Передплата 2024 ВЗ

Відновлюють забуті могили

У радянські часи частину цвинтаря зрізали бульдозерами

Жителі хутора Малинівки потрохи відновлюють закинутий «тифозний» цвинтар. Фото автора
Жителі хутора Малинівки потрохи відновлюють закинутий «тифозний» цвинтар. Фото автора

Химерною змійкою серед осіннього лісу в'ється асфальтівка з Бережан до Львова, навіюючи мандрівникам романтичний настрій. Однак мало хто знає, що на сьомому кілометрі цієї траси, біля підніжжя гори Лисиці (наголос на першому складі), вони минають старий, зарослий деревами і чагарниками цвинтар. Знайшлися ентузіасти, які почали розчищати це кладовище — щоб нагадати сучасникам про упокоєних тут людей…

Розчищати занедбану терито­рію взялися пенсіонери з хутора Малинівки Ігор Білан (попри свої сімдесят з гаком, ще підпрацьовує ав­токранівником) та Микола Арєхов, вчо­рашній військовий-прапорщик. Мають вдосталь своєї роботи вдома, але зна­йшли час, щоби бодай трохи навести лад на місці вічного спочинку невідомих. Ви­корчували кілька висохлих ясенів, кленів, прибрали гілля, покосили бур’яни, ви­зволили з них кілька тріснутих, присипа­них землею надгробних плит. На видно­му місці поставили кам’яний хрест і квіти, запалили лампадки. Тепер з дороги ви­дно, що тут — святе місце…

— Роботи маємо ще багато, — розпо­вів кореспонденту «Високого Замку» Ми­кола Іванович. — Взялися за неї, бо хоче­мо, щоб люди знали, що тут спочивають вічним сном наші попередники. Це якось не по-людськи, щоб про них забути. Тре­ба все це досліджувати…

Скільки могил на закинутому цвинта­рі і кого саме там поховано, не може ска­зати ніхто. Але відома історія його появи: похованих тут людей понад століття тому звела зі світу епідемія. Очевидно, є тут і давніші «пандемійні» поховання, бо це кладовище позначено на картах ХІХ сто­ліття.

Уродженець Малинівки Микола Лещук пояснює:

— Під час Першої світової війни у наших місця лютував тиф (старші люди казали — тифус). За тодішніми законами, помер­лих від цієї страшної хвороби ховали да­леко від села. Наших хуторян тут нема, інакше за могилами доглядали б. Очевид­но, всі померлі - зі села Лапшина, що за чотири кілометри звідси. Коли був дити­ною, пам’ятаю, тут ще стояли хрести…

За санітарно-епідеміологічними об­меженнями, землю біля «тифозних» мо­гил не можна чіпати щонайменше 100 років — щоб не розповсюдився смер­тельний вірус. Однак у радянські часи ці застереження ігнорували. Пам’ятаю, як на початку 80-х на кам’яну дорогу-гос­тинець біля цвинтаря вкладали асфальт. Щоб спростити собі завдання, проєктан­ти наказали трохи вирівняти крутий по­ворот — і бульдозерами зрізали частину кладовища…

Минулі війни вносили свої корективи у життя місцевих селян. Під час боїв навіть не було змоги схоронити своїх рідних на лапшинському цвинтарі. Тому дехто хо­вав їх прямо на власному подвір'ї.

— Мого прадіда у серпні 1915-го похо­вали у садку, — згадує Микола Григоро­вич. — Саме тоді йшов російський наступ, до села на цвинтар не могли відвезти по­кійного. Бабуся Меланка розповідала: «Канони так гатили, що ми всі повтікали до лісу…».

Прадідову могилу на обійсті Лещуків доглянуто. Вона нагадує про страшні ли­холіття, які пережили наші предки. До­бре, що цю пам’ять їхні нащадки і навіть зовсім не рідні люди бережуть.

Схожі новини