«Забирайтеся… бандерівці!»
- 02.05.2018, 11:09
- 1 786
На поляків, що відновлюють українські надгробки, було скоєно брутальний напад
«Забирайтеся… в Україну», «Мусите ремонтувати тільки польські надгробки» — п'яний чоловік кричав до президента Товариства «Магурич» Шимона Моджеєвського, який ремонтує надгробні пом’ятники на українському цвинтарі у польській гміні Нарол. Поліція втрутилася вчасно.
Про це пише Катажина Казанецька у «Gazeta Wyborcza».
Товариство «Магурич» минулої суботи розбило табір на українському цвинтарі у Старій Гуті (гміна Нарол Любешівського повіту). Вже п’ять років члени спільноти відновлюють там та документують надгробки. Цього року табір планував працювати до 11 травня, бо постановили собі за цей час відремонтувати останніх півсотні з 220 пам’ятників, які є на кладовищі. Громадська праця проста — відкопування, чищення та огородження надгробків.
«Шимон почав пояснювати, що є поляком»
Уночі проти неділі у таборі перебували Шимон Моджеєвський, керівник товариства «Магурич», та доктор Ольга Соляр, член ради організації. Готувалися до недільного приїзду волонтерів.
«Я спала у наметі. Раптом почула якісь голоси і взялася будити Шимона», — розповідає Ольга. — З'ясувалося, що на цвинтар на авто приїхали п’ятеро п’яних чоловіків. До них вийшов керівник товариства.
«Я вагітна, тому залишалася у наметі. Чула, однак, дуже агресивні крики на адресу Шимона, і те, як він почав пояснювати, що є поляком. Один з чоловіків почав кричати, що „хай забирається в Україну“, і що мусить ремонтувати тільки польські надгробки», — додає Ольга Соляр. Нападники також штовхали Моджеєвського.
Хто палить свічки опівночі?
«Відтак почали кликати мене. Один з них підтвердив, що знає цей цвинтар, і що вони прийшли запалити свічки на одному з польських надгробків. Але хто палить свічки опівночі?», — зауважує керівник товариства і тут же додає, що так, справді, на кладовищі у Старій Гуті є два польських поховання.
Поза тим, вигукували, що мене «зає…ть», що я є бандерівець, що за мною стежитимуть. Контекст тих погроз був очевидним, у Польщі немає місця для людей, які ремонтують українські надгробки", — каже Моджеєвський.
«Ті люди справді загрожували моєму життю і життю ще не народженої дитини»
Ольга Соляр тим часом викликала поліцію. «Прошу собі уявити страх вагітної жінки. Серед ночі знаєш, що сама, а тут якісь п’яні люди поводяться агресивно і ніхто не допоможе. Ті люди справді загрожували моєму життю і життю ненародженої дитини, — каже жінка. — В тім страху зле набирати номер, але мені пощастило з командою у Товашуві Любельському, яка худко зв’язала мене з Наролем. Поліція дуже швидко була на місці. Але ми мусили їм допомогти, бо не могли нас відшукати. Цвинтар на околиці села, поблизу тільки одна обжита оселя», — розповідає Ольга.
Поза тим, нападники втекли з місця події. «Коли поліція вже прибула, вони повернулися. Ми ж намагалися навіть не вибудовувати сценарію, що було б, якби не приїхала поліція», — додає Соляр.
Проти одного з нападників відкрили провадження
«Справді, уночі проти неділі мали такий інцидент з порушенням громадського порядку і спокою, — підтвердила Моніка Томчишин-Пахолек, речниця любешівської поліції. — З рапорту поліцейських випливає, що кілька чоловіків приїхали автом на цвинтар. Між ними та заявниками дійшло до словесної суперечки. Після з’ясування обставин виявилося, що приїжджі є мешканцями Мазовецького воєводства. Щодо одного з них розпочали провадження через порушення громадського порядку та спокою».
«Не маємо наміру припиняти свою роботу»
«Наше товариство вже працює 32 роки. Зізнаюся, що це вперше мав справу з таким налаштуванням проти нас. Цього року у гміні Нарол працюємо востаннє. Щоразу, як і зараз, маємо гарну допомогу з боку бургомістра, влади і місцевої спільноти. То був якийсь випадок, що тут сторонні особи, — розповідає Соляр і наголошує, що товариство відновлює занедбані цвинтарі по всій південно-східній Польщі. «То кладовища без опікунів. Відновлюємо не тільки українські, але й єврейські та німецькі поховання. Коли ж виїжджаємо з Польщі, то ремонтуємо польські надгробки в Україні чи в Боснії і Герцеговині, де немає польських спільнот і нікому дбати про такі місця. Нашу працю трактуємо як опіку над польською культурною спадщиною», — зауважує жінка.
Наразі у таборі перебуває десять волонтерів. «Не маємо наміру припиняти свою працю», — переконує Моджеєвський.
«Антиукраїнські настрої»
Спілка українців у Польщі оприлюднила у цій справі звернення. Петро Тима, голова спілки, наголошує також, що напад мав «націоналістичний характер». «На жаль, ця ситуація вказує на антиукраїнські настрої, які панують у цій частині Польщі», — зауважує Тима.
«Від імені Спілки українців у Польщі висловлюємо сподівання, що злочинний вчинок напасників матиме належну реакцію слідчих та судових органів. Табори, організовані товариством „Магурич“, мають великі заслуги у справі реновації українських цвинтарів у Польщі, а також польських поховань в Україні і в Грузії. Зусиллями товариства відновлено багато поодиноких капличок і надгробків. Інформація на цю тему є доступною і публічною. Але у цих фактах, у нападі на табір товариства „Магурич“ у селі Стара Гута, впізнаємо наслідок ескалації крайньою „правицею“ надзвичайної ворожнечі та агресії проти всього українського, а також наслідок відсутності реакції органів державної влади Республіки Польща на аналогічні випадки, що мали місце в Польщі останніми роками», — йдеться у заяві ОУП.
І далі: «Від імені української спільноти у Польщі звертаємося до влади РП про потребу рішучих кроків для припинення реалізації схожих сценаріїв. Сили та середовища, які мають намір зруйнувати все, що є українським, а також торпедувати добросусідські стосунки між Польщею та Україною, працюють явно, не приховуючи своєї мети і способів. Держава не має мати жодних проблем з тим, аби їм у цьому перешкодити».
Переклад з польської