Швеція ризикнула і... наразі не виграла
Смертність від COVID-19 там у рази вища, ніж у країнах-сусідах, які карантин запровадили
На відміну від більшості держав Європи, Швеція через коронавірус не «закрилася». Стокгольм обрав м’яку модель протистояння пандемії: замість карантину й усіляких обмежень — тільки рекомендації щодо дотримання соціальної дистанції і віддаленої роботи. (Щоправда, заборонено збиратися в одному місці понад 50 особам). Школи, дитячі садочки, ресторани, крамниці й кінотеатри не припиняли працювати. Такий ліберальний підхід, розраховують у Швеції, має допомогти жителям якнайшвидше набути колективного («стадного») імунітету від коронавірусу. Із цим імунітетом іще нічого не зрозуміло, зате смертність від COVID-19 у Швеції, порівняно з її сусідами (які карантин запровадили), зашкалює.
За станом на 26 ТРАВНЯ інфікованих коронавірусом у Швеції було 33 тисячі 843 особи, з них 4029 осіб померли. Кількість померлих на мільйон населення — 399 осіб. Відповідні цифри на 26 травня для Данії — 11 тисяч 586, 563 і 97, для Фінляндії — 6 тисяч 599, 308 і 56, для Норвегії — 8 тисяч 364, 235 і 43. Тобто на кожен мільйон шведів від COVID-19 померли відповідно у 4, 7 і 9 разів більше осіб, ніж на кожен мільйон данців, фінів і норвежців.
Через значно більшу, порівняно з країнами-сусідами, смертність від COVID-19 деякі шведи вже закликають свій уряд змінити підхід до пандемії коронавірусу. Учасники акції протесту в центрі Стокгольма склали зі свічок величезний напис SOS, а поруч встановили труну, яка символізує смерть тисяч шведів. На своїх плакатах демонстранти написали таке: «У пам’ять про тих, кого Швеція не врятувала через свою стратегію», «Перестаньте карати тих, хто будував Швецію» і «Смерть моєї матері не є кроком до набуття колективного імунітету». А одна з учасниць акції протесту залишила на площі капці батька, померлого від COVID-19, і його портрет із таким підписом: «Думав, що у будинку для людей похилого віку я у безпеці»…
Більш ніж половина усіх шведів віком понад 70 років, померлих від коронавірусу, мешкали у будинках опіки для старших осіб. В інтерв’ю Шведському радіо головний епідеміолог країни Андерс Тегнел виправдовувався: «Повне закриття Швеції проблем догляду за старенькими не вирішить». Мовляв, у тих країнах, де карантин запровадили, коронавірус до будинків опіки все одно потрапив… Як кажуть експерти, причина високого рівня смертності у цих шведських закладах — постійна ротація співробітників, їхні низькі зарплати, брак освіти й недостатній рівень володіння шведською мовою.
Утім, старенькі шведи програють боротьбу з коронавірусом не лише через це. Як повідомила щоденна газета Dagens Nyheter, багатьом мешканцям будинків опіки, у яких діагностували COVID-19, приписують «паліативний коктейль» із… морфіном.
Як розповів газеті професор- геріатр Інгве Густафсон, хворих на коронавірус треба підтримувати, зокрема, ліками від закрепу, кисневою терапією і антибіотиками (для запобігання вторинній бактеріальній пневмонії).
«Натомість багатьом літнім людям із запаленням легень регулярно дають морфін, який гальмує дихання, — каже Густафсон. — Це активна евтаназія, якщо не гірше». За словами фахівця, шведів похилого віку, яких у відділеннях інтенсивної терапії підключають до ШВЛ (апаратів штучної вентиляції легень), дуже мало, хоча саме для літніх людей коронавірус становить найбільшу небезпеку. «Ми вирішили відмовитися від людей похилого віку, які мали би шанс вижити», — зі сумом констатує Густафсон.
Слова професора підтвердив Dagens Nyheter і лікар із університетської лікарні Karolinska у Стокгольмі, який побажав залишитися анонімним. «Бачу, що під виглядом паліативної допомоги все більше й більше застосовується евтаназія. Багатьох пацієнтів із COVID-19 лікують так, як людей з невиліковним раком, яким залишилося жити лічені дні. Коли таке лікування застосовують до пацієнтів із дефіцитом кисню, це прискорює їхню смерть. Родичі часто нічого не знають, адже відвідування заборонено… Вважаю, це незаконно. Деякі з цих пацієнтів могли би вижити, якби їм провели кисневу терапію».
Dagens Nyheter наводить приклад 81-річного Яна Андерссона, котрий заразився коронавірусом у будинку опіки в Маерста (біля Стокгольма) наприкінці березня. За словами його сина, Томаса Андерссона, без згоди пацієнта та його родини лікар телефоном наказав медсестрі застосувати «паліативний коктейль»… Коли на початку квітня про це дізнався Томас Андерссон, то почав вимагати, аби батькові замість морфіну вводили поживні речовини й ліки. Як наслідок, Ян Андерссон швидко одужав.
А може, ліберальна модель протистояння коронавірусу вбереже шведську економіку? Ще кілька тижнів тому британське видання Financial Times повідомляло, що ВВП Швеції впав під час пандемії лише на 0,3%, тоді як у зоні євро це падіння становило на той момент 3,8%. Утім, прогнози, які наводило FT, були невтішними: «Економісти шведського банку SEB вважають, що ВВП Швеції впаде цього року на 6,5%, тобто приблизно так, як у США й Німеччині». FT також цитувала головну економістку Handelsbanken Крістіну Німан: «Надто рано говорити, що ми будемо кращі за інших. Гадаю, врешті-решт Швеція закінчить так само, як інші». На думку експертки, попри відкриті магазини, кінотеатри й ресторани, Швеція також відчує наслідки глобальної кризи, бо економіки різних держав тісно пов’язані.
Судячи з останніх даних, скептики мали рацію. Як повідомляє агенція Bloomberg, у квітні безробіття у Швеції зросло до 7,9%. На думку експертки Bloomberg Йоганни Єнссон, якщо попит на товари й послуги не відновиться, рівень безробіття невдовзі становитиме аж 17%. Швеції вже прогнозують найгірший економічний спад із часів Другої світової війни… За словами міністерки фінансів країни Маґдалени Андерссон, 2020 року ВВП Швеції скоротиться на 7%.