Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Путін не може дозволити собі «Армату»

  • 02.08.2018, 00:11
  • 1 719

Танк Т-14, який поквапливо оголосили «чудом техніки, яка не має аналогів у світі», не стане базовою бойовою машиною російської армії

Країна просто не може дозволити собі таке дороге задоволення. Про це пише Вацлав Радзівіновіч у «Gazeta Wyborcha».

Таку сенсаційну новину повідомив в інтерв’ю для агенції РИА Новости віце-прем'єр Юрій Борисов, який відповідає за оборонну промисловість. На його думку, немає сенсу «озброювати армію дорогими «Арматами», кожна з яких коштує близько 250 мільйонів рублів (близько 4 мільйонів доларів).

Т-14 заглох під час приготувань до параду на Красній площі. Фото: Кіріл Кудрявцев/ AFP/EAST NEWS)
Т-14 заглох під час приготувань до параду на Красній площі. Фото: Кіріл Кудрявцев/ AFP/EAST NEWS)

Тепер російська армія, нагадує Борисов, має на озброєнні танки Т-72 і їхню де-факто модернізовану версію Т-90. І на ці машини «є велетенський попит на ринку». «Беруть їх усі, бо своєю ціною, ефективністю і якістю вона «побиває» «абрамси» (американські танки), «леопарди» (німецькі панцерники), «леклерки» (французькі бронемашини), — каже Борисов. І додає: «Якщо б існуюча техніка, зокрема модернізований Т-72, поступалася тому, чим характеризується потенційний танк, то ми б форсували закупівлю «Армати». Але не поступається, тому й не маємо такої потреби».

Росія не поступається «партнерам»?

Борисов наголошує, що традиційна стратегія Росії полягає в тому, що вона знаходить дешевші відповіді на проблеми, у які Захід зазвичай вкладає великі гроші, коли йдеться про збройні сили. Завдяки цьому країна (хоча її оборонний бюджет набагато менший за американський або європейський), в жодному разі не поступається «партнерам», навпаки, здобуває над ними перевагу.

Танк «Армата» під час приготувань до параду на Красній площі. Москва, 9 травня 2018 року. Фото Ілья Піталєв/ Sputnik/EAST NEWS
Танк «Армата» під час приготувань до параду на Красній площі. Москва, 9 травня 2018 року. Фото Ілья Піталєв/ Sputnik/EAST NEWS

Аргументи Борисова, щонайменше, дивують. Якщо вірити тому, що він каже, то один прототипний танк «Армата» мав би коштувати близько 4 мільйонів доларів. Він, звісно, є дешевим на 2 мільйони від базової версії «Леопарда» чи ізраїльського «Меркава». Останній навіть в Росії визнають за єдину бойову машину, яку можна порівняти з Т-14. А Т-90 коштує трішки дешевше, ніж треба було б заплатити за новий російський танк, на який тепер армії бракує коштів.

Ціна, яку називає Борисов, не конче є правдивою. Експерти у галузі озброєнь, зокрема Павел Фельгенгауер, кажуть, що серійний Т-14 коштуватите 8 мільйонів доларів.

Танк, створений для ювілею

Сам Борисов п’ять років тому, на посаді віце-міністра оборони, публічно заявив, що Росія мусить працювати над «Арматою», і негайно озброїти нею свою армію, оскільки, як він переконував, Т-72 і Т-90 є вже застарілими, такими, що не надаються модернізації. Ба більше, вони лише деякими характеристиками ледве дотягують до «Леопардів» і «Меркав», у решті поступаються їм. «Наша армія не може вічно жити з технікою, витоки якої у Радянському Союзі. Мусимо зробити великий стрибок, створити нову машину до 2015 року. І зробимо це. Написали, що так буде, на нашій офіційній інтернет-сторінці», — переконував Борисов в інтерв’ю для радіо «Эхо Москвы» 29 червня 2013 року.

Т-14 справді виготовлявся під дату і великий ювілей. Революційна машина, «яка переважає все, що є у розпорядженні інших країн», мала дебютувати 9 травня 2015 року на Красній площі у час параду з нагоди 70-х роковин перемоги над фашистською Німеччиною.

І звичайно повз трибуни гонорово проїхало тоді 16 машин, які були настільки утаємниченими, що громадськість побачила тільки їхні зачохлені брезентом башти. А під час генеральноїх репетиції параду одна з «Армат» заглохла, вперто не заводилася, і її з труднощами відбуксирували з Красної площі.

Експерт про конструкторів: «щось „підправили“, щось вкрали»

Військовий експерт Руслан Пучов пояснив «Gazeta Wyborca», що конструктори нового танка намагалися втілити у ньому ідеї, взяті з інших машин, які вже виробляються у світі. «Щось підправили, щось вкрали», але «треба час, витрати, працю, щоб скласти те все в одне ціле, яке б логічно функціонувало б»

Окрім таких застережень, які неодноразово озвучувалися після невдалого параду 2015 року, 15 вересня 2015 року Олег Сінєнко, директор «Уралвагонзаводу», на якому планувалося серійне виробництво Т-14, запевнив, що до 2020 року армія отримає 2,3 тисячі таких машин.

Досі є лише тих 16 машин, які дефілювали на Красній площі. А рік тому Борисов (ще заступник міністра оборони) замовив «Уралвагонзаводові» 200 нових-старих Т-90 і передбачив, що збройні сили у найближчі кілька років матимуть не більше сотні «Армат». Тепер і це виявилося нереальним.

Дуже шанований у світі військовий коментатор Александр Гольц, пишучи про фіаско «Армати», нагадав, що недавно той же віце-прем'єр Борисов заявив, що багатофункціональний штурмовик Су-57 також не стане серійним, а армія отримає тільки його прототип. Ці літаки також свого часу називали чудом техніки, яка переважає все, що має світ. Багатолітня праця над ним поглинула «від 3 до 10 мільярдів доларів».

Експерт також нагадав, що Росія останніми роками втонула у «господарському маразмі» і мусить зменшувати свій оборонний бюджет. Та, попри це, надалі марнує велетенські інвестиції на проекти, з якими не може дати собі ради.

Переклад з польської

Джерело: Gazeta Wyborcza