Передплата 2025 «Добрий господар»

Місто, в якому Ной збудував свій ковчег

Стара Яффа — найкраща пам’ятка архітектури сучасного Тель-Авіва

Ізраїль — казкова країна, в якій кожне місто унікальне своєю неповторністю.

Одним з таких є старовинна Яффа, яку колись називали Іоппією. Унікальність її у тому, що вона є одним із найстаріших постійно заселених міст світу. На перші письмові згадки про Яффу можна натрапити у єгипетських хроніках ХV століття до нашої ери (!), де місто фігурує у списку міст, захоплених фараоном Тутмосом ІІІ. Сьогодні Яффа — головний порт Ізраїлю у Середземному морі. А з Тель-Авівом її об'єднали в єдине місто 1949 року минулого століття.

Найбільш популярною версією назви міста вважають переклад зі староєврейської слова «красива».

Ізраїльтяни обожнюють Яффу. Тут все «дихає» історією. Кожен камінчик. Для Ізраїлю це — норма, бо тут що не місто — то історична і духовна цінність.

За легендою, Яффа — одне із найстаріших міст на Землі. Нас ще не було на білому світі, а Яффа вже жила повноцінним життям.

Саме тут, за переказами, прикували до скелі героїню давньогрецьких міфів Андромеду, яку звільнив Персей. Кажуть, якщо спускатися до порту, можна побачити уламки цієї скелі, що стирчать з води. А біблейський Ной на цьому місці будував свій ковчег. Один з його трьох синів — Яфет — заснував тут місто, яке й носить його ім'я досі. І це друга версія назви міста, окрім «красивої».

Протягом століть вигідне торговельне розташування Яффи робило її ласим шматочком, яким мріяли заволодіти багато світових держав. Європа отримувала цінні східні товари з півдня Аравійського півострова саме через порт Яффи. За місто постійно проливалася кров. Свої імена у його історію вписали Олександр Македонський, Річард Левове Серце, Наполеон Бонапарт…

Дістатися з центру Тель-Авіва до Яффи можна автобусом за 6 шекелів (48 грн.), можна й таксі за 25 шекелів (200 грн.). Ми вирішили зекономити і пройтися пішки.

Вулиці старої Яффи – головна історична цінність міста
Вулиці старої Яффи – головна історична цінність міста

Вулиці старої Яффи — ось головна історична цінність цього міста. Навіть, якщо ви нікуди не будете заходити, а лише походите ними, зануритеся в атмосферу старовини. На одній із вузеньких вуличок зустріли невисоку старшу пані з яскравою червоною помадою на губах. Російською поцікавилися, чи правильно йдемо. Жінка розквітла від щастя: «Я сюди приїхала 40 років тому з Москви. Об'їздила багато країн, але, повірте, кращого місця для життя більше ніде не існує». І порадила йти до Годинникової вежі, де самісінький центр міста. Вежу збудували до 25-річчя коронації султана Абдул-Хаміда Другого (Яффа на початку ХХ століття була частиною Османської імперії. — Г. Я.). Вона стоїть посеред Годинникової площі і слугує таким собі прикордонним стовпом — через двісті метрів наче з-під землі виростають хмарочоси нового Тель-Авіва.

Якщо у вас є найзаповітніша мрія, вона обов’язково здійсниться. Для цього треба прийти на Міст бажань, знайти свій знак зодіаку, покласти на нього руку і, дивлячись у морську далечінь, загадати бажання, воно стовідсотково здійсниться.

Фонтан «Знаки зодіаку» на старовинній площі Кікар Кедумін
Фонтан «Знаки зодіаку» на старовинній площі Кікар Кедумін

А якщо це ваше бажання стосується їжі, то довго на його здійснення чекати не треба. Яффа «кишить» ресторанами і різного роду забігайлівками. Можна з'їсти бурекас — листкове тісто з картопляною, грибною чи іншою начинкою.

