Ластівка гніздечко звила в стрісі…
У птахів розпочався будівельний сезон
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/507325/lastivka.jpg)
Люди з весни беруться будувати й підрихтовувати свої оселі - таке ж клопітне заняття мають і пернаті. Зручне затишне житло для них стає запорукою комфортного буття і продовження свого пташиного роду.
Переважна більшість наших крилатих друзів живуть у гніздах, дуплах, норах, у виїмках землі, рідше — в ущелинах, печерах. Cпоруджують помешкання також на дахах, горищах, балконах, у підвалах, стінах. Колись будувалися і у стрісі, про що співається у популярній пісні. Іноді всупереч законам фізики розміщують своє житло у неймовірних місцях. Наприклад, як синиця-ремез — на гілці, котра звисає над водою.
Керуючись інстинктом самозбереження, досвідом, інтуїцією, птахи розміщують свої домівки так, щоб їм якнайменше дошкуляла негода, щоб їх не помітили хижаки. А також — щоб самим отримувати максимальну вигоду і задоволення.
Є, щоправда, і такі птахи, як-от пінгвіни, які обходяться без власної хатки, яйця вигрівають на власних лапках. А зозулі, які своїми гніздами теж не переймаються, підкидають свої яйця чужим птахам. Але це — рідкість. Більшість птахів все-таки — великі працеголіки, талановиті архітектори і майстри будівничої справи. Досвід їхніх творінь нерідко запозичують люди. Скажімо, стадіони до недавньої Олімпіади у Китаї проєктували за аналогією гніздових конструкцій.
Будівельні матеріали для пташиних поселень найрізноманітніші: гілочки, суха трава, прутики лози, листя, солома, болото, мох, пір'я. У хід ідуть також тріски, вата, шерсть, волосся, очерет, тонкий дріт, камінчики, папір, обривки поліетилену, магнітофонна стрічка, ганчірки, тополиний пух. Тобто використовують усе, що є під руками. Деякі птахи використовують навіть власну слину.
Час на будівництво також різний, здебільшого для зведення житла птахам вистачає тижня. Параметри гнізд вражають: крихітна колібрі будує свою оселю завбільшки 2×3 см. А от так звана джунглева курка споруджує свої апартаменти діаметром 11 м і заввишки 5 метрів. Деякі гнізда важать 2−3 тонни, мають кілька «поверхів».
Конструкція гнізд різна, кожна птаха має свій «генплан», який передається разом з генами батьків. У будівництві кожний вид керується своїми розрахунками. Скажімо, сорока зверху над гніздом споруджує ще й захисний дашок, який унеможливлює атаки противників на потомство.
Оселя птаха має бути такою практичною, щоб, крім іншого, забезпечувати температурний режим, циркуляцію повітря і зволоження, так потрібні у вигріванні яєць. Коли, наприклад, вологи бракує, птиця купається у воді чи у росі, а потім сідає у гніздо і остуджує яйця. З цією метою птахи своїми крилами роблять тінь над гніздом, їхнім помахом забезпечують вентиляцію.
І ще одна цікавинка: орнітологи помітили, що найкращими будівельниками гнізд є птахи співочі. Співають і будують.