«Раніше в Італії бракувало роботи, тепер – робітників»
Як живуть італійці й українські заробітчани у країні, яка найбільше постраждала від пандемії
Італія — одна з найбільш постраждалих від коронавірусу країн. Від початку пандемії майже 35 тисяч осіб померли і близько 240 тисяч заразились. Водночас у Ломбардії, регіоні, який був центром пандемії, днями зафіксували найнижчий від лютого рівень смертності через коронавірус. Українська заробітчанка Марія живе у Бергамо (Ломбардія), також перехворіла на коронавірус. Розповідає, карантин у провінції, яка входила в особливо небезпечну «червону зону», був жорсткий. Виходити на вулицю дозволяли лише у крайньому разі, не далі як 200 метрів від дому.
Тепер санітарні заходи у Ломбардії послабили, проте досі мешканці зобов’язані дотримуватись дистанції і носити маски надворі й у приміщеннях. Скрізь вимірюють температуру. У крамницях досі обмежена кількість відвідувачів.
«У кафе можна перебувати всередині, не лише на літньому майданчику, але треба дотримуватись дистанції мінімум метр. Столи розташовані далеко один від одного, а якщо заблизько, то загороджені склом чи спецплівкою. Персонал обов’язково у масках і рукавицях, — розповідає Марія. — Але багато магазинів, барів, ресторанів досі не відчинилися. У карантин не працювали, однак продовжували платити оренду й зарплати працівникам. І зараз бізнес не може знову запрацювати — через збитки. Ті, що запрацювали, теж наразі не прибуткові. У меню набагато менше позицій, скоротили і персонал, тому що заклади приймають набагато менше клієнтів».
Загалом, економіка Італії зазнала колосальних втрат. Держбюджет вирішили частково наповнити за допомогою «нелегалів». В Італії оголосили міграційну амністію, і заробітчани, які працювали «на чорно», тепер можуть легалізуватись. Держава планує видати мігрантам 200 тисяч посвідок на проживання.
«Раніше „пермессо“ українські заробітчани могли чекати роками, а то й не дочекатись, — каже Марія. — Тепер нас заохочують отримати посвідку, бо бюджет треба чимось наповнювати. Видали закон про легалізацію працівників. Щоб податись на „пермессо“, потрібно заплатити офіційно приблизно 500 євро».
Жінка каже, хоч багато італійців поважного віку померли, робочих рук в Італії бракує. Офіційно кордони для заробітчан досі закриті, «пробиваються» одиниці. «Поки немає нових заробітчан, то є багато роботи. Багато нелегалів перед пандемією повиїжджали з Італії додому, а повернутись не можуть. Ні туристів, ні тих, хто хоче відвідати родичів, поки не пропускають», — розповідає Марія.
Однак винахідливі українці вже вигадали способи, як потрапити до Італії. Ширяться між заробітчанами чутки, що за 50 євро можна зробити «липові» посвідки на роботу… Ажіотаж на кордонах посприяв стрімкому росту цін на перевезення, мінімум утричі. Якщо раніше до Італії можна було дістатись за добу, тепер дорога буде вдвічі довшою. Це через кордон і через маршрут — їдуть з України в Італію переважно через країни, які не запроваджували суворих карантинних заходів.
Чергові послаблення карантину в Італії планують вводити з середини липня. Поки власники бізнесу намагаються реанімуватися на ринку, родичі загиблих шукають винних. Багато хто звинувачує місцеву владу, мовляв, надто пізно запровадили карантин, вчасно не оцінили усіх загроз…