«На фронті бджоли жили у танку…»
За весну сільський староста Василь Сидорович відловив і розселив 18 роїв
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/513576/riy-1.jpg)
У вихідні випало мені мандрувати через ліс із його прохолодною тінню, яка рятувала від спеки. Раптом над верховіттям почув незрозумілий гул, який наростав. Здавалося, то легенький дощ барабанить по листю і ось-ось розпочнеться злива. Пошуміло у повітрі, однак жодної краплини вологи на землю не впало. Дивний звук віддалявся. Вийшов я на галявину і зрозумів, що мене дезорієнтувала хмара… бджіл. Рій «божих комах» завдовжки кілька метрів кочував над лісом тільки у йому відомому напрямку…
Не я один став свідком такої міграції. Василь Сидорович, староста села Мечищева на Бережанщині, спеціалізується на відловлюванні «безпритульних» бджіл. Нинішньої весни голими руками упіймав 18 таких комашиних компаній (у кожній з них може бути 30 тисяч маленьких літунів). Кілька днів тому бджоли-втікачі, яких зняв з дерева, вмістилися у великому пластмасовому відрі. А вже потім поселив їх у вільний вулик. Якщо бракує «житлової площі», підсилює цими «блудними» бджолами слабші сім'ї.
— Коли бачу, що бджоли починають роїтися, намагаюся покропити їх водою, — ділиться тонкощами свого ремесла пасічник. — Бджоли думають, то дощ, і сідають на будь-яке дерево. Тоді їх знімаю і поселяю, де вважаю за потрібне. Коли я на роботі, цю процедуру виконує мій батько-пенсіонер.
Я поцікавився у пана Василя, чому бджоли дають драпака із рідного помешкання і летять світ за очі.
— Відбувається закономірний природний процес створення нових сімей: бджоли розмножуються, через велику кількість у вулику їм стає тісно, — пояснює староста. — Відтак стара матка залишає свій будиночок молодим особинам, а сама забирає частину бджіл і вирушає на пошуки нового житла.
Бджоли знаходять нове помешкання в якомусь порожньому вулику, у дуплах або у приготовленій пасічниками пастці. Якщо не можуть нічого знайти, великою гурмою-грушею сідають на дерево і починають тягнути вощину…
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/05/riy-2.jpg)
З уст пана Василя почув і таку сумну інформацію. У східній частині України через бойові дії багато пасічників повтікали, їхні господарства занепали, а бджоли, не знайшовши кращого місця, роями висять на деревах — нема кому їх зняти. Деяким доводиться висіти отак аж до зими. Наші хазяйновиті воїни, побачивши на деревах «безгоспні» рої, накривали їх поліетиленовими пакетами, щоб на них не падав сніг…
Була у зоні бойових дій інша неймовірна історія. Тепер уже колишній воїн, він же пасічник зі села Нараєва Василь Бойко, розповідав мечищівському старості, що один із бджолиних роїв, не маючи куди подітися, залетів на передовій у… танк. Знайшли собі вільне місце у багажному відділенні. Спочатку танкісти боялися залазити у броньовану машину. Однак рій не вступався, бджоли продовжували жити у танку. Навіть коли стріляла його гармата, бджіл це не лякало. Танкісти звиклися із незвичними сусідами, переїжджали з місця на місце, і «божі комахи» — з ними.
Пан Василь бджіл не боїться, вони його не жалять. Щоразу, коли краяни оголошують збір продуктів для фронтовиків, обов’язково вділяє воїнам частину своєї бджолиної продукції. У посилках на передову було по 10 літрів його меду. Передають його й інші представники місцевого самоврядування. Із десяти старост Саранчуківської територіальної громади п’ятеро є пасічниками!