Передплата 2025 «Добра кухня»

«Коли я надто завзято кошу траву у селі, сусідка гукає: «Михайле! Подивися в паспорт!»

У Львівському палаці мистецтв вшанували письменника, громадського діяча і колишнього політв'язня Михайла Косіва з нагоди його 90-річчя

Михайло Косів. Фото авторки
Михайло Косів. Фото авторки

Народний депутат України п’яти скликань, науковець, музейник, письменник, учасник опозиційного руху «шестидесятників», громадський діяч, колишній політв'язень, заслужений діяч мистецтв України Михайло Косів відзначив 90-річний ювілей невеличким звітом.

​В актовій залі Львівського палацу мистецтв зібралося поважне товариство: письменники, громадські діячі, політики, серед яких були Богдан Стельмах, Андрій Содомора, Ніна Бічуя, Святослав Максимчук, Софія Федина, Олег Синютка… А розпочалася зустріч з ювіляром звуком трембіт і виступом колядників з Криворівні.

​Потім на сцену вийшов Михайло Косів і без жодних «шпаргалок» розповів присутнім про свій життєвий шлях. Почуття гумору не покинуло пана Михайла, що стало зрозуміло з перших його слів: «Я не знаю, що сказав би кожен з вас на своєму 90-річному ювілеї, тому скажу про себе. Коли я надто завзято кошу траву у селі Недільна Старосамбірського району, то моя сусідка Дзвінка Остафійчук гукає: „Михайле! Подивися в паспорт!“, маючи на увазі мою дату народження. Я подумав: що означає ота цифра — 90? Це багато чи мало? Якщо взяти нас 90-літніх і так поскладати, то я порахував, що моє покоління 22-ге від початку нашої ери. Це ж так мало! У Києві Ліна Костенко відзначила дев’яносто, Юрій Щербак відзначив стільки ж, у Львові - Микола Ільницький, а оце тепер я стою перед вами. Ці 90 років, якщо вкласти в контекст історії, яку прожив наш народ, то це три епохи. Перша почалася перед 1934 роком — втрата української держави, але це не розпач і не зневіра, але туга».

​Далі Михайло Косів розповів про боротьбу за відновлення української держави у 40−60-х роках минулого століття. І коли на початку 1960-х відбувся останній бій вояків УПА з московськими кадебістами, то боротьба українських націоналістів перейшла в іншу площину — вогнепальну зброю замінила боротьба словом. Почалася епоха шістдесятництва, яка тривала 30 років. Після закінчення Львівського університет у 1960 році пан Михайло працював у Музеї Івана Франка, був завідувачем кабінету франкознавства Львівського університету, а також очолював клуб творчої молоді «Пролісок», підготував кандидатську дисертацію «Наука, публіцистика і белетристика у творчій практиці Івана Франка», яку не захистив через арешт 27 серпня 1965 — за звинуваченням у антирадянськійагітації та пропаганді. 6 березня 1966 року через хворобу і брак доказів його звільнили. Брав участь у виданні нелегального журналу «Український вісник» за редакцією В’ячеслава Чорновола (1970−1972); протягом 15-ти років був позбавлений права публікувати власні твори.

Михайло Косів з дружиною Марією. Фото авторки
Михайло Косів з дружиною Марією. Фото авторки

​На екрані демонстрували документальні кадри з Революції на граніті у жовтні 1990 року і уривки виступів Михайла Косіва у Верховній Раді на початку 1990-х.

— Якби мене запитали, — продовжив розповідати Михайло Косів, — про найвизначніший день у моєму житті і про найважчий, то я відповів би: 18 серпня 1966 року, коли я зустрів свою майбутню дружину Марію, був найщасливішим. Одружилися ми 14 жовтня 1971-го. А найважчим днем в особистому житті була смерть нашої донечки Ганнусі - дуже талановитої, творчої і працьовитої. Вона знала, що може померти кожної миті, але продовжувала писати, навіть захопилася писанкарством. А найважчим днем в політичному сенсі вважаю 1 грудня 1991 року, коли Президентом України не обрали В’ячеслава Чорновола. Впевнений, якби українці тоді зробили правильний вибір, ми б зараз жили в іншій державі.

​Розповідаючи про свою нову книжку «Я знав: я мушу це зробити» (наразі є тільки сигнальний примірник), Михайло Косів сказав, що вже пише наступну про те, на що відгукується його душа. Хіба це не диво — у 90 років мріяти, творити і будувати плани на майбутнє? Дай Боже вам многих літ у творчості й любові, пане Михайле!