­нок четверга, 13 серпня, на ін­тернет-платформу «Голос» та­ких фотокопій надійшло 450 тисяч! Активісти обробляють цю інформацію, порівнюють з офіційними даними (а вони сут­тєво відрізняються!) і склада­ють карту масштабних фальси­фікацій.

З різкою критикою дій біло­руської влади виступила гла­ва ООН з прав людини Мішель Бачелет. Вона вказує на явне порушення міжнародних стан­дартів у сфері громадянських свобод — жорстоке поводження з демонстрантами під час і піс­ля затримання. Чиновниця від­значила небезпечну тенденцію арештів і закликала Лукашенка звільнити людей, яких у нелюд­ських умовах утримують у СІЗО, спортзалах та в інших ізольова­них місцях.

На підтримку своїх чоловіків, синів, внуків вийшли білорусь­кі жінки. Біля одного з мінських ринків вони, одягнуті у білий одяг, вишикувалися у «Ланцю­жок солідарності» і вимагали припинити насилля. «Ми не мо­жемо більше терпіти!» — скан­дували білоруски. А ще вимага­ли перерахунку голосів і нових, вільних виборів.

За зневажених краян засту­пилася лауреат Нобелівської премії письменниця Світлана Алексієвич. В інтерв’ю «Радіо Свобода» вона заявила:

«…Влада оголосила війну своєму народу… Те, як поводить себе ОМОН, ніхто з нас навіть уявити собі не міг подібного. Ми бачили, як це відбувалося в ін­ших країнах, але у нас стріляють в машину, де маленька дитина, і все в крові, вагітну жінку б’ють, затриманих душать колінами — це те, проти чого повстало чор­не населення Америки.

Людей хапають на вулиці. За­тримані сидять в спортзалах без їжі і води. І найголовніше, ці люди — абсолютно мирні. На акцію протесту вийшов ланцю­жок жінок, які просили: ми хоче­мо знати правду про вибори, не вбивайте наших чоловіків. Вони несли квіти, молилися біля Ві­чного вогню. А коли почали роз­ходитися, на них напав ОМОН. Я навіть не кажу про те, що від­бувається вночі. Це просто вій­ськові дії".

Окремо нобелівський лауре­ат звернулася до президента Лукашенка:

«Я хотіла б сказати те ж, що сказала журналістка Світла­на Калінкіна: „Іди красиво!“. Але „красиво“ вже не вийде, вже кров пролилася. Забирай­ся, поки не пізно, поки ти не ки­нув народ у жахливу безодню, в безодню громадянської війни!»

Диктаторських замашок Лу­кашенка не витримують дея­кі представники його влади. Є факти, коли лави міліції покида­ють чесні офіцери. Не бажаючи брехати з урядових телекана­лів, ідуть принципові журналіс­ти. Чесні голови виборчих ко­місій повідомляють про те, як їх змушували підтасовувати ре­зультати на користь «Луки». Але для більшості тих, хто уособлює цей режим, прозріння ще не на­стало.

Та й сам «бацька» так нічого і не зрозумів з повстання сво­го народу. Вважає його протес­ти диверсією західних країн. На­передодні він зібрав на нараду своїх підлеглих і ошелешив світ черговими своїми бздурами. На думку білоруського президента, більшість з тих, хто «гуляє вули­цями і проспектами», — безро­бітні. Тому, мовляв, їх треба пра­цевлаштувати. А ще Лукашенко вважає, що основою протесту­вальників є «люди з криміналь­ним минулим».

Режим Лукашенка вирішив дискредитувати і головну супер­ницю «бацьки» на виборах — Світ­лану Тихановську. У міліції зая­вили, що колеги-опозиціонери планували її вбити (про це нібито свідчать відповідні аудіозаписи), а тому, мовляв, Тихановська са­мостійно вирішила виїхати з кра­їни. Силовики кажуть, що іден­тифікували голоси «замовників вбивства», готуються їх затри­мати, порушити проти них кримі­нальні справи…

Офіційний Київ закликав біло­руську владу не вдаватися до на­сильства, сісти за стіл перемовин з опозицією. Президент Зелен­ський попросив українців утри­матися від поїздок до Білорусі. Значно сильнішою виглядає по­зиція з білоруського питання у п’ятого президента України Пе­тра Порошенка. Лідер «Євро­пейської Солідарності» виступив за те, щоб у Білорусі оголосили дострокові президентські вибо­ри, залучивши до спостережен­ня за ними представників ОБСЄ та Ради Європи. На думку Поро­шенка, Київ разом з іншими парт­нерами по «Люблінському три­кутнику» (Польщею, Литвою) має надіслати свого спецпредстав­ника, який мав би допомогти у врегулюванні ситуації. «І вкотре закликаю міжнародну спільноту, — додав Порошенко, — пильнуй­те за діями російського агресо­ра, який лише чекає зручної на­годи для того, щоб покінчити із білоруською державністю та не­залежністю».