Однак ми зайшли у ресторан просто неба, щоб скуштувати національні страви єврейської кухні. Офіціант-араб ламаною англійською довго пояснював, що смачненького можемо замовити. Виклав перед нами на столі вісім різноманітних закусок — овочеві салати, холодну картоплю в томатному соусі, хумус… Сказав, що це — комплімент від закладу. Ми спочатку зраділи, але потім згадали, що лише сир у мишоловці буває халявним… Офіціант тицьнув пальцем у меню, де можна замовити комплекс страв, у який входить і національна страва шакшука (яйця, смажені у томатному соусі. Приносять на старій алюмінієвій пательні. — Г. Я.). Для ізраїльтян це культ, традиція, гордість.

Шакшука для ізраїльтян – культ і традиція
Шакшука для ізраїльтян – культ і традиція

Набір салатів, як з’ясувалося, туди входить також. Коштує такий обід 79 шекелів (640 грн.). Яйця з томатним соусом їсти можна, але не за такі шалені гроші! За пиво (0,33 мл) довелося заплатити по 25 шекелів (200 грн.).

Мабуть, однією з найяскравіших «родзинок» Яффи є «блошиний» ринок. Це навіть не барахолка, а, швидше, музей старожитностей просто неба. Тут продають все — від антикварних годинників і старовинних стільців до табличок з назвами вулиць і килимів ручної роботи, які давно поїла міль.

Однією з національних традицій усього Ізраїлю є вміння торгуватися. І не лише на ринку. Навіть у супермаркеті чи ресторані.

На перший погляд може скластися враження, що в Яффі давно ніхто не живе. Старенькі вулички з крихітними і дуже брудними вікнами, невеликими вхідними дверима, швидше, виглядають як музейний експонат, що свідчить: тут колись хтось жив.

Насправді тут живуть дуже заможні люди. Купити помешкання у Яффі нереально! І не лише тому, що воно космічно дороге. Його не продають, а передають у спадок від бабусі до доньки-сина, потім — онукам і правнукам. Двокімнатна квартира з кухнею (в Ізраїлі це називається квартира з двома з половиною кімнатами) «потягне» на 14−18 мільйонів доларів (!).

Але тут можна винайняти житло. Як правило, сучасні ізраїльтяни власного житла не мають — постійно живуть на «зйомних» квартирах. За 3-кімнатне помешкання у Яффі чи Тель-Авіві треба віддати 5500 шекелів (1600 доларів) на місяць, плюс комунальні послуги. Двокімнатна квартира витягне з вашого гаманця менше — 3800 шекелів (1100 доларів) на місяць.

Звісно, на мінімальну зарплату — 5000 шекелів — квартиру винайняти неможливо. Молодь, як правило, живе з батьками до і під час військової служби, а потім покидає батьків. Такого, щоб людина до 40 років жила під «маминим крилом», практично немає.

Не секрет, що в Ізраїлі - найкращі у світі медичні клініки. Кожен дорослий житель країни сплачує 110 шекелів (880 грн.) на місяць за медичне страхування (це мінімальний внесок. — Г. Я.). Кожному громадянину видають спеціальну магнітну картку, яку можна пред’явити в аптеці чи у лікарні. Ізраїльтянин платить не повну вартість ліків чи послуги, а лише частину. Решту покриває страховка. Однак є і платинова картка, якою погашають дуже серйозні знижки.

Самолікуванням тут ніхто не займається. Усі ліки продають тільки за рецептом.

Може скластися враження, що Яффа — наче окрема держава в середині Тель-Авіва. За три тисячі років історія переплела у цьому місті стільки подій, людей і релігій, що їх неможливо розплутати. Кожен народ збудував свої церкви, мечеті, храми, монастирі. У Яффі є кілька церков, збудованих на честь святого апостола Петра. Однією з них, що у самісінькому центрі Яффи, опікуються поляки…

Фото автора

Редакція «Високого Замку» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.