У Ватикані – «вакантний престол»
«Почесному Папі» Бенедикту XVI залишилося лише молитися за кардиналів, які оберуть нового понтифіка
/wz.lviv.ua/images/news/2013/02/ff7be53b069767df1f059e79a9ab1988.jpg)
Понтифікат Бенедикта XVI завершився. До обрання нового Папи, ім’я якого стане відомо до 31 березня, Великодня за Григоріанським календарем, залишається sede vacante («вакантний престол»). 28 лютого, в останній день свого понтифікату, Бенедикт XVI зустрівся з кожним із кардиналів, які прибули на конклав. Це був його останній публічний акт на престолі. О 18.00 за київським часом Папа покинув Ватикан і гелікоптером вирушив у резиденцію Кастель-Гандольфо, що за 30 км від Риму. Бенедикт XVI має тепер титул «Почесного понтифіка». Він планує вести усамітнене життя і присвятити себе молитвам та роздумам.
/wz.lviv.ua//images/news/2013/02/42623c76a4dc44c178bcb7c056739e96.jpg)
Папський перстень рибалки уже переплавили
Напередодні Папа провів останню аудієнцію. На прощальній зустрічі з вірними, на яку зібралося близько 20 тис. осіб, Бенедикт XVI розповів, що папство було для нього важкою ношею, та він щодня відчував Божу присутність: «Дякую вам за повагу і розуміння, з якими ви сприйняли моє рішення. Я надалі залишатимуся з Церквою. Прошу вас згадувати мене у своїх молитвах і молитися за кардиналів, на яких чекає непросте завдання — вибрати наступного Папу». Процес виборів нового понтифіка має розпочатися вже наступного тижня. Нового Папу обиратимуть 115 кардиналів у Сикстинській капелі. Для вибору наступного Папи потрібні дві третини їхніх голосів плюс один голос.
За церковною традицією, у четвер кардинал-камерленго Католицької церкви Тарчізіо Бертоне, який адміністративно керуватиме Святим престолом до обрання нового Папи, у присутності кардиналів провів процедуру анулювання свинцевої печатки і персня рибалки, що належали Бенедикту XVI, — аби виключити можливість фальсифікації документів у період до виборів нового Папи. Перстень рибалки — символ апостольського спадкоємства, який вказує, що Папа є спадкоємцем апостола Петра, який був рибалкою. Символіка також пов’язана зі словами Христа, що його учні будуть ловцями людських душ.
Місто Кастель-Гандольфо розташоване над озером Альбано біля Риму. Папська резиденція володіє там екстериторіальними правами з часу підписання Латеранських угод з Італією у
1929-му. Бенедикт перебуватиме у палаці до свого від’їзду в монастир у Римі, який наразі ремонтують.
«Найбільш ймовірна дата початку конклаву — 10 березня»
Відтоді, як стало відомо, що Бенедикт XVI вирішив піти з посади, у Римі — бум на продаж сувенірів, пов’язаних з Папою. Особливо багато пілігримів з Баварії, батьківщини Папи. «Протягом року тривала криза, ми нічого не могли продати, а тепер настав час збільшити продажі», — каже римський продавець сувенірів.
«Кілька днів тому нас на дві години пустили на віллу Барберіні. Це одна з трьох вілл Святого престолу на озері Альбано. Туди поїхав Папа. Які там сади, кипарисові лабіринти, римський віадук! Під ручку зі старшим братом Георгом Бенедикт XVI часто влітку гуляв тут. У глибині саду — статуя Мадонни і маленький ставок з золотими рибками. Ці рибки — правнуки тих, яких Папі Павлу VI подарував японський імператор. Часто Бенедикт XVI приходив сюди молитися і годувати рибок. Спеціально для Папи біля ставка залишають пакет із кормом...
Найімовірніша дата початку конклаву — 10 березня. Бенедикт XVI змінив Апостольську конституцію. За законом, починати конклав слід на 15-20-й день після відходу Папи. Але тепер, якщо всі кардинали у Римі, то можна починати. Мобільний довкола капели вже не ловить. Глушилки будуть працювати там до кінця конклаву. Новий перстень рибалки вже гравірують, а п’ятеро кравців вручну з ранку до ночі шиють три комплекти папських сутан — великий, середній і малий. Готують і чавунну піч з трубою, аби раніше провести пробний розпал. У 2005-му напартачили. Коли спалювали сиру солому, аби чорний дим сповістив віруючих про першу невдалу спробу, то весь гар пішов у зал. А коли Бенедикта вибрали, то дим вийшов брудно-сірим», — написала римська журналістка Ася Ємельянова.
Італієць чи африканець?
В останній день перед відходом Бенедикт XVI відслужив останню месу як глава Церкви. У проповіді він різко засудив чвари у верхівці Ватикану та додав, що образ Церкви серйозно заплямований.
Експерти обережно ставляться до прогнозів, хто може стати наступним Папою. У ЗМІ найчастіше називають 15 прізвищ кардиналів, які можуть претендувати на престол. Серед наступників у першу чергу бачать італійця (ця країна має найбільше — 28 — кардиналів, які мають право голосу), латиноаме-риканця (там майже половина католиків світу — півмільярда) чи африканця.
Серед можливих наступників на Папський престол часто називають італійця Анджело Сколо (архієпископ Мілана, поборник активної участі Церкви у житті суспільства, засуджує її нездатність чітко викласти свої позиції, зокрема щодо питань шлюбу). Також звучать імена Крістофа Шенборна (архієпископ Відня, народився у дворянській німецькій сім’ї, вважався одним із претендентів на папство у 2005-му), Тімоті Долана (архієпископ Нью-Йорка), Марка Велле (архієпископ канадського Квебеку, перфект конгрегації у справах єпископів — третя за важливістю посада у Ватикані, соратник Бенедикта), Оділя Шерер (консервативний архієпископ Сан-Паулу), Френсіса Арнізе (нігерійський кардинал, один із основних претендентів на престол у 2005-му), Пітера Траксона (ганський кардинал, глава Папської ради справедливості та миру).