Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Українці про роботу у Польщі

  • 20.03.2018, 20:28
  • 2 520

Працедавців оцінюють добре, витрати невеликі, але намір осісти надовго мають одиниці

Понад 90 відсотків роботодавців позитивно ставляться до заробітчан з України. Лише 8 відсотків українців, які працюють над Віслою, погано відгукуються про польські компанії. Однак лише 11 відсотків з них розглядають можливість постійного проживання у Польщі. Такі цифри наводить Андріана Розвадовська у публікації Gazeta Wyborcha, присвяченій проблемі трудової еміграції з України. Вона пише, що за даними щорічного звіту Британського статистичного управління, на Острові вже працює і живе 1 мільйон і 20 тисяч поляків. Багато з них вперше приїхали до Британії тимчасово, на короткий період, щоб заробити грошей. Однак згодом залишилися на постійно.

А як буде з українцями у Польщі? Минулого року право на працю видали 2 мільйонам іноземців. Понад 90 відсотків цих документів — на руках в українців. Цього року ця цифра може сягнути 3 мільйонів.

Однак, хоча число українців, які бажають працювати на берегах Вісли, з року в рік більшає, однак лише 11 відсотків з них мають намір осісти тут назавжди. 74 відсотків — категорично кажуть «ні», решта — не визначилися. Про купівлю нерухомості у Польщі думають лише 3 відсотки, — так випливає з Барометру трудової еміграції, укладеному Kantar Millward Brown та української Rating Group на замовлення агенції працевлаштування Personnel Service. Дослідження провели у лютому і воно охопило 400 громадян України.

Керівник Personnel Service Кшиштоф Інґлот зауважує, що частка українців, які планують залишитися у Польщі назавжди, може, однак зрости, і то незабаром. Низький, — і щораз нижчий, — відсоток безробіття у Польщі має наслідком те, що працедавці стикаються зі щораз важчими проблемами у пошуку працівників. На початку великої хвилі еміграції до Польщі — у 2014 році, — українців наймали, перш за все, через агенції тимчасового працевлаштування, з яких їх скеровували до роботодавців. Тепер щораз більше фірм бажають утримати своїх робітників назавжди.

Хто утримає українців?

Кшиштоф Інґлот вважає, що українців у Польщі «на стало» утримають саме працедавці. Великі фірми дають роботу понад 250 працівникам. Вже 39 відсотків таких фірм користуються послугами українців. Для порівняння: українці працюють у 21 відсотку середніх і заледве у 6 відсотках малих підприємств. Відповідно: 29 відсотків підприємств «250+» має намір залучати українців у майбутньому.

— Великі фірми зовсім скоро почнуть боротися за те, аби утримати українців надовго. Бо це — в їхніх інтересах. Система стимулів, наприклад, доступ до освіти, житла, чи соціальні гарантії, спричинить те, що більше українців залишатимуться у Польщі, — твердить Інґлот.

Які є перешкоди? Аж 27 відсотків польських підприємств вказують на труднощі адміністративні. 1 січня набули чинності приписи, які стосуються праці іноземців у Польщі. Планувалося, що процедура стане швидкою, простою і прийнятною. Тим часом, повітові структури, які мали займатися видачею дозволів на працю, просто зачинилися.

Українці не надто витрачаються на свій побут

Українці у Польщі найчастіше працюють на виробництві (16 відсотків) та сфері послуг (15 відсотків). 80 відсотків — на посадах найнижчої щабля. Понад 77 відсотків виконують фізичну роботу, розумову — 3 відсотки. Менеджерів серед них — заледве 1 відсоток. Для переважної більшості українців еміграція до Польщі має економічне підґрунтя, і вона є короткотривалою, хоча й повторюваною. Упродовж останніх п’яти років понад половина громадян України, які працювали у Польщі, поверталися туди ще і ще раз — від місяця і до півроку. 62 відсотки декларують наміри приїхати ще.

Чому українці обирають Польщу?

52 відсотки опитаних кажуть, що через близькість географічну, для 44 відсотків важливими є заробітки. Для понад 34 відсотків анкетованих важливою є мовна близькість. 30 відсотків обрало Польщу, бо тут вже є або були знайомі чи родичі.

Які додаткові преференції надають українцям польські працедавці? Понад 58 відсотків українських працівників кажуть, що їм надали житло, понад 35 відсотків — харчування, 34 відсотки — безкоштовний транспорт до місця праці. 28 відсотків польських працедавців надають українцям доступ до інтернету, а понад 13 відсотків — допомагає у полагодженні формальностей, пов’язаних з приїздом до Польщі. То, однак, справи, які назагал можуть уможливити працю. А от більше, — наприклад, соціальний захист, охорону здоров’я, — беруть на себе наразі тільки 7 відсотків працедавців.

Додаткові преференції працедавців — помешкання, харчування і доїзд до праці, — є причиною того, що українці мало витрачаються на свій побут. Завдяки цьому можуть заощадити і вислати родинам в Україну більшу частку своєї платні. За даними NBP, в 2016 році українці переказали до своїх родин близько 8,8 мільярда злотих; упродовж трьох кварталів минулого року — 9,5 мільярда. Зі щорічних досліджень NDP ясно, що такі трансфери здійснюються раз на два-три місяці і щораз сягають близько 1,8 тисяч злотих. У перерахунку на гривню то зовсім немало.

— Мінімальна винагорода у Польщі — 2100 злотих, тим часом в Україні від 1 січня 2018 року мінімальна зарплата 3723 гривні, тобто 480 злотих. Заробляючи мінімальну пенсію у Польщі, працівник з України отримує учетверо більше з того, що на батьківщині, — пояснює Олексій Антипович, керівник соціологічної Rating Group. Майже 45 відсотків уркїнців вказало, що на своє місячне утримання у Польщі витрачають від 200 до 500 злотих, а 21,5 відсотка — що не більше 200 злотих. Заледве 16 відсотків витрачають від 500 до тисячі злотих, понад тисячу — тільки 2,7 відсотка опитаних.

Понад 90 відсотків працедавців люблять українців

44 відсотки польських працівників нейтрально ставляться до українців, а 42 відсотки позитивно або здебільшого позитивно. Негативно і однозначно негативно — 11 відсотків. До того ж 89 відсотків не остерігаються, що українці відберуть у них роботу, але 38 відсотків вважають, що їх присутність може призупиняти зростання польських зарплат.

Позитивне налаштування до українців виражає аж 91 відсоток польських роботодавців. Теоретично то вони найкраще знають, чи наявність українських працівників впливає на рівень польських зарплат, і з цього питання вони поділилися майже порівну: 36 відсотків вважають, що так, 34 відсотки кажуть «ні». 30 відсотків не можуть відповісти на це запитання. Кожен четвертий працедавець твердить, що був би схильним заплатити українському працівникові більше, ніж польському, 57 відсотків — навпаки.

— Якщо б не українці, то мали б вже майже мільйон вільних робочих місць, а 5 мільярдів злотих не потрапляло б у роздріб. Не кажучи вже про зростання ВВП, — з’ясовує Кшиштоф Інґлот.

Українці добре оцінюють працедавців

А як українцям працюється у Польщі? 81 відсоток працівників з України оцінює польських працедавців добре або нейтрально. «Дуже добре» — 2 відсотки, «погано» — 7 відсотків, «дуже погано» — ледь більше 1 відсотка. Схожі оцінки стосуються і польських співпрацівників.

А що у праці в Польщі найважче? Розлука з родиною (39 відсотків), тривалість робочого дня (32 відсотки), важка праця (27,5 відсотка). 13,5 відсотка опитаних відповіли, що працю у Польщі найбільше їм псує неприязнь поляків до українців.