У другий тур вийдуть Дуда й Тшасковський
Хто у ньому переможе? Шанси фаворитів президентської кампанії у Польщі – абсолютно рівні
За кілька днів до президентських виборів у Польщі (перший тур у неділю, 28 червня) фаворитами, за даними соціологів, є два кандидати. Це чинний президент, кандидат від правлячої консервативної партії «Право і Справедливість» (ПіС) Анджей Дуда, і мер Варшави, кандидат від опозиційної ліберальної партії «Громадянська платформа» Рафал Тшасковський.
За даними опитування Social Changes, проведеного на замовлення порталу wPolityce. pl, за Дуду в першому турі хочуть голосувати 41% виборців, за Тшасковського — 29%. Незалежний кандидат, журналіст Шимон Головня, має підтримку 13% виборців, а кандидат націоналістичної «Конфедерації» Кшиштоф Босак — 7%. І, нарешті, за кандидатів від Селянської партії і «Лівиці», відповідно Владислава Косіняка-Камиша й Роберта Бєдроня, віддадуть свої голоси по 4% польських виборців.
Соціологи прогнозують дуже високу явку, що становитиме, за прогнозами, аж близько 80%. Якби справді була такою, то це був би рекорд! Досі найбільша явка на президентських виборах у Польщі становила 68,23%. Саме стільки виборців прийшли на дільниці 1995 року, у другому турі голосування, коли суперничали Лех Валенса й Олександр Кваснєвський.
Найімовірніше, перший тур виборів нового президента Польщі не визначить, і 12 липня буде другий тур. Соціологічні прогнози говорять або про рівні шанси двох фаворитів (тобто чиясь перевага — у межах статистичної похибки), або про кількавідсоткову перевагу Рафала Тшасковського. Утім, останні опитування були зроблені у Польщі ще до візиту Анджея Дуди до Вашингтона (24 червня), де польський президент зустрівся зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. У таборі ПіС сподівалися, що успіх цього візиту продемонструє полякам важливість збереження президентського крісла за Дудою. Тшасковський, мовляв, може не мати з Трампом тієї «хімії», яку має Дуда, і тоді Польща вже не матиме настільки великої підтримки Білого дому.
«США й Польща ніколи не мали ліпших відносин, ніж зараз», — заявив Трамп у Вашингтоні, назвавши Дуду своїм «другом». Після переговорів двох лідерів президент Польщі повідомив про їх результати. Зокрема, за словами Дуди, найближчим часом між урядами двох держав буде підписано угоду про використання ядерної енергії для виробництва електрики у Польщі. (Очевидно, американці збудують у Польщі АЕС). «Немає сумнівів, — наголосив Дуда, — що оборонна співпраця Польщі й США додає нашій країні інвестиційної привабливості». У такий спосіб Дуда нагадав про великі інвестиційні проєкти, які реалізують у Польщі гіганти інтернет-індустрії США, Microsoft i Google. Йдеться про мільярди доларів.
В «оборонній співпраці, про яку згадав Дуда, також є прогрес. «Найімовірніше, переведемо частину наших військ із Німеччини до Польщі, — пообіцяв польському президенту Трамп. — Польща є однією з 8 країн-членів НАТО, які сплачують у бюджет Північноатлантичного Альянсу стільки, скільки повинні, тобто 2% свого ВВП».
«Чи я готовий до того, аби Польща прийняла більше американських солдатів? Так, готовий, — заявив, зокрема, Дуда. — 2014 року Росія напала на Україну, забрала Крим, окупує частину Донецької і Луганської областей. Це був рік величезних побоювань у державах Балтії і у польському суспільстві». За словами Дуди, «сьогодні присутність військ НАТО у Польщі демонструє: якби хтось захотів напасти на Польщу, це не була би легка прогулянка», тому що «у разі чого польських солдатів підтримає найсильніша армія світу».