Відновлюють забуті могили
У радянські часи частину цвинтаря зрізали бульдозерами
Химерною змійкою серед осіннього лісу в'ється асфальтівка з Бережан до Львова, навіюючи мандрівникам романтичний настрій. Однак мало хто знає, що на сьомому кілометрі цієї траси, біля підніжжя гори Лисиці (наголос на першому складі), вони минають старий, зарослий деревами і чагарниками цвинтар. Знайшлися ентузіасти, які почали розчищати це кладовище — щоб нагадати сучасникам про упокоєних тут людей…
Розчищати занедбану територію взялися пенсіонери з хутора Малинівки Ігор Білан (попри свої сімдесят з гаком, ще підпрацьовує автокранівником) та Микола Арєхов, вчорашній військовий-прапорщик. Мають вдосталь своєї роботи вдома, але знайшли час, щоби бодай трохи навести лад на місці вічного спочинку невідомих. Викорчували кілька висохлих ясенів, кленів, прибрали гілля, покосили бур’яни, визволили з них кілька тріснутих, присипаних землею надгробних плит. На видному місці поставили кам’яний хрест і квіти, запалили лампадки. Тепер з дороги видно, що тут — святе місце…
— Роботи маємо ще багато, — розповів кореспонденту «Високого Замку» Микола Іванович. — Взялися за неї, бо хочемо, щоб люди знали, що тут спочивають вічним сном наші попередники. Це якось не по-людськи, щоб про них забути. Треба все це досліджувати…
Скільки могил на закинутому цвинтарі і кого саме там поховано, не може сказати ніхто. Але відома історія його появи: похованих тут людей понад століття тому звела зі світу епідемія. Очевидно, є тут і давніші «пандемійні» поховання, бо це кладовище позначено на картах ХІХ століття.
Уродженець Малинівки Микола Лещук пояснює:
— Під час Першої світової війни у наших місця лютував тиф (старші люди казали — тифус). За тодішніми законами, померлих від цієї страшної хвороби ховали далеко від села. Наших хуторян тут нема, інакше за могилами доглядали б. Очевидно, всі померлі - зі села Лапшина, що за чотири кілометри звідси. Коли був дитиною, пам’ятаю, тут ще стояли хрести…
За санітарно-епідеміологічними обмеженнями, землю біля «тифозних» могил не можна чіпати щонайменше 100 років — щоб не розповсюдився смертельний вірус. Однак у радянські часи ці застереження ігнорували. Пам’ятаю, як на початку 80-х на кам’яну дорогу-гостинець біля цвинтаря вкладали асфальт. Щоб спростити собі завдання, проєктанти наказали трохи вирівняти крутий поворот — і бульдозерами зрізали частину кладовища…
Минулі війни вносили свої корективи у життя місцевих селян. Під час боїв навіть не було змоги схоронити своїх рідних на лапшинському цвинтарі. Тому дехто ховав їх прямо на власному подвір'ї.
— Мого прадіда у серпні 1915-го поховали у садку, — згадує Микола Григорович. — Саме тоді йшов російський наступ, до села на цвинтар не могли відвезти покійного. Бабуся Меланка розповідала: «Канони так гатили, що ми всі повтікали до лісу…».
Прадідову могилу на обійсті Лещуків доглянуто. Вона нагадує про страшні лихоліття, які пережили наші предки. Добре, що цю пам’ять їхні нащадки і навіть зовсім не рідні люди бережуть.