Передплата 2025 «Добрий господар»

Пустіть їжака до себе перезимувати

Навесні ці милі ство­ріння вам обов‘язково віддя­чать!

Під час зимового сну температура тіла їжака може знижуватися до півтора градуса тепла – тоді менше витрачається життєвих сил. Фото pexels
Під час зимового сну температура тіла їжака може знижуватися до півтора градуса тепла – тоді менше витрачається життєвих сил. Фото pexels

Прогулюючись лісом, парком, пораючись у своєму саду, на городі, пізньої осені ви можете помітити нерухомий колючий колобок. Перше враження — мертвий їжачок. Але думка ця помилкова. Їжак може бути просто сонним. Якраз у кінці жовтня ці тваринки, згорнувшись калачиком, залягають у довгу сплячку. Дехто них з певних причин може спати просто неба. Тож своїми необачними діями не зробіть їм кривди…

Їжаки приносять багато ко­ристі людині, поїдаючи шкід­ників сільськогосподарських культур. І вже тому вони заслу­говують на дбайливе ставлен­ня у критичних для себе ситу­аціях. А вони виникають. До початку зими їжак може не на­брати жирових запасів, які під­тримуватимуть його організм під час довгого зимового спан­ня. А воно може тривати до 130 днів. Тож обов‘язок людини, яка натрапила на їжака пізньої осе­ні, особливо — після заморозків, допомогти йому не загинути. Допомогти харчами, затишним, зручним місцем.

Зробити це не так уже й складно. Перша ознака того, що їжак потребує допомоги, — його занижена вага, до 500 грамів. Здоровий «колобок» перед зи­мівлею має важити 1 кг. Знеси­леного їжачка можна взяти до­дому — за умови, що дбатимете про нього так само ретельно, як про собаку, папугу, хом‘ячка чи кішку. Знайді потрібен свій про­холодний куточок (гараж, під­вал, сарай), де не турбували б інші тварини, не було б шумно, гаряче. Краще за все виділити йому окремий ящик з отворами, постелити туди паперу, соломи, сухого листя — ваш підопічний сам облаштує там свою домівку.

Давайте їжаку спеціаль­ний вологий або сухий корм із м‘ясними інгредієнтами — таку їжу продають у зоокрамницях. Для їжака має бути своя мисоч­ка з водою. Уникайте харчів з високим вмістом зерна — це їжа­кові може зашкодити.

Для їжаків існують певні хар­чові обмеження. Їм не можна давати хліба, молочних продук­тів, горіхів, сирого м‘яса і риби, солодощів, солених, гострих продуктів, сирої картоплі, екзо­тичних фруктів. Кожен з них по-своєму негативно впливає на організм їжака.

Подбайте, щоб поблизу ва­шого їжачка не було якихось хі­мікатів, надто великої ємності з водою. Рухливі їжаки можуть там випадково загинути…

Заопікуйтеся їжаками-без­хатьками — навесні ці милі ство­ріння вам обов‘язково віддя­чать!