Передплата 2025 «Добра кухня»

Черговий провал російської розвідки

  • 24.11.2018, 18:45
  • 1 816

Ідентифіковано двох офіцерів ГРУ, яких схопили у Чорногорії за підозрою в організації державного перевороту два роки тому

Розслідувальний портал Bellingcat опублікував докази того, що 2016 року російська розвідка організувала невдалий переворот у Чорногорії з метою захоплення влади і перешкодити вступу країни до НАТО. Один із арештованих офіцерів свого часу працював у Польщі. Про це пише у Gazeta Wyborcza Міхал Кокот.

Уже у жовтні 2016-го чорногорська влада не мала сумнівів у тому, що за спробою державного перевороту стоїть Росія. За поданням Подгориці у Сербії тоді заарештували двох громадян РФ. Один з них — Едуард Шишмаков, офіцер військової розвідки (ГРУ), якого 2014 року видворили з Польщі за шпигунство.

У Варшаві він діяв під прикриттям заступника військового аташе російської амбасади у Польщі, але займався рекрутуванням шпигунів серед тамтешніх армійців, політиків та журналістів. Йому вдалося завербувати щонайменше одну особу — підполковника Збіґнєва Й., якого посадили на шість років до в’язниці.

Шишмаков повернувся на батьківщину, але 2016 року вже керував операцією, яка мала на меті усунення чинної влади Чорногорії у день парламентських виборів. Росіяни мали намір зробити це, сприяючи і розпалюючи антиурядові демонстрації. Поінформовані чорногорцями серби заарештували Шишмакова за день до виборів, знайшли при ньому 122 тисячі євро готівкою, а також готове до використання обладнання для зв’язку.

Згідно з висновками чорногорської прокуратури, план Шишмакова полягав у тому, щоб залучити півтисячі осіб, які мали долучитися до натовпу перед парламентом. Ці найманці не мали б зупинитися навіть перед тим, щоб пролити кров — серби знайшли також 50 автоматичних карабінів, стільки ж револьверів та іншу амуніцію.

З тих задумів, однак, нічого не вийшло. Виконавці взяли у Шишмакова гроші, але влазити в цю провокацію намірів не мали.

Серед організаторів був затриманий дого ж дня 38-річний Володимир Попов. Як інформує Bellingcat, з посиланням на російський портал Insider, насправді його звати Володимиром Моїсєєвим (вживав також псевдо Едуард Шіряков). У ГРУ почав працювати між 2005 та 2009 роками і як спецназівець, найімовірніше, брав участь у російській інвазії в Грузію 2008 року.

Своє нове ім’я — Володимир Попов — отримав в 2009 році. 2012−16 рр. працював під прикриттям як журналіст, що давало йому можливість подорожувати Європою. Літав, здебільшого, до Грузії, Волгарії та Греції, а також — до Молдови (Bellingcat припускає, що міг брати участь у спробі перевороту і в цій країні).

Публікації на обох порталах серйозно компрометують російську розвідку. Більшість своїх доказів розслідувачі дістали з відкритих джерел. Моїсєєв-Широков-Попов сам скоїв чимало помилок — насамперед до 2017 року у мережі був його профіль на популярному порталі Вконтактє. Його особу вдалося підтвердити завдяки фото і даних, які публікували у соціальних мережах його сестра і дружина.

Bellingcat зміг дізнатися навіть те, де Попов мешкав у Москві разом з родиною, якою автівкою користувався (не заплатив, між іншим, чотири штрафи за перевищення швидкості неподалік московської штаб-квартири ГРУ).

Останні роки не можна назвати вдалими для російської розвідки. Британці не мали жодних проблем з викриттям організаторів та виконавців замаху на Сергія Скрипаля, їхнього давнього шпигуна, убитого на Острові агентами ГРУ. Голландці у жовтні ідентифікували шпигунів, які пробували перешкодити антидопінговим розслідуванням щодо російських спортивних команд. Московські таємниці все частіше розголошуються у медіа, стають відомими широким масам саме через недбальство: російські агенти нехтують базовими засадами конспірації, а через вайлуватість застарілої російської бюрократії їх неважко ідентифікувати в офіційних реєстрах.

Останні два роки ГРУ керував Ігор Коробов. Він несподівано помер у четвер. Як подали то офіційні джерела, смерть наступила у результаті «тривалої і виснажливої хвороби».

Gazeta Wyborcza

Переклад з польської