Виклик Трампу кине Гарріс?
Перший крок до цього сенаторка з Каліфорнії зробила: виграла теледебати кандидатів у президенти США від Демократичної партії
На перших теледебатах кандидатів у президенти США від Демократичної партії сталася сенсація. Аж 65% із понад 18 мільйонів телеглядачів, які дивилися політичне шоу в Маямі, визнали переможницею дебатів Камалу Гарріс, 54-річну сенаторку від штату Каліфорнія. На думку виборців, Гарріс була набагато переконливішою, ніж кандидати, яких вважали головними фаворитами перегонів — віцепрезидент США Джо Байден та сенатори Берні Сендерс і Елізабет Воррен. Багато хто у Демократичній партії вірить, що саме Гарріс зможе найкраще протистояти чинному президенту, республіканцю Дональду Трампу. Мовляв, Гарріс є «сумішшю» Барака Обами й Гілларі Клінтон, і не меншою соціалісткою, ніж Сендерс. А відверто ліві погляди у Штатах стають популярними, особливо серед молоді.
Участь у перших «демократичних» теледебатах взяли аж 20 кандидатів, тож організатори розділили їх на дві групи. Найцікавіше відбулося у другий день, коли дебатували, зокрема, Байден, Сендерс і Гарріс. «Чорна» сенаторка з Каліфорнії атакувала експрезидента США, нагадавши, як Байден у 70-х роках критикував програму, в рамках якої «чорних» дітей довозили автобусами до шкіл в інших районах, — аби подолати расові упередження. «У Каліфорнії була маленька дівчинка, яку щодня возили у школи, — розповіла Гарріс. — Тією дівчинкою була я». На думку експертів, Байден на цьому питанні «погорів», а Гарріс, навпаки, «піднялася». Телеглядачам також сподобалося, як Гарріс відповіла на запитання про те, де взяти гроші на передвиборчі обіцянки кандидатів від Демократичної партії. «А де було це запитання, — парирувала сенаторка, — коли республіканці й Трамп прийняли закони, вигідні для одного відсотка найбагатших американців і великих корпорацій?». Звісно, по суті Гарріс нічого не відповіла, але народ любить, коли у його бідах звинувачують багатіїв… За першу добу після теледебатів штаб Гарріс одержав на її кампанію два мільйони доларів пожертвувань.
Камала Гарріс була першою «чорною» жінкою, яка стала окружним прокурором Сан-Франциско і генеральним прокурором Каліфорнії, і другою «чорною» жінкою в американському Сенаті. На прокурорських посадах активно боролася з нафтовими концернами, які забруднюють довкілля. Для «зелених», яких серед виборців Демпартії чимало, це серйозний аргумент на користь Гарріс.
Чимало прихильників Демпартії переконані: якби 2016 року кандидатом від демократів став Берні Сендерс, а не Гілларі Клінтон, то президентом зараз був би сенатор від штату Вермонт, а не Трамп. Мовляв, погляди Клінтон були надто центристськими, тому багато симпатиків «демократичного соціалізму», який пропагує Сендерс, просто не пішли голосувати…
Перед початком цієї кампанії здавалося, що лідером крайнього лівого крила Демократичної партії знову буде Сендерс. (Серед обіцянок 78-річного сенатора, зокрема, підвищення мінімальної зарплатні, загальне медичне страхування, високі податки для найбагатших і безплатне навчання в університетах). Але зараз, після тріумфу Гарріс на теледебатах, шальки терезів цілком можуть хильнутися у її бік.
По-перше, Гарріс набагато молодша від Сендерса, по-друге, вона таке собі нове обличчя: ще не програвала у виборчих перегонах, тоді як Сендерса минулої кампанії обійшла Клінтон. А по-третє, Сендерса не люблять американські феміністки, бо він, як Байден, має репутацію «сексиста»…
Джо Байдену, якого кілька жінок звинувачували у надто сексуальних «торканнях», той скандал великої шкоди не завдав. На початку кампанії експрезидент вважався головним фаворитом, маючи, за різними даними, від 32 до 37 відсотків підтримки. Спрацював ефект упізнаваності, адже дві каденції президента Обами Байден був віцепрезидентом. До того ж Байден розпочав свою кампанію з жорсткої критики Трампа, і багатьом прихильникам Демократичної партії це сподобалося. Байден заявив, зокрема, що президентство Трампа загрожує основним цінностям американської нації, і пообіцяв «боротися за її душу».
Як і чотири роки тому Клінтон, Байден є кандидатом центру, тому може зібрати голоси так званих незалежних виборців (тобто тих, що можуть проголосувати як за демократа, так і за республіканця). Але Клінтон цієї переваги не вистачило, то чому має вистачити Байдену? Проти 76-річного експрезидента грає також його поважний вік.
Кандидата у президенти США від Демократичної партії вибере її загальнонаціональний з’їзд, який пройде у липні наступного року. Іще кілька тижнів тому здавалося, що найкращі шанси стати цим кандидатом має Байден. Зараз же очевидно, що шанси відверто лівих політиків, Сендерса й Гарріс, є не меншими.
Чинний президент США Дональд Трамп, схоже, не проти, аби з ним позмагався саме Сендерс. «Шалений Берні включився у перегони. Бажаю йому успіхів», — написав Трамп, коли сенатор від Вермонту оголосив про своє балотування. Трамп розраховує, що помірковані прихильники Демократичної партії не захочуть голосувати за радикального «демократично соціаліста»… Зате різкий ріст популярності Гарріс Трампа не тішить, адже каліфорнійська сенаторка, яка має індійсько-ямайське походження, може зібрати чимало голосів жінок, афроамериканців і «латиносів». Як пишуть американські ЗМІ, Трамп занепокоєний тим, що на передвиборчі мітинги Гарріс збираються десятки тисяч осіб.
Утім, попри наявність у таборі демократів небезпечних противників, головним фаворитом президентської кампанії залишається Дональд Трамп. Аби піти з Білого дому після першої каденції, треба дуже добре постаратися. За всю історію США такий «подвиг» удався лише п’ятьом президентам. Американська економіка росте, а коней, які везуть, на переправі не міняють… Здатність Трампа виграти вибори-2020 визнають навіть його запеклі критики. Ось як оцінив дебати кандидатів від Демократичної партії оглядач прихильного до неї телеканалу CNN: «На сцені не було нікого, хто би кидався образами так само вправно, як це робить Трамп». Мовляв, не було серед учасників дебатів майстрів «маніакального стилю, який дозволив Трампу виграти боротьбу за Білий дім»…