Своїй господині крук зізнається у коханні: «О'кей, Люба! Ай лав ю!»
Яких тільки братів наших менших не «одомашнює» людина! Тернополянці Любові Іщук вдалося приручити ворона, повідомляє «Суспільне»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/519833/kruk.jpg)
На маминому обійсті, що на хуторі Григорі біля села Добромірки неподалік Збаража, вона ось уже 28 років доглядає крука (різновид воронових). Птах має можливість полетіти на всі чотири сторони, але неодмінно повертається у свій вольєр, який виготовив син пані Люби — Юрій.
Усе сталося як у казці. Якось господиня, яка приїхала з обласного центру на свій хутір, прогулювалася лісом, а їй ні з того ні з сього на руку приземлилося чорне пташеня з подовгуватим дзьобом. Ось так разом і прийшли додому.
Назвали знайду Каєм — так само, як персонажа казки Андерсена «Снігова королева». Кай — це ще й горловий звук у деяких азійських народів. Що-що, а ці картаві позивні домашнього крука чути здалеку. І відгукується на звернення до себе Кай миттєво. У компанії людей йому живеться добре. Має власну домівку (на зиму забирали його до хати). Їсть усе те, що і ґазди — зокрема хліб, варену картоплю, сир, сметану, масло, фрукти. Насипають Каєві і зерна.
Доглядаючи птаха, пані Люба ласкаво промовляла до нього: «О'кей, Кай! Ай лав ю» (у перекладі з англійської - «Я тебе люблю»). І була неабияк здивована, коли, приїхавши з Тернополя додому, почула від свого улюбленця: «О‘кей, Люба! Ай лав ю!». Згодом Кай почав вимовляти імена синів пані Люби — Олега і Юрія…
Багато хто з любителів природи обурюється через те, що дикого птаха тримають у неволі. Але це не зовсім так. З перших днів перебування в Іщуків у Кая був вільний режим пересування. Літав куди хотів, але після недовгих мандрів добровільно повертався до своїх опікунів. Пані Люба пригадує: якось крука не було два дні, домашні переживали, чи з ним щось не сталося. Наступного ранку відчинили двері, а на порозі стоїть Кай: розпростер крила і каже: «О'кей, Люба!».
Цікаве про круків
- Круків вважають символами довголіття й передбачливості.
- Живуть ці птахи зазвичай до 15 років, у неволі - і до 75-ти.
- Розмах крил круків може сягати півтора метра.
- Круків вважають дуже розумними птахами. Науковці кажуть, що вони здатні вирішувати логічні задачі на рівні п‘ятирічної дитини.
- Знайшовши черствий хліб, круки не їдять його відразу, а розмочують у калюжі.
- Якось вчені вдалися до експерименту: дали цьому птахові пити воду з глечика, щоправда, її було зовсім мало. Щоб дотягнутися до води, круки накидали у посудину камінчиків, рідина піднялася і стала доступною для пиття.
- Круки дуже турботливі птахи. Коли хтось з їхніх родичів захворіє, приносять йому їжу.
- Круки розуміються на математиці. Якщо перед ними поставити дві миски з різною кількістю корму, завжди виберуть ту, де їжі більше.
- Круки імітують голоси деяких тварин, автомобільних сигналів і навіть шум води у зливному бачку